Anka K Anka K
228
BLOG

Blaski i cienie sztucznej inteligencji

Anka K Anka K Społeczeństwo Obserwuj notkę 18
Obserwujemy i będziemy obserwować dynamiczny rozwój "sztucznej inteligencji", coraz częściej będziemy zastanawiać się, czy rozmawiamy z botem czy z człowiekiem. Obok siebie będzie istniał świat realny i wirtualny. Ale jaki wpływ na nas będzie wywierało częste obcowanie ze światem wirtualnym?

Sztuczna inteligencja to program komputerowy,

który mając dostęp do obszernej bazy danych wykonuje skomplikowane zadania według wcześniej zadanego algorytmu.

Od dziesiątek lat przywykaliśmy, że działają coraz bardziej skomplikowane programy komputerowe i nikt nie zastanawia się, czy algorytmy te są bezpieczne dla ludzi. Awarie systemów informatycznych zawsze miały miejsce i będą się zdarzać, ale ufamy programistom, że możliwie szybko je usuną.


image


Aktualnie przeprowadzana jest IV rewolucja przemysłowa, realizowany jest Program Zrównoważonego Rozwoju. Aby zrealizować wyznaczone cele władza często odwraca uwagę społeczeństwa nagłaśniając jakąś medialną sensację. Ostatnio często słyszymy powtarzany jest slogan:

SZTUCZNA INTELIGENCJA MOŻE WYMKNĄĆ SIĘ SPOD KONTROLI

Przypomina mi się niedawno procedowaną i odrzuconą ustawę o "bezkarności urzędniczej".  Dzisiaj ktoś stara się wmówić ludziom, że program komputerowy może sam podejmować inteligentne decyzje, zdejmując odpowiedzialność z autorów oprogramowania oraz osób finansujących systemy informatyczne.


Łatwiej sterować społeczeństwem niewykształconym

W świecie, w którym mamy prawie nieograniczony dostęp do internetu, uczniowie zbyt często przestają się myśleć logicznie. Od kiedy wprowadzono kalkulatorki coraz więcej osób nie zna tabliczki mnożenia, pisząc na klawiaturze ludzie zapominają o ortografii, itp. Aktualnie uczniowie dostali do rąk narzędzie, które napisze za nich w ciągu kilku minut opracowanie na dowolny temat, chociaż poziom merytoryczny tych prac może być różny.

W czasach, kiedy mamy nieograniczony dostęp do informacji, zdecydowanie spadło czytelnictwo książek. 

image

Czytelnictwo w 2021 roku w Polsce

Na stałe obniżanie poziomu ogólnej wiedzy młodzieży dodatkowo ma wpływ wiele innych czynników, np:

  • często modyfikowany programy nauczania,
  • skuteczne metody manipulacji,
  • kreowanie pseudo-autorytetów.

Rośnie coraz większa ilość ludzi bezmyślnie powtarzających medialne informacje bez krytycznej ich oceny. Często medialni eksperci nie posiadają kierunkowego wykształcenia.


Ludzie zastraszeni częściej mają problemy psychiczne

Chat GPT wystartował 30 listopada 2022. W pierwszym tygodniu uruchomiło go 1 milion użytkowników . Po pierwszych dwóch miesiącach liczba użytkowników wzrosła do 100 milionów. W dzisiejszych czasach dociera do nas zbyt wiele informacji i nie jesteśmy w stanie sami szybko ich ocenić. Narzędzia informatyczne, w tym czat GPT, pozwalają w krótkim czasie przeprowadzić analizę dostępnych danych. 

W czasach szybko rozwijającej się technologii GPT ilość ofert pracy w wielu zawodach będzie malała, np. dla:

  • dziennikarzy,
  • asystentów prawnych,
  • handlowców,
  • konsultantów i analityków finansowych,
  • pracowników serwisów wsparcia.

W raporcie  Światowego Forum Ekonomicznego  Resetting the Future of Work Agenda: Disruption and Renewal in a Post-COVID World  z 2020 roku podano, że w ramach przeprowadzanej "rewolucji" w najbliższej przyszłości [5]:

  • 84% prac będzie wykonywanych w formie wirtualnej (wirtualne biura, video-spotkania),
  • 83% pracowników będzie pracować zdalnie,
  • 50% procesów produkcyjnych będzie zautomatyzowana,
  • 42% pracowników będzie musiała się przekwalifikować.


image
Prognozy z 2014 roku 

Sztuczna inteligencja to również skomputeryzowane procesy technologiczne, gdzie pracę jednego robota może zastąpić wielu robotników.


W związku z planowanymi reformami znacznie wzrośnie bezrobocie,  chociaż wszyscy ludzie będą mieli zagwarantowany Universal Basic Income (podstawowy dochód gwarancyjny). Poziom życia setek milionów ludzi będzie gwałtownie i trwale spadać. Według różnych sondaży przewiduje się, że w 2030 roku bezrobocie może wynosić około 30%.

Wg sondażów CBOS 31% osób deklaruje, że czasami niepokoi się o swoje zdrowie psychiczne, przy czym w znacznej części związane jest to z lękiem o utratę pracy [7]. Ilość depresji, samobójstw rośnie i będzie rosła z roku na rok.

\image


Według Global mental health issues on the rise co 8 osoba na świecie w 2022 roku cierpiałam na jakieś zaburzenie psychiczne, np.: schizofrenia, zespół stresu pourazowego, lęk depresyjny, choroba afektywna dwubiegunowa, nadużywanie alkoholu. W Polsce około 20% społeczeństwa cierpi na analogiczne zaburzenia.  Ilość ta prawdopodobnie będzie rosła.

Na wzrost zaburzeń psychicznych dodatkowo będą miały wpływ inne "nowinki" świata wirtualnego, jak np. planowane wirtualne małżeństwa, wychowywanie wirtualnych dzieci, nowe wirtualne gry, itp.


Stała obserwacja a poczucie bezpieczeństwa

Od lat każdy nasz ruch w internecie i na ulicy jest  stale obserwowany. Już nie dziwi nas, że szukając jakieś oferty, przez kolejne dni na naszym ekranie pojawiają się podobne reklamy. Przywykliśmy, że pewne kanały w mediach społecznościowi są często usuwane, bo narzędzia "sztucznej inteligencji" wychwyciły jakieś niedozwolone słowa.

Zawsze były i będą jakieś systemy kontroli, ale mogą one być wykorzystane do właściwych lub destrukcyjnych celów. Nowe technologie informatyczne umożliwiają coraz skuteczniejszą kontrolę nad "zwykłym" człowiekiem.

Międzynarodowe organizacje planują w najbliższych latach wprowadzić wiele ograniczeń, a ich realizacja będzie możliwa przy wykorzystaniu zaawansowanych technik tzw. sztucznej inteligencji.


Depopulacja w Polsce

image

Ilość Polaków w ostatnich latach maleje. Teoretycznie algorytmy sztucznej inteligencji mogłyby być doskonałym narzędziem wspomagającym pracę lekarza.  Niestety obowiązują procedury. Przykładowo w ostatnim latach różnorodność dostępnych lekarstw jest tak wielka, że żaden lekarz nie jest w stanie znać wszystkie interakcje pomiędzy nimi.  Stosunkowo łatwo byłoby opracować program, który "wychwytywałby" szkodliwe interakcje pomiędzy lekami przepisanymi przez różnych lekarzy temu samemu pacjentowi.

Algorytmy sztucznej inteligencji mogłyby chronić nas przed nadmiernym promieniowaniem magnetoelektrycznym, mogłyby sprawdzać zawartość toksycznych składników w jedzeniu, itp. Niestety dzisiaj algorytmy te służą interesom korporacji, a nie "zwykłemu" człowiekowi.


image


Jeżeli wokół siebie skupimy życzliwe sobie środowisko,  to czytelniejsze staną się dla nas zachodzące procesy, mamy większą szansę na obronę naszych praw i swojego zdrowia. Pojedynczego człowieka łatwo jest zastraszyć, grupę jznacznie trudniej. 

Nie pozwólmy sobą manipulować !


Więcej:

  1. DRAMAT AI - Zagrożenia Związane Ze Sztuczną Inteligencją
  2. ChatGPT i GPT-4: Sztuczna Inteligencja w codziennym życiu
  3. Niedługo Polacy zapomną, że kiedyś do pracy wychodziło się z domu!
  4. Agenda 2030
  5. Światowe Forum Ekonomiczne
  6. Resetting the Future of Work Agenda: Disruption and Renewal in a Post-COVID World
  7. Co trzeci Polak najbardziej obawia się chorób psychicznych
Anka K
O mnie Anka K

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo