18 obserwujących
117 notek
109k odsłon
610 odsłon

Wybory w RPA oraz mój subiektywny przegląd partii politycznych

Zdjęcie ilustracyjne - Okolice Pretorii (widok z Pomnika Voortrekkera), zdjęcie własne
Zdjęcie ilustracyjne - Okolice Pretorii (widok z Pomnika Voortrekkera), zdjęcie własne
Wykop Skomentuj1

BLF (Black Land First – Najpierw Ziemia dla Czarnych)

Jeśli ktoś uznał, że na lewo od  EFF jest tylko ściana to się pomylił – jest BLF. Julius Malema nawoływał do podrzynania gardła „białości”. Ma również zwyczaj śpiewać „Kiss the Boer” (pocałuj farmera), parafrazując pieśń „Kill the Boer”(zabij farmera), przy czym wykonuje ruchy naśladujące strzelanie z karabinu maszynowego. Jednakże nawet dla Malemy jeden z działaczy jego partii - Andile Mngxitama był zbyt radykalny, więc go z EFF usunął. Miało to miejsce w 2015 r., więc partia wystartuje w wyborach po raz pierwszy. Historia niejako powtórzyła się, bo wcześniej to Malema zostal wyrzucony z ANC za zbytni radykalizm. O ile Malema dąży do wyeliminowania kultury białych i tego co ona ze sobą niesie, a co postrzega, jako opresyjne wobec czarnych, Andile Mngxitama nie miał oporów by bezpośrednio nawoływać do zabijania białych, nie bawiąc się w żadne metafory. On i jego partia wprost twierdzą, że biali nie należą do kontynentu afrykańskiego. BLF została zarejestrowana i dopuszczona do wyborów właściwie bezprawnie, gdyż prawo RPA nie zezwala na tworzenie partii wykluczających osoby jakiejś rasy. Tymczasem BLF nie przyjmuje do swego grona białych. Sprawa trafiła do sądu, ten jednak zajmie się nią dopiero po wyborach. Jeśli BLF nie zdobędzie żadnego mandatu, ewentualna delegalizacja nie będzie stwarzać problemu. Ale jeśli zdobędzie mandat(y)? Czy kolejna partia wejdzie, czy też madaty rozdzielone zostaną między partie obecne w parlamencie? Można też zapytać czy białym zależy na zapisywaniu się do partii tak jawnie anty-białej? I tu odpowiedź jest złożona: tak, są biali popierający anty-białych polityków. Nie jest ich dużo, ale np. w EFF trafiają się biali. Oikofobia to nie tylko przypadłość nas, Polaków. Ale składający  pozew (choć istotnie są biali) nie należą do tej kategorii. Chodzi im o zasadę, że skoro prawo zabrania tego typu dyskryminacji, nie można robić wyjątków, zwłascza, że ta sama komisja wyborcza odmówiła rejestracji partii, która z założenia miała skupiać jedynie koloredów, mimo że nie stosowała szczególnej retoryki skierowanej przeciw innym rasom.

VF+  (afr. Vryheidsfront Plus),  ang. FF+ (Freedom Front Plus) – Front Wolności Plus

Będę używać afrykanerskiego skrótu, gdyż angielski skrót FF+ za bardzo przypomina EFF i może się Czytelnikom mylić. Partie te są tymczasem niejako na dwóch biegunach, chociaż nie ma między nimi symetrii. EFF cechuje anty-biała retoryka, podczas gdy VF+ nigdy nie stosuje retoryki skierowanej preciw osobom jakiejś innej rasy. To właśnie przedstawiciele tej partii zgłosili BLF do sądu.
VF+ zdecydowanie walczy z systemem kwot rasowych oraz akcji afirmatywnej. Podkreśla, że jedynym kryterium przyjmowania do pracy powinny być kompetencje. Tymczasem w RPA istnieje szereg przepisów mających wspierać grupy „dawniej dyskryminowane” (previously disadvantaged). Jedną z form takiego rzekomego wspierania jest system kwot (parytetów). W wielu miejscach pracy, zwłaszcza na kierowniczych stanowiskach wymagane są parytety dla poszczególnych grup rasowych.  VF+ stoi na stanowisku, że o zatrudnieniu powinny decydować jedynie kompetencje. System ten godzi przede wszystkim w białych, ale koloredów i Hindusów również spotyka dyskryminacja.
Partia reprezentowana jest w parlamencie przez 4 posłów. „Politycznie poprawni” zaraz dodadzą: „białych mężczyzn”. Faktycznie partia początkowo powstała przede wszystkim z myślą o ochronie praw białej mniejszości w momencie, gdy Partia Narodowa prowadziła negocjacje z ANC i przekazanie władzy czarnej większości stało się nieuniknione.  Teraz jednak stała się partią dbającą o interesy wszystkich mniejszości etnicznych. W wyborach lokalnych w 2016 r., w niektórych regionach wystawiła ok. połowy kandydatów nie-białych (głównie koloredów). W obecnych wyborach też jest dużo nie-białych kandydatów. Koloredem jest np. kandydat na premiera prowincji Western Cape.
  Bardzo zdecydowanie przeciwstawia się też pomysłom odbierania ziemi bez odszkodowania, a także nagłaśnia sprawę napaści na farmerów i domaga się by rząd uczynił ściganie tych zbrodni jednym z priorytetów (tak jak priorytetem jest np. ściganie zorganizowanej przestępczości czy ściganie kłusowników polujących na nosorożce).
Wywiad z jednym z deputowanych tej partii: https://www.youtube.com/watch?v=kwMtc5ITJEw . Zawarte w tytule hasło  „Fight back”, (afr. „Slaan Terug”) to hasło wyborcze, nawołujące do obrony swoich praw.

COPE (Congress of the People Kongres Ludu)

Skrót tej partii „COPE” kojarzy się z angielskim słowem „cope” – dawać sobie radę, jest więc dość marketingowy. Musi taki być, bo skrót CP to „Conservative Party” – partia obecnie nieistniejąca, ale historycznie znacząca, więc by uniknąć błędnych skojarzeń powstał nieco inny skrót. Partię tę powstała w wyniku oderwania się od ANC. W Parlamencie ma trzech posłów. Przywódca COPE – Mosiuoa „Terror” Lekota to bardzo barwna postać. Dawny działacz ANC przezwisko „Terror” otrzymał w związku z ostrym stylem gry w piłkę. Znany jest z barwnych wystąpień. Podkreśla, że w czasach apartheidu walczył z dominacją białych, ale nie robił tego po to by zmieniać tej dominacji na dominację czarnych. Dlatego bardzo zdecydowanie przeciwstawia się pomysłom odbierania ziemi (w praktyce chodzi o odbieranie jej białym farmerom) bez odszkodowania (https://www.youtube.com/watch?v=mCD2P40N5Ss). Mosiuoa Lekota znany jest też z aktywności na twitterze. Oczywiście niemal każdy polityk ma konto na twitterze, ale Lekota ma nie tylko dużą liczbę obserwujących (to normalne w przypadku polityka), ale też imponującą liczbę obserwowanych – 2949 (w tym moją skromną osobę). Dla porównania: prezydent Ramaphosa zdecydował się na obserwowanie jedynie dwóch osób, Maimane obserwuje 726 osób (za to ma imponującą liczbę obserwujących – 1 110 000). Lider  partii o porównywalnej wielkości - VF+ Groenewald obserwuje 449 osób.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale