14 obserwujących
515 notek
484k odsłony
558 odsłon

Przed meczem Słowenia-Polska: fizyka zagrywki szybującej "float"-liczba Reynoldsa

Wykop Skomentuj20

Aktualizuję moja poprzednią notkę , w której  wyłożyłem  własne  wyjaśnienie  - dlaczego  pozornie  gorsza  od atomowych  serwów  zagrywka  szybująca ( to starsze  określenie  z czasów  gdy grałem w siatkówkę i to nieźle...) bywa tak trudna  do odbioru...


Gdy  pisałem tamten  tekst  nie  sprawdziłem , co sądzi  na temat  zagrywki  szybującej  .. nauka; ale  jak prawie  wszystko ..i to  zostało  zbadane.

Naukowcy  przedstawili   inne  wyjaśnienie niż moje  ( siła  rzeczy  zdecydowanie  bardziej  ..przyziemne)- okazuje sie  , że  ma tu znaczenia  Liczba  Reynoldsa !!! Nie do końca  burzy  to moje  wyjaśnienie  - do czego  nawiażę na końcu.


ale  nim  przedstawię  pogląd nauki  przedstawię  zaktualizowaną  moja  wersję:

image

Nawet  serwujący  nie do końca  ma wpływ  na to czy zagrywka  będzie  trudna,  czy bardzo trudna do odbioru.

Zadaniem serwującego jest uderzyć  piłkę  tak,  aby  nie miała  żadnej  rotacji, nawet  mały ruch  obrotowy  spowoduje, że  piłka  będzie  bardzo łatwa  do odbioru.

Trudność odbioru  polega na tym że tor  lotu  jest chaotyczny  , piłka  może  przed zawodnikiem lekko się wznieść, opaść  , polecieć lekko w lewo czy prawo- nie można  tego przewidzieć, nie są  to jakieś wielkie ruchy ale  wystarczy  paro centymetrowe odchylenie  i piłka  odbije  się nie tak jak zamierzał to  zrobić  odbierający; szczególnie  trudne jest to  przy odbiorze  sposobem dolnym, gdyż  nie można  dokładnie skorygować  położenia  ułożonych do odbicia rąk.  Dlatego,  o ile  to możliwe  , odbierający serwis  typu float  stara się przyjąć go na palce  - wtedy  łatwo jest skorygować położenie  dłoni czy nawet palców  w momencie  dotyku; tak z reguły  odbiera  takie serwisy np. Kubiak.

Na rozgrzewkę:

20  najlepszych  zagrywek:

https://www.youtube.com/watch?v=__0Ps_KuQLw


***

 A  teraz  podejście  i wyjaśnienie  naukowe - już nie takie  proste.

https://volleyballmag.com/floatserve/

While in laminar flow the boundary layer is uniform and so there are no lift forces measured on the smooth sphere or either type ball. Figure 5 below is a comparison of lift forces to Reynolds number for the Molten balls. During the wind tunnel tests the balls experienced a sharp, unpredictable sideways force at the drag crisis and then a small but steady lift under turbulent flow.

Generalnie  chodzi o to , że  w badaniach a tunelu  aerodynamicznym  stwierdzono , że  w trakcie lotu piłki  dochodzi  do skokowej zmiany  przepływu  z  laminarnego , na turbulentny; o ile  w trakcie  lotu  laminarnego  siły  odchylające  są  praktycznie  zerowe  to przy przejściu  skokowym  do przepływu  turbulentnego na chaotyczny  pojawiają się  siły  działające  w bok, odchylające  lot piłki  przy  czym  kierunek  działania  tych sił jest  nieprzewidywalny. Pojawia sie tu  ta słynna  liczba  Reynoldsa ale dla  zwykłego  zjadacza   siatkówki  i tak jest to nie do odszyfrowania.

image

Badano  zachowanie piłki  przy różnych  prędkoŚciach.


Liczbę Reynoldsa stosuje się powszechnie jako kryterium pozwalające na oszacowanie stateczności ruchu płynu. Nie jest to z pewnością kryterium doskonałe, nie udało się go jak dotąd zastąpić żadnym innym, bardziej precyzyjnym kryterium. W praktyce wielkość liczby Reynoldsa pozwala na określenie kiedy ruch płynu jest laminarny, a kiedy może pojawić się turbulencja.

...

  A czy  hala  w  Słowenii może mieć  znaczenie dla  zagrywki  typu  float ?


Zdaje się  , że  tak;

dochodzi  jeszcze  jeden  czynnik -  mikro ruchy  powietrza ,  na które to ma  wpływ  :

- temperatura  w hali

-  zachowanie  kibiców !!!

Gdy  nie obracająca  się piłka  wchodzi skokowo  w fazę opływu turbulentnego   piłka  odchyli  się  nie tylko w kierunku  mniejszej gęstości  powietrza  ale może  zostać też  dodatkowo "popchnięta"  przez  lokalny ruch  powietrza; gdy  złoża się te dwie siły - efekt  będzie  istotny.


  Niezależnie  od tego , który  opis lepiej  opisuje  rzeczywistość  - zapewne  ..naukowy, to  zagrywka  szybująca  bywa   bardzo  trudna do odbioru,   ale źle  wykonana  jest  bardzo  łatwa  w przyjęciu- gdy  piłka  choćby leciutko  się obraca , przepływ powietrza  staje się laminarny  i  ..po efekcie.


Dobra  zagrywka  szybująca  to efekt dłuuuugich  ćwiczeń  na treningach

Oczywiście  lepiej zagrywać  z wyskoku - z jak największego  pułapu.

image

image

https://www.youtube.com/watch?v=NRV0rMeSOBI


...

Wykop Skomentuj20
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport