Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXEY MAYSHEV/SPUTNIK / KREMLIN POOL
Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXEY MAYSHEV/SPUTNIK / KREMLIN POOL

Putin zaprzysiężony na prezydenta Rosji. Na ceremonii amerykański gwiazdor

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Władimir Putin został we wtorek zaprzysiężony na kolejną sześcioletnią kadencję na stanowisku prezydenta Rosji. Stany Zjednoczone i wiele innych krajów zachodnich zbojkotowało ceremonię w związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie. Kolejna piąta już kadencja potrwa do 7 maja 2030 r. Jeśli Putin dotrwa do niej do końca, będzie najdłużej panującym władcą Rosji po Iwanie Groźnym i Katarzynie II.

Putina "deklaracje pokojowe" podczas zaprzysiężenia na prezydenta Rosji

Putin podczas składania przysięgi powiedział, że jego kraj „nie wyklucza dialogu z Zachodem, ale musi on odbywać się na równych warunkach” - pisze agencja Reutera. Dodał, że Rosja jest „otwarta”, by rozwijać stosunki z innymi krajami, które określił jako „światowa większość”.

Na uroczystości nie zabrakło wielkiego admiratora putinowskich porządków – znanego aktora Stevena Seagala.


Ceremonia zaprzysiężenia Władimira Putina na prezydenta Rosji odbyła się w salach Wielkiego Pałacu Kremlowskiego – ostatniej siedziby rosyjskich carów.

Putin "dziękuje obywatelom"

Putin podczas ceremonii wyraził wdzięczność za okazane zaufanie obywatelom Rosji i „mieszkańcom naszych odwiecznych ziem, którzy wywalczyli sobie prawo żyć razem z ojczyzną” [najpewniej chodzi o mieszkańców ukraińskich obszarów podbitych przez Rosję od 2014 roku – red.] oraz obrońcom ojczyzny, uczestnikom „specjalnej operacji wojskowej” – wojny z Ukrainą”.

– Wy obywatele naszego kraju potwierdziliście, że kraj obrał właściwy kurs. Ma to ogromne znaczenie szczególnie teraz, gdy zetknęliśmy się z wielkimi wyzwaniami. Widzę w tym głębokie zrozumienie naszych wspólnych celów historycznych – mówił Putin.

Putin podkreślił, że Rosja razem ze swoimi partnerami w integracji eurazjatyckiej i „innymi suwerennymi ośrodkami rozwoju” będzie nadal pracować nad ukształtowaniem wielobiegunowego porządku świata oraz równego i niepodzielnego systemu bezpieczeństwa.

Przy nie najlepszej aurze (w Moskwie padał deszcz ze śniegiem) Władimir Putin przyjął defiladę Kremlowskiego Pułku, przemaszerowali przed nim piechurzy oraz kawalerzyści w carskich mundurach.

W końcu władca Rosji udał się do kremlowskiego Soboru Zwiastowania, gdzie głowa rosyjskiej Cerkwi, czyli patriarcha Cyryl odprawił dziękczynną modlitwę.

Zmiany, zmiany. Z rezydencji Putina zniknęła rura do striptizu

Rosyjski portal „Projekt” oraz Fundacja Walki z Korupcją (FBK), założona przez Aleksieja Nawalnego opisały właśnie zmiany, do jakich doszło niedawno w słynnej rezydencji Putina na Krymie. W rezydencji nie ma już kasyna, zniknął pokój z rurą do stripizu i pomieszczenie do gier.

Zamiast tego pojawiła się tam kaplica, w której znajduje się ikona św. Księcia Włodzimierza. Ikonostas przedstawia Matkę Bożą, Jezusa Chrystusa i samego księcia Włodzimierza, chociaż tradycyjnie po prawej stronie Jezusa znajdują się Jan Chrzciciel lub Mikołaj Cudotwórca. Zdaniem ekspertów takie ustawienie obrazów świętych może świadczyć, ze chciano specjalnie uhonorować gospodarza - Władimira Władimirowicza Putina.


Zaprzysiężenie Putina. Kogo zabrakło. A kto był

Wróćmy do Moskwy. Na zaprzysiężeniu nie było przedstawicieli USA, Wielkiej Brytanii, Kanady i większości krajów UE. Szef MSZ Radosław Sikorski w poniedziałek zapowiedział, że w uroczystości nie będzie uczestniczyć polski ambasador.

– Nie, nie będzie naszego przedstawiciela na jego inauguracji – powiedział w poniedziałek Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA. – Z pewnością nie uważaliśmy tych wyborów za wolne ani sprawiedliwe, ale (Putin) jest prezydentem Rosji i będzie nadal sprawował ten urząd – dodał, cytowany przez agencję Reutera.

Według Radia Swoboda w zaprzysiężeniu planowali natomiast wziąć udział ambasadorowie: Francji, Węgier, Słowacji, Grecji, Malty i Cypru.

W ocenie strony ukraińskiej zaprzysiężenie miało wytworzyć „iluzję prawowitości prawie dożywotniego bycia u władzy osoby, która przekształciła Federację Rosyjską w państwo agresora, rządzący reżim w dyktaturę”.

Władca Rosji. Putin idzie na rekord

Władze Rosji ogłosiły, że w marcowych wyborach prezydenckich Putin zdobył ponad 87 proc. głosów. Oznacza to, że 71-letni dyktator będzie sprawował władzę już w sumie piątą kadencję, która potrwa sześć lat, stanie się więc najdłużej urzędującym przywódcą Rosji od ponad 200 lat.

Rządy państw zachodnich i organizacje międzynarodowe podkreśliły, że wybory w Rosji nie były ani wolne, ani demokratyczne.

KW

Źródło zdjęcia: Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXEY MAYSHEV/SPUTNIK / KREMLIN POOL

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka