Nowa Energia
Blog poświęcony energetyce - zielonej, konwencjonalnej, transformowanej
0 obserwujących
43 notki
7041 odsłon
  363   0

PGE przyspiesza z największym magazynem energii

Jeszcze w tym roku PGE planuje ogłosić przetarg na projekt i dostawę bateryjnego magazynu energii. O mocy minimum 200 MW i pojemności ponad 820 MWh ma być największy w Europie.

Magazyn ma zostać połączony z elektrownią szczytowo-pompową Żarnowiec, dysponującą mocą 716 MW, i przyłączony do sieci 400 kV. Taka instalacja hybrydowa o mocy co najmniej 921 MW i pojemności ponad 4,6 GWh, co odpowiada mocy największych konwencjonalnych bloków w Polsce, ma pozwolić na świadczenie pełnego zakresu regulacyjnych usług systemowych, posłużyć do „odbudowy” systemu energetycznego lub zasilić energią około 200 tysięcy domów przez okres co najmniej 5 godzin (przy średnim obciążeniu 5 kW na dom).

Pośpiech wskazany

- Przyspieszenie prac nad budową magazynu energii w Żarnowcu to odpowiedź PGE na wzrost cen energii elektrycznej oraz zmiany na rynkach węgla i gazu. Otwarte postępowanie zakupowe pozwoli uzyskać PGE najlepsze na rynku warunki dostawy magazynu energii, a jego uruchomienie przyczyni się do ograniczenia wzrostu cen energii elektrycznej, dzięki magazynowaniu nadwyżek energii z OZE, kiedy jest ona tania, i oddawanie ich do sieci w godzinach, w których rośnie na nią zapotrzebowanie, a tym samym i cena – wyjaśniają przedstawiciele koncernu.

Dzięki możliwości szybkiej reakcji na zachodzące w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym zmiany, bateryjny magazyn energii zwiększy także możliwości stabilizacji systemu oraz rozwoju źródeł OZE. Jego wykorzystanie przyczyni się również do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, podniesie bezpieczeństwo energetyczne oraz będzie elementem uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw paliw.

Inwestycja krok po kroku

Magazyn został wpisany do rejestru Rynku Mocy, a prowadzone już wcześniej prace projektowe doprowadziły do uzyskania dla niego warunków przyłączenia do sieci przesyłowej. Projekt uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a PGE uzyskała promesę koncesji na magazynowanie energii. Kolejnym krokiem na drodze do realizacji tego przedsięwzięcia będzie ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i dostawę. Więcej informacji o tej inwestycji.

Magazyn energii współpracujący z farmą wiatrową niedawno uruchomił TAURON. Oparty jest na ogniwach litowo-tytanowych, ma moc 3 MW i pojemność 774 kWh.


Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka