Anka K Anka K
22483
BLOG

Centrum Menora w Dniepropietrowsku na Ukrainie

Anka K Anka K Polityka Obserwuj notkę 5

Centrum Kulturalne Menora zostało otworzone w październiku 2012 r. Jest to nowoczesny budynek składający się z siedmiu segmentów o wysokości sześciu, jedenastu, szesnastu i dwudziestu jeden pięter,  o łącznej powierzchni około 50 000 metrów kwadratowych. Liczba segmentów budynku odpowiada liczbie ramion menory. Jest to największy na świecie ośrodek społeczności żydowskiej. Ester Katz szacuje liczbę Żydów w Dniepropetrowsku na 50000-60000 osób.

Budowa Centrum Menora została sfinansowana przez dwóch żydowskich przedsiębiorców Giennadija Bogolubowa przewodniczącego gminy żydowskiej Dniepropetrowska oraz Igora Kołomojskiego przewodniczącego Zjednoczonej Żydowskiej Wspólnoty Ukrainy oraz gubernatora obwodu Dniepropetrowskiego.

Печать

Na parterze budynku znajduje się elegancki pasaż wyłożony kamienną okładziną sprowadzoną z Jerozolimy. Tutaj mieści się między innymi:

  • centrum Informacyjne,
  • biuro podróży,
  • ekskluzywny sklep z chałatami szytymi przez najdroższych krawców,
  • sklep z pamiątkami.

Szerokie schody z czarnego marmuru prowadzą z pasażu na parterze do Muzeum Pamięci Narodu Żydowskiego i Holokaustu na Ukrainie, które zajmuje trzy piętra o powierzchni 3 000 m2. Szczególne wrażenie wywiera część ekspozycji dotycząca masowych mordów w Babim Jarze. Muzeum nie otrzymuje żadnych środków finansowych z budżetu państwa, a pomimo to wstęp do niego jest bezpłatny.

W Centrum Menora mają swoją siedzibę różne organizacje, między innymi:

  • Gmina Żydowska,
  • Ukraiński Instytut Badań nad Holokaustem „Tkuma”,
  • American Jewish Joint Distribution Committee.

Dla potrzeb turystów otworzono czterogwiazdkowy hotel z 82 pokojami. Jest to jedyny w krajach dawnego ZSRR hotel, który spełnia wymagania gości przestrzegających Szabat. Dla mniej zamożnych turystów w Menorze działa hotel z 120 łóżkami.

W budynku tym znajduje się koszerna restauracja „Menora Grand Palace” oraz w pełni wyposażone sale koncertowe i konferencyjne.

Podświetlony w nocy budynek Centrum Menora stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Dniepropetrowska.

Przed budynkiem Menory stoi XIX-wieczna Synagoga Chóralna zwana Złota Róża. W synagodze zainstalowano wpłatomat, w którym cedakę można złożyć za pomocą karty kredytowej.

Głównym rabinem synagogi jest Szmuel Kamieniecki z Chabad Lubawicz. Na terenie Ukrainy ruch Chabad Lubawicz posiada swoich emisariuszy w 35 miastach, przy czym Dniepropietrowsk jest dla ruchu miejscem szczególnym.


Anka K
O mnie Anka K

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka