3 obserwujących
266 notek
248k odsłon
1018 odsłon

Sonda InSight wylądowała na Marsie. Historyczny moment także dla Polski

Sonda InSight wylądowała na Marsie. fot. PAP/EPA/AL SEIB / POOL
Sonda InSight wylądowała na Marsie. fot. PAP/EPA/AL SEIB / POOL
Wykop Skomentuj27

Na Marsie wylądowała sonda InSight. Nasz kraj ma szczególne powody do dumy, ponieważ jednym z trzech urządzeń lądownika jest mechanizm napędowy Kret HP3, zaprojektowany i wykonany przez polską firmę Astronika.

Bezzałogowa sonda kosmiczna InSight, wysłana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, po raz pierwszy w historii ma dokładnie zbadać wnętrze Czerwonej Planety.Amerykańska sonda InSight została wystrzelona z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg (USA) w maju 2018 r. Po trwającej sześć miesięcy podróży, podczas której przebyła 300 milionów mil (483 miliony kilometrów) wylądowała w poniedziałek na Czerwonej Planecie.

Choć InSight to misja amerykańska z udziałem Niemiec i Francji, to udział w niej ma także Polska. Ze strony polskiej zaangażowana jest firma Astronika, która we współpracy z kilkunastoma firmami i ośrodkami badawczymi wykonała mechanizm penetratora gruntu, będącego elementem urządzenia Kret HP3. Jest to pierwszy kompletny mechanizm dostarczony przez polski przemysł dla tak istotnej amerykańskiej misji kosmicznej.

image
Pierwsze zdjęcie zrobione przez sondę InSight. fot. PAP/EPA/NASA / HANDOUT

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Wykop Skomentuj27
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie