22 obserwujących
149 notek
157k odsłon
  1524   0

Czy powinniśmy dyskutować o naszej "białości"?

Zdjęcie ilustracyjne. Bocian biały. Wola Batorska, 2017 r. Zdjęcie własne
Zdjęcie ilustracyjne. Bocian biały. Wola Batorska, 2017 r. Zdjęcie własne

Ostateczna konkluzja Autora jest taka, że Polacy funkcjonują na „marginesie białego świata” – stąd też tytuł felietonu. Na zakończenie Autor postanowił przywołać postacie dwóch Polaków, którzy, jego zdaniem najlepiej zilustrują dwie przeciwstawne postawy wynikające z funkcjonowania na „skraju białości”. I tu prawdziwa „perełka”: wybrane postacie to: Ryszard Kapuściński i… Janusz Waluś. Ten pierwszy, zdaniem Autora

„utożsamiał się z uciskanymi niebiałymi ludami Afryki, popierając ich walkę narodowowyzwoleńczą – kontynuację walki Polaków o sprawiedliwość, m.in. polskich żołnierzy, którzy przyłączyli się do buntu haitańskich niewolników przeciwko Napoleonowi.”

Dalej Autor pisze o Januszu Walusiu, że

„utożsamiał się z białymi panami Czarnej Afryki, stając się uosobieniem białego oporu wobec wyzwolenia czarnych.”

Tu Christian Davies, popełnia częsty niestety błąd, albo jest to celowe przekłamanie, bo sprawa była wyjaśniana wiele razy: Chris Hani, nie został zabity dlatego, że chciał wyzwolenia czarnych. Został zabity, bo był sekretarzem Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej i chciał w RPA wprowadzić rządy komunistyczne, prawdopodobnie typu sowieckiego. Kolor skóry Haniego nie miał tu znaczenia. Oczywiście, nie przesądza to oceny samego czynu i nie rozstrzyga kwestii czy i kiedy zamach na polityka może być usprawiedliwiony, ale rzetelność wymaga zaniechania „dopisywania” motywów, których nie było. Trzeba jednak zauważyć, że choć wbrew intencjom Autora, Janusz Waluś wyniesiony zostaje do rangi bohatera. Kończąc wątek Janusza Walusia pisze bowiem:

„Była to kontynuacja walki Polaków o tożsamość, której przykładem było pokonanie pod Wiedniem imperium osmańskiego.”

 No cóż… nawet najwięksi apologeci Janusza Walusia nie decydują się na takie porównania…

Autor kończy felieton stwierdzeniem, że te dwa przykłady krańcowo odmiennych postaw wobec własnej „białości” wskazują, że problem „białości” istnieje nawet w niemal jednolicie białym społeczeństwie i trzeba o nim rozmawiać.

A w jaki sposób ja powinnam zakończyć swoją notkę? Mogłabym zwrócić uwagę na fakt, że wyzwolenie krajów afrykańskich nie zawsze (a właściwie to prawie nigdy) nie poprawiało życia jego mieszkańcom (z wyłączeniem elit rzecz jasna). Mogłabym więcej uwagi poświęcić postaci Ryszarda Kapuścińskiego, który nie był tak kryształową postacią jak wielu osobom się wydaje. Mogłabym np. przypomnieć o tym jak nie przekazał światu informacji o obecności kubańskich wojsk w Angoli, mogłabym wreszcie napisać o działalności Chrisa Haniego, między innymi w Angoli, ale nie będę tego robić, a przynajmniej nie teraz.

Pozwolę sobie zgodzić się z Panem Christianem Daviesem. Tak. Dyskusje o „białości” są potrzebne. Jest lato, a ta pora roku kojarzy się z opalenizną. Ale czy powinniśmy poddawać się „przymusowi opalania się”? Czy opalenizna ma być warunkiem koniecznym udanego urlopu? Tu widzę miejsce do dyskusji. A na razie pozdrawiam wszystkich Czytelników. I tych, co są na urlopach, tych co z nich wrócili, tych co na urlop się wybierają, a przede wszystkim tych (obawiam się, że w tym roku może to być większość) na urlop nie wyjechali, ani w najbliższym czasie nie wyjadą. Jeśli jest to sytuacja przymusowa, życzę rychłej odmiany losu, a jeśli ktoś po prostu wyjeżdżać nie lubi, życzę by miło spędził czas w domu.

Ps. W związku z dyskusją na temat tego czy Christian Davis jest synem Normana Davisa posyłam zdjęcie z artykułu, umieszczam w galerii. Można porównać z http://www.normandavies.com/autor/zdjecia/rodzina/?lang=pl . Nie wiem czy jest to istotne, ale ponieważ wątek pojawił się w dyskusji - umieszczam.


Zobacz galerię zdjęć:

Zdjęcie fragmentu artykułu. Można porównać z http://www.normandavies.com/autor/zdjecia/rodzina/?lang=pl
Zdjęcie fragmentu artykułu. Można porównać z http://www.normandavies.com/autor/zdjecia/rodzina/?lang=pl
Zdjęcie
Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo