W okopie rozsądku
Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz. /Gandhi Mahatma/
110 obserwujących
528 notek
1159k odsłon
2278 odsłon

"Szwedzki król", czyli czy zasługujemy na własne panstwo?

Wykop Skomentuj127

Przekonywanie kogokolwiek, apelowanie o rozsądek i mądrość przy urnie wyborczej na kilkanaście godzin prze ciszą wyborczą mija się z celem. Jest bezcelowe i daremne, bowiem każdy już wie na kogo odda swój głos, jeżeli są jacyś "się wahający" to stanowią oni tak znikomą grupę wyborców, że nie warto o nich wspominać. Co prawda dziwne sondaże, będące tak naprawdę  nachalnym narzędziem inżynierii społecznej, sugerują istnienie potężnej armii niezdecydowanych, ale to kolejny zabieg potężnej manipulacji sił, które na te wybory rzuciły wszystkie zasoby, które mają - tak naprawdę  nie przejmując się wcale ani Polską ani Polakami. Ewentualne zwycięstwo Trzaskowskiego jest bowiem tylko detalem planów dużo bardziej poważnych, które w skrócie można określić jako powrót do kontynuacji budowania Polski "Bolków", "Rychów"i "Zdzichów" : Polski "tuskowej", będącej w istocie rzeczy Polską przeklętą klątwą porozumień okrągłostołowych i tej klątwy, której moc pozostaje wciąż tajemnicą paktów z Magdalenki.


Stop, Kemirze, stop - daruj sobie na dziś te wywody, ponieważ na dziś nie mają one żadnego znaczenia. Nie da się zmienić wręcz cudacznego faktu, że część polskiego  społeczeństwa uważa Tuska za wybitnego Polaka, Bolka za tytana, co sam "obalył" komunę, Polańskiego za skrzywdzonego artystę, który dał się omamić małoletniej nimfomance - natomiast Prezydent Duda, to obrońca pedofili ( a pewnie i sam nim jest), a  bezmyślni kierowcy seicento i naćpani szoferzy miejskich autobusów to ofiary pisowskiego "reżymu" i "reżymowej" policji. Dobrze, powiadam - stopuję, tylko wnioski nachodzą mnie smutne, a które jednak na te kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą znaczenie mają i są ważne zawsze, nie tylko przed najważniejszymi wyborami w Polsce od 1989 roku.W większości państw świata wybory prezydenta mają spore znaczenie, bowiem w jakiś sposób formują na jakiś czas ( zwykle pięć lat) politykę wewnętrzną i zewnętrzną  danego państwa.  "Spore" nie znaczy "duże", a już na pewno nie znaczy "ogromne". W zależności od przyjętych rozwiązań konstytucyjnych owe formowanie ma bardzo różną siłę oddziaływania, ale bardzo rzadko - wręcz nigdy -  powoduje zmiany o charakterze rewolucyjnym, czyli zmieniającym  całkowicie państwo - jego charakter, filozofię i wizerunek. Przyjmując zatem taki punkt widzenia, powinniśmy w Polsce traktować wybory prezydenckie jako polityczną formalność, która - i owszem - pozwala nam zademonstrować polityczne sympatie, ale w istocie nie większego znaczenia dla wymienionych wcześniej atrybutów. Powinniśmy mieć głębokie, wręcz automatyczne przekonanie, że bez względu na to, czy lokatorem Pałacu Prezydenckiego pozostanie Duda, czy Dudę zmieni Trzaskowski, w powyborczy poniedziałek jak zwykle zjemy takie samo śniadanie, tak samo pojedziemy do pracy, tak samo utniemy sobie popołudniową drzemkę i tak samo pójdziemy spać - generalnie w takiej samej Polsce. Ale jest inaczej:  około połowie Polaków poniedziałkowe śniadanie smakować nie będzie, kawa będzie koszmarnie gorzka i niesmaczna, do pracy wyjdą przeklinając i złorzecząc prezydentowi - elektowi. To oznacza, że coś z nami nie jest tak, że gdzieś w tej cholernej polskiej rzeczywistości politycznej przypominamy pijaka, który w poszukiwaniu swojego domu, odbija się od płotów i ścian. Co gorzej - tej nocy do domu nie trafi, prześpi się w krzakach, a rano  będzie się awanturować, zaciskać pięści i wywracać stoły.


Czuję się za "krótki", żeby dogłębnie dociekać dlaczego tak jest. Dlaczego nie potrafimy trafić do swojego domu, dbać o niego, dobrze go umeblować i cieszyć się nim tak, jak cieszą się ludzie - jeżeli nie szczęśliwi - to przynajmniej zadowoleni z tego, że mają swój dom: może trochę ciasny, może nie tak piękny jak domy sąsiadów, nie do końca taki, jaki byśmy chcieli, ale za to własny i stabilny. W poszukiwaniu odpowiedzi nasuwa mi się myśl straszna, ale jedynie logiczna: może po prostu na własny dom w ogóle nie zasługujemy?


Wybitny teolog, pedagog, etyk, moralista i filozof, Jacek Woroniecki: My Polacy, odkąd historia się nami zajmuje, występujemy z dość wybitnymi cechami sangwiników, i do dziś dnia te cechy zachowaliśmy. Mamy wszystkie dobre cechy tego temperamentu, ale mamy i złe; zdolni, mili, uprzejmi, łatwo naginający się do najcięższych warunków i nie tracący ducha w najgorszych opałach, usłużni, gościnni, rzutcy, jesteśmy z drugiej stroni lekkomyślni, bardzo próżni, niesłowni, nieprawdomówni, zmienni, niewytrwali, co pozwoliło Sienkiewiczowi powiedzieć: "Nie znam drugiego zakątka ziemi, w którym by tylu ludzi marnowało tak świetne zdolności, w którym by ci nawet, którzy coś dają, dawali tak mało, tak niesłychanie mało w stosunku do tego, co im Bóg dał”. 

Wykop Skomentuj127
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka