23 obserwujących
109 notek
463k odsłony
  289   0

Fuzja PGNIG z PKN ORLEN w pigułce

10 października 2022 odbyło się Walne Zgromadzenia PGNIG. Warto było w nim uczestniczyć, aby poznać mechanizmy oddawania "polskich pereł" innym.

PGNIG to kluczowa polska spółka mająca ponad 200 koncesji na wydobycie złóż. Na stronie https://pgnig.pl/ znajduje się mapka bogactw naturalnych, na eksploatację których PGNIG posiada koncesję. "W pierwszym półroczu 2022 r. GK PGNiG miała 78,37 mld zł przychodów, o 214 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. /źródło/  Więcej ten temat możemy się dowiedzieć z nagrania Prezentacja wyników finansowych GK PGNiG za II kwartał i I półrocze 2022r.  

Skarb Państwa posiada  4 153 706 157 akcji, tj. 71,88% wszystkich akcji PGNIG.  Zamiast kolejnych programów zagospodarowania naszych bogactw naturalnych spółka PGNIG postanowiła przekazać swój majątek firmie PKN ORLEN, w której Skarb Państwa posiada jedynie 31,14% akcji.  Ostatecznie o fuzji miały zadecydować wyniki WALNEGO ZGROMADZENIE PGNIG.

10 października 2022 odbyło się Walne Zgromadzenia PGNIG. Oczywiste było, że przedstawiciel Skarbu Państwa będzie miał decydujący głos w sprawie fuzji, ale drobni inwestorzy liczyli, że otrzymają odpowiedź na pytania:

  • Dlaczego w tak trudnej sytuacji finansowej naszego kraju Skarb Państwa świadomie rezygnuje z pakiety większościowego w sprawnie działającej firmie, generującej w I połowie 2022 roku 78 miliardów zysków i dopuszcza do zarządzania  zagranicznych inwestorów? 
  • Jakie zadania inwestycyjne wymagały połączenia PGNIG z PKN Orlen, a nie można było ich zrealizować poprzez umowy o współpracy?

Niestety na walnym zgromadzeniu nie pojawił się minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, zaś jego pełnomocnik był osobą anonimową. Liczne prośby zebranych o informację, KTO PERSONALNIE reprezentuje nasz rząd były ignorowane. 

W mediach przeczytałam: Za uchwałą w sprawie połączenia PKN Orlen i spółki PGNiG głosowało 4 959 494 443 akcjonariuszy, przeciw było 133 903, wstrzymało się 26 097. Informacja ta powinna brzmieć: ....głosował anonimowy pełnomocnik Skarbu Państwa i właściciele  805 788 286 akcji, przeciw byli właściciele 133 903 akcji, wstrzymało się 26 097. ...

Znając strukturę grupy kapitałowej PGNIG:


image

oczywiste jest, że w zebranych podmiotach pracują tysiące osób, z których wielu z nich posiada własne akcje. Poza tym kolejne  tysiące osób zatrudnionych w PKN Orlen posiada akcje PGNIG i są finansowo zainteresowani w fuzji. Głosowanie było tak zorganizowane, że 1 anonimowa osoba mogła oddać głos za wszystkich pracowników zatrudnionych w tych dwóch grupach kapitałowych. Tak więc nie jest dziwne, że właściciele 805 788 286 akcji głosowali za fuzją.

Właściciele 133 903 akcji to posiadacze pojedynczych akcji, osoby, które uczestniczyły w walnym zgromadzeniu. 

Inż. Krzysztof Tytko i inni uczestnicy zgromadzenia zadali wiele konkretnych pytań, przedstawiali zagrożenia, niestety nie otrzymali merytorycznej odpowiedzi. Całość walnego zgromadzenia została zarejestrowana   https://www.youtube.com/watch?v=XdUVaH1Fa2s&t=11s

Pytanie

Dlaczego przedstawiciele rządu rezygnują z pakietu większościowego w strategicznej spółce?

pozostało bez odpowiedzi.

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale