Blog
.
szpak80
47 obserwujących 1182 notki 1148523 odsłony
szpak80, 17 lutego 2018 r.

Szef Yad Vashem: Ponad połowa "świadectw" z Holocaustu jest zmyślona

Taką informację można było znaleźć w artykule Barbary Amouyal pt. "Doubts over Evidence of Camp Survivors" opublikowanym w Jerusalem Post, 17 sierpnia, 1986 r.

B. Amouyal cytuje tam ówczesnego dyrektora Archiwum Yad Vashem, Shmuela Krakowskiego, który miał powiedzieć, że spośród 20 000 świadectw złożonych w Yad Vashem ponad połowa jest "niewiarygodna... Wielu nie było w miejscach, o których twierdzą, że byli tam świadkami zbrodni, inni opierali się na informacjach z drugiej ręki przekazanych przez znajomych lub obcych, których spotykali. Duża liczba złożonych zeznań jak dowiedziono później  nie przeszła badawczej weryfikacji, nie zgadzały się również miejsca i daty"

21 sierpnia 1986 Shmuel Krakowski wysłał do wydawców Jerusalem Post list, w którym zaprzeczał informacjom zawartym w publikacji, twierdząc, że nic takiego nie mówił:

"Byłem głęboko zaskoczony czytając na pierwszej stronie artykuł Barbary Amouyal (z dn.17 sierpnia), który w części opiera się na wywiadzie ze mną.
Wiele setek spośród zeznań przechowywanych w naszych archiwach było szeroko używanych w procesach nazistowskich zbrodniarzy wojennych [Nazi war criminal trials], wbrew temu co napisała Amouyal.

Powiedziałem Amouyal, że ocaleni spisali swoje wspomnienia dla zapisu historii. Nie rozumiem czemu zmieniła to pisząc, że ocaleni chcieli "stać się częścią historii".

Powiedziałem, że jest trochę - na szczęście bardzo niewiele - świadectw, którym dowiedziono nieprawdziwność. Dlaczego Amouyal uczyniła z nich dużą liczbę?

Na koniec - nie otrzymałem żadnych "poleceń" by nie rozmawiać o sprawie Demjanjuka. Odmówiłem po prostu rozmowy na ten temat z Amouyal."


Nie wiem jak dalej potoczyła się sprawa, zgaduję, że została wyciszona.Shmuel Krakowski, dyrektor Archiwów Yad Vashem w latach 1978-1993

(zdjęcie: Yad Vashem)

Shmuel Krakowski był komunistycznym politrukiem "wychowującym" ideologicznie żołnierzy LWP, szefem archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego i dyrektorem archiwum Yad Vashem. Jego, przytoczona przez Jerusalem Post, krytyka świadectw żydowskich nie spowodowała, że jego własne opracowania "naukowe" stały się bardziej wiarygodne. On sam zasłynął między innymi tekstem, w którym twierdzi, że Żydzi sami wyzwolili się z obozu niemieckiego Gęsiówka w Warszawie, po czym utworzyli Międzynarodową Brygadę Żydowską, która wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Nie wiem czy podobne kłamstwa umieszcza wyłącznie w pracach napisanych i wydanych w języku ojczystym (a więc o zasięgu ograniczonym niemal wyłącznie do żydowskiego odbiorcy, co być może czyni kłamstwa bezkarnymi), czy też pisze w ten sposób w innych językach. Ja o tym niezwykłym dokonaniu (samowyzwoleniu i utworzeniu MBŻ) przeczytałem w tekście przetłumaczonym z języka hebrajskiego na angielski i opublikowanym na stronie Encyklopedii (!) YIVO* (Jidiszer Wisnszaftlecher Institut, Żydowski Instytut Naukowy)

autor: Shmuel Krakowski
tłumaczenie (na język angielski) z hebrajskiego: David Fachler

http://www.yivoencyclopedia.org/article.aspx/Armed_Resistance

http://nick.salon24.pl/497211,ak-byly-politruk-i-szef-arch-yad-vashem-o-wyzwoleniu-gesiowki


***

http://waffe.republika.pl/100_Klamstw%20J.T.%20Grossa.pdf

Opublikowano: 17.02.2018 18:04. Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 18:12.
Autor: szpak80
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • - "układ trójmiejski to mała Sycylia"- "trójmiasto to nie mała, ale normalna Sycylia"
  • "Nawet nie zorganizowana grupa przestępcza bo takie podejście to ja miałem na początku...
  • https://www.salon24.pl/u/nick/923316,gratulacje-dla-pana-andruszkiewicza-za-potepienia-dolaczyl-d...

Tematy w dziale