Blog
okiem-emigrantki
Okiem-emigrantki
Okiem-emigrantki Polska emigrantka we Francji
2 obserwujących 5 notek 5124 odsłony
Okiem-emigrantki, 18 listopada 2018 r.

Subiektywny bilans Święta Niepodległości

806 16 0 A A A
se.pl
se.pl

11 listopada 2018 stał się datą symboliczną dla Polski – to setna rocznica uzyskania niepodległości. To idealna okazja  do debaty o przyszłości i miejscu kraju w Europie a także kierunku w jakim należy się rozwiajać. Okazja ta stwarza również możliwość do zainteresowania polską perspektywą i wizją inne kraje Europy.  

Dla większości cudzoziemców Polska to przede wszystkim kraj Lecha Wałęsy i Jana Pawła II. Coraz częściej pojawiają się jednak i inne aspekty. Jak podaje brytyjski dziennik The Guardian, we wrześniu Polska stała się pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który został sklasyfikowany jako gospodarka rozwinieta wg wskaźnika FTSE Russell i tym samym dołączył do grupy 25 krajów takich jak Japonia czy Wielka Brytania. Uznanie zyskuje również polski system bankowości elektronicznej a także sektor gier komputerowych. Polski produkt eksportowy to oczywiście wódka, a największe turystyczne atrakcje to Kraków i Wrocław. 

Obchody stulecia niepodleglosci były świetną okazją do opowiedzenia o tym jaka jest Polska, co zmieniło się od upadku komunizmu. Święto to przycmiła jednak debata o marszu niepodległości zarówno w kraju jak i za granicą. Media europejskie mówiły wyłącznie o marszu nacjonalistów, nie robiąc przy tym żadnego bilansu tych 100 lat niepodległości. Francuski dziennik Le Monde wskazuje, że marsz w Warszawie przyciąga organizacje faszystowskie z Włoch, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Szwecji i jest on jednym z najwiekszych marszów radykalnej prawicy na świecie. W podobnym tonie wypowiada się niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung dodając informacje o zachowaniach rasistowskich w tym antysemickich. Prasa brytyjska wogóle nie porusza tematu  polskiego marszu. The Guardian 11 listopada publikuje jedynie artykuł o wzroście liczby egzorcystów w Polsce. 

W Polsce 11 listopada było dużo patosu i historii. O Piłsudskim, Kaczyńskim, komunizmie czy zaborach nie należy zapominać ale dla równowagi warto by było rozmawiać też o przyszłości. Cały świat mówi o ochronie środowiska i zapobiegania ociepleniu klimatycznemu. Polska będzie zmuszona zmniejszyć produkcję węgla i zdecydować w jakim kierunku należy zwrocic produkcję energii. Europa wciąż boryka się z kryzysem migracyjnym a i w Polsce migrantów jest coraz więcej. Co Polska ma im do zaoferowania i jak chce ich wdrożyć do polskiego społeczeństwa, mysląc o tym, że za 20 lat ich dzieci pójdą do urn wyborczych. Jakim społeczeństwem chcą być Polacy i jak widzą swoją pozycję w Europie? 


Opublikowano: 18.11.2018 21:19. Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 21:21.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Mam dwie wielkie pasje: pisanie i kulturę francuską. Obecnie mieszkam w Langwedocji, gdzie przyglądam się niekiedy temu co dzieje się w Polsce. Okiem emigrantki to komentarze do aktualności i kultury z punktu widzenia z zagranicy.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękuje i również pozdrawiam 
  • Szanowni Państwo, nie mam żadnych wątpliwości co do roli jaką odegrali polscy żołnierze...

Tematy w dziale Kultura