Wojciech Olejniczak Wojciech Olejniczak
64
BLOG

Lewica liderem walki z korupcją

Wojciech Olejniczak Wojciech Olejniczak Polityka Obserwuj notkę 37

Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych ogłosiła kilka dni temu raport dotyczący realizacji obietnic wyborczych w sferze ograniczenia korupcji. Lewica wypadła w tym zestawieniu najlepiej. Chociaż to nie my obklejaliśmy polskie miasta billboardami z pułapką na myszy i pęczkiem banknotów zamiast sera.

W ramach LiD-u szliśmy do wyborów z hasłem „100 konkretów”. Nie było to tylko hasło. Sto konkretów przełożyło się na kilkadziesiąt projektów ustaw, które miały doprowadzić do przeniesienia każdego konkretu z papieru do sfery rzeczywistości społecznej. Jako przewodniczący klubu LiD, a potem Klubu Poselskiego Lewicy osobiście monitorowałem prace nad tymi ustawami. Najważniejsze z naszych projektów związanych z ograniczeniem korupcji to: ustawa o rozdzieleniu funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, ustawa przywracająca służbę cywilną, ustawa CBA.

Warto zatrzymać się nad tym ostatnim projektem, został on bowiem odrzucony w pierwszym czytaniu głosami PO i PiS. Zresztą taki los spotykał wiele naszych projektów ustaw. Autorzy raportu zauważają, że nasze możliwości jako ugrupowania opozycyjnego nie były wielkie. Doceniają jednak, że w tych trudnych dla nas okolicznościach staraliśmy się osiągnąć w Sejmie maksimum tego co możliwe.

Kilka dni temu opublikowano raport CBOS-u na temat poglądów elektoratów głównych partii politycznych. Niebawem chciałbym poświęcić temu dokumentowi trochę więcej miejsca. W komentarzach prasowych do wyżej wymienionego dominowała teza, że Polacy skręcają na prawo. Między innymi dlatego, że chcą skutecznej walki z przestępczością, na dalszym planie pozostawiając kwestię standardów państwa prawnego.

Raport Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowych pokazuje, że można podejmować działania antykorupcyjne stojące w zgodzie z zasadami państwa prawnego. Nie ma alternatywy albo walka z przestępczością, albo państwo prawne. Potrzebujemy skutecznej walki z korupcją w ramach demokratycznego państwa prawnego.

Według rankingu Transparency International kraje, gdzie korupcja jest najmniej dotkliwa to: Finlandia, Islandia, Nowa Zelandia i Dania. Nie są to kraje, gdzie korupcję gorącym żelazem wypalają instytucję typu CBA.

Swoją drogą niebawem Klub Lewicy złoży w Sejmie kolejny projekt nowelizacji ustawy o CBA. Według jego założeń szef CBA powinien być powoływany nie przez premiera, lecz przez parlament większością 3/5 lub 2/3 głosów, co wymagałoby stworzenia szerokiej ponadpartyjnej koalicji. Jestem ciekaw reakcji liderów innych sił politycznych na nasz projekt.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (37)

Inne tematy w dziale Polityka