56 obserwujących
1337 notek
1341k odsłon
182 odsłony

Czaputova utrwali komunistyczną kastę sędziowską na Słowacji?

Wykop Skomentuj1

Kasta na Słowacji - na przykładzie. Na początku roku odbyły się na Słowacji wybory prezydenckie, jednym z kandydatów był Stefan Harabin (ur.1957), aktualny sędzia Sądu Najwyższego Republiki Słowackiej (SR), a jednocześnie były prezes Sądu Najwyższego. Zajął 3 miejsce. Harabin jest sędzią SN od 1991 r. a więc zasiadł w nim w wieku 34 lat., sędzią był od 1983 r. , pewnie już wcześniej a do 1989 r. był członkiem i działaczem Komunistycznej Partii Czechosłowacji. W 1998 r. w wieku 41 lat został Prezesem Sądu Najwyższego Republiki Słowackiej i był nim do 2003 r. a następnie, po przerwie na pełnienie funkcji ministra sprawiedliwości Republiki Słowackiej, ponownie przewodniczył SN od 2009 r. do 2014 r., kiedy to został znowu zgłoszony na to stanowisko przez Krajową Radę Stowarzyszenia Sędziów Słowacji i Radę Sądowniczą Sądu Najwyższego, no ale nie poszło. Syn kontynuuje tradycje ojca, cytując klasyka - też jest sędzią (z opisu wynika, że został nim zanim uzyskał dyplom prawniczy), a żona została zatrudniona w ministerstwie sprawiedliwości u następczyni Harabina. Jako minister sprawiedliwości próbował znieść sądy specjalne i specjalną prokuraturę –  przeznaczoną do ścigania korupcji i przestępstw na wysokim szczeblu - mafii, cofał  wprowadzaną reformę sądownictwa oczywiście pod flagą obrony niezależności sędziów i praworządności.

W 2007 r. wyszło na jaw, że w czasach komunistycznych skazał ukrywającego się księdza franciszkanina – Cyryla Bystryka Janika - wstąpił do zakonu franciszkańskiego, który był zakazany przez reżim komunistyczny, jako członek tajnego kościoła został wyświęcony zagranicą, a po powrocie pracował jako kierownik magazynu. W 1985 r. bezpieka StB w czasie akcji krypt. „Virus” aresztowała księdza (podobne akcje, jak np. prowadzona w 1983 r. kończyły się protestami) i trafił on przed oblicze sędziego Harabina, ten najpierw go uwolnił (czym sędzia będzie się chwalił i wskazywał to jako dowód swojej niezależności…), a po apelacji skazał księdza na 28 miesięcy bezwzględnego więzienia. W 1986 r. ksiądz został zwolniony jako ciężko chory, po 89 r. służył w zakonie w Pradze, a z powodu ciężkiej choroby psychicznej opuścił zakon i żył na ulicy, zmarł w 1998 r. w niewyjaśnionych okolicznościach, w roku w którym Harabin został prezesem Sądu Najwyższego Republiki Słowackiej.

W 2008 r. kiedy Harabin był ministrem sprawiedliwości opublikowano zapis rozmowy telefonicznej z 1994, a więc z czasu kiedy Harabin był sędzią Sądu Najwyższego SR, między Stefanem Harabinem a Bakarem Sadikim, albańskim uchodźcą z Kosowa, handlarzem narkotyków po słowacku opisywanym jako narckobar, wg. Interpolu, stojącym na czele jednej z piramid na bałkańskim szlaku przemytu narkotyków. Panowie byli w raczej zażyłych stosunkach. Sadiki został skazany prawomocnie już w 2013 r. na 22 lata więzienia. Ówczesny prokurator generalny publicznie potwierdził, że zapis rozmowy był częścią akt postępowania. sędzia Harabin za to ujawnienie pozwał do sądu żądając 300 000 euro. W 2013, kiedy Harabin pełnił funkcję Prezesa Sądu Najwyższego, prokuratura potwierdziła w sądzie, że prowadziła taką operację i wskazała dokładną liczbę decyzji sądu, zatwierdzających podsłuchy z 1994 r. mimo to sąd w 2018 r. już na pierwszej rozprawie orzekł odszkodowanie dla Harabina w wysokości 150 000 euro (wcześniej zrobił to już ten sam sąd w 2012 r., ale prokuratura odwołała się od orzeczenia). „Sąd okręgowy, który uregulował odszkodowanie, nie był wcale zainteresowany czy zapis taki istniał [istnieje] i czy Harabin rozmawiał z Sadikim. Według sądu prok. naruszył obowiązek zachowania poufności”.

Zdaje się, że na Słowacji udało się przeprowadzić operację transformacja w ten sposób, że komuniści tam odgrywają też inne  role polityczne, Harabin rzuca teksty o Słowianach vs Anglosasach, związany z partią Mecziara też z partii komunistycznej, byłby więc tu taką bardziej udaną wersją B. Tejkowskiego, byłego tzw. komandosa czyli kolegi Michnika i Kuronia, który nagle stał się „słowianofilem” i antiszemitnikiem, no u nas się nie przyjęło, z Tejkowskim tow. tow. nie wyszło. Ale jego kumpel - Aadaś dawał radę ciągnąć Polskę w dół i niszczyć tkankę.

Następcą Harabina na stanowisku prezesa Sądu Najwyższego na Słowacji jest obecnie pani wyglądająca jak ciocia naszej prezes GS  SN. Zasiada tam od 1991 r. też sądziła księży za komuny i była przez lata zastępcą Harabina. Nie lubi wspominać ale zapytana jak została sędzią SN, powiedziała, że się zgłosiła i ją wzięli, i tak już od prawie 30 lat robi w sądownictwie najwyższym, pewnie będzie kończyć niedługo i zastąpią ją soroszówki i soroszowie.

image

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka