Za zakupy możesz zapłacić zwykłym zegarkiem

Zegarek z technologią Swatch Pay. fot. swatch.com
Zegarek z technologią Swatch Pay. fot. swatch.com
Nie musisz mieć przy sobie gotówki, karty, a nawet smartwatcha. Za zakupy zapłacisz zwykłym zegarkiem. Szwajcarska firma Swatch wprowadza w Polsce nową usługę.

Początkowo usługa SwatchPAY! uruchomiona została w Chinach, Szwajcarii i innych krajach europejskich. Teraz dostępna jest także w Polsce. To usługa płatności zbliżeniowych przy użyciu zegarków Swatch.


Zegarmistrzostwo musiało przejść przemianę

Płatności mobilne to dzisiaj podstawowa forma płacenia za zakupy czy usługi. W pandemii stały się jeszcze bardziej powszechne, bo sklepy namawiają klientów do transakcji bezgotówkowych. 

W ostatnich latach przed szwajcarskimi producentami zegarków stanęło niezwykłe wyzwanie – popularność zaczęły zdobywać smartwatche. To urządzenia, które mają wiele funkcji telefonu, w tym płatności mobilne. Wydawało się, że sprawa jest przegrana, ale zwykłym zegarkom powoli udaje się doganiać rywala. 

Teraz możliwość płacenia zegarkiem nie jest już dostępna jedynie posiadaczom smartwatchy, bo mobilne płatności w swoich zegarkach wprowadza Swatch.

Zegarek z technologią Swatch Pay.Zegarek z technologią Swatch Pay. fot. swatch.com

Jak działa mechanizm płacenia zegarkiem w sklepie?

Mechanizm jest prosty. W zegarek wbudowany jest radiowy chip NFC, dzięki czemu możemy nim płacić w terminalach płatniczych z funkcją zbliżeniową, bez dostępu do sieci czy smartfona w kieszeni, nawet w sytuacji, gdy nagle rozładuje się nam bateria w zegarku.

Zegarek parujemy z naszą kartą płatniczą, na tę chwilę tylko wydawaną przez Mastercard klientom Alior Banku i Getin Banku, ale trwają rozmowy z pozostałymi bankami w Polsce w celu wdrożenia usługi w Polsce w dużo szerszym zakresie. Parowanie możemy przeprowadzić od razu bezpośrednio w stacjonarnym sklepie Swatch lub podczas zakupu w sklepie internetowym.


Ta druga opcja wymaga zaznaczenia opcji włączenia tokenizacji podczas zakupu zegarka, następnie pobrania aplikacji mobilnej SwatchPAY! dostępnej na smartfony z Androidem oraz iOS na pokładzie i dodania w niej naszej karty płatniczej. Z poziomu aplikacji możemy zarządzać naszą kartą, a w przypadku zgubienia zegarka zablokować ją. Płatności do 100 złotych możemy dokonywać bez PIN-u, jak w przypadku tradycyjnej zbliżeniowej karty płatniczej.

Zegarki Swatch są wodoszczelne do 30 metrów, co oznacza, że można je umyć czy zdezynfekować. Zalet jest więcej – smartwatche trzeba regularnie ładować, w przypadku Swatcha bateria wystarczy na wiele miesięcy użytkowania, tak jak w przypadku tradycyjnego zegarka.

KJ

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie