7 obserwujących
336 notek
337k odsłon
355 odsłon

Dynamika brzozy smoleńskiej wg Artymowicza i Laska w świetle budki Bodina.

Wykop Skomentuj3

I. Model  Artymowicza:

http://planets.utsc.utoronto.ca/~pawel/pix/PA-ZK2018.pdf

image

wychylenie  brzozy o 20cm  w czasie  0,039s; podstawiamy dane do  kalkulatora:

image

pień  brzozy  osiąga prędkość 37 km/godz  , tyle ile bardzo  dobry sprinter:

image

Wg tego  modelu  brzoza  z pewnością  - po złamaniu- upada  wzdłuż kierunku lotu samolotu, tak jak pokazuje wektor prędkości .


II.Model  Laska

» Dlaczego górna część brzozy przewróciła się w poprzek do kierunku lotu samolotu?


Sposób upadku górnej części pnia brzozy stanowi potwierdzenie, że drzewo nie zostało przecięte przez skrzydło samolotu (wówczas górna część przełomu pnia spadłaby na ziemię), a złamało się po przecięciu skrzydła. Upadkowi pnia prostopadle do kierunku lotu samolotu, w stronę jego kadłuba, sprzyjały tzw. wiry brzegowe, towarzyszące wytwarzaniu siły nośnej na skrzydle podczas lotu każdego samolotu (zobacz film Niemieckiego Instytyutu Badań Lotniczych i Kosmicznych DLR, pokazujący wiry brzegowe za samolotem testowym).

http://faktysmolensk.niezniknelo.com/pytania-i-odpowiedzi.html

wiry brzegowe:

image

Ten silny wir  wg modelu Laska  przewrócił ważącą  paręset kilogramów  górną  część  brzozy w kierunku prostopadłym do kierunku lotu Tu-154 .. natomiast nie poruszył worków ani śmieci  w rejonie budki Bodina.

image


i jeszcze komentarz dot .budki Bodina  autorstwa  blogera  YKW

PANCERNA KOMORKA?

natomiast, jesli by na drodze strugi postawic dokladnie wycentrowany wychodek czy co tam moglo jeszcze stac, o wysokosci siegajacej 2 m, to owszem, powinien sie byc moze przewrocic. podmuch mogl/powinien polamac male galezie jesli byly w strudze, rozwalic zle sklecona komorke, jesli znalazla sie ona w srodku strugi. to sie zadarza, nagla i krotka roznica cisnien Δp = 0.8 atm, jak przy wybuchu bomby, powala sciane z cegiel a nawet kruszy beton zbrojony. mozna przyjac, ze 0.2 atm duzo wolniej rosnacego (to jest tez wazne) cisnienia dynamicznego powali drewniana komorke.szczerze mowiac, nie wiem skad wiac dane na temat odpornosci wychodkow na nadcisnienie. zakladam ze 0.1 atm dosc wolno rosnacego cisninia wytrzymuja, zwlaszcza spokojnie wytrzymuja jesli sa nieszczelne.

https://www.salon24.pl/u/fizyka-smolenska/342228,2-efekty-strug-odrzutowych-tu-154-lecacego-tuz-nad-ziemia,6


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka