0 obserwujących
50 notek
21k odsłon
503 odsłony

Referendum konstytucyjne

Wykop Skomentuj17

Obecna konstytucja posiada wadę nie do usunięcia.  W referendum konstytucyjnym wymagana frekwencja została obniżona do 40%. Stąd od początku brakuje jej oparcia w narodzie. 

Ogłoszenie przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę referendum konstytucyjnego dało szansę na uzdrowienie tej nienormalnej sytuacji. 

Ogłoszone dzisiaj pytania zawiodły moje oczekiwania. Groch z kapustą.Najważniejsza będzie jednak frekwencja. Każdy wynik poniżej 60% będzie porażką. 


1. "Czy jest pani/pan za uchwaleniem nowej konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - tak lub nie, bądź zmian w obowiązującej konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - tak lub nie?"

OK, sensowne pytanie. Moje odpowiedzi: tak: nowa konstytucja. Nie - nie da się poprawić obecnej.

2. "Czy jest pani/pan za wprowadzeniem do konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji?" 

Trochę nadmiarowe pytanie. Taki ukłon w stronę Kukiz'15. Moja odpowiedź: tak.

3. "Czy jest pani/pan za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla państwa i narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej milion obywateli?"

Jestem za nagrodą za zebranie miliona podpisów. Pytanie może być, ale czy jest potrzebne.

4. "Czy jest pani/pan za odwołaniem się w preambule konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej do ponad tysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?"

Zdecydowanie trafne pytanie. Będziemy wiedzieli jakie jest zdanie narodu w tej fundamentalnej sprawie. Ja jestem za.

5. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych takich jak świadczenia 500 Plus?"

Jestem za 500+, ale przeciw temu pytaniu. To trochę niepoważne. Nie da się przewidzieć fortuny finansowej na kilkadziesiąt lat naprzód. 

6. Czy jest pani/pan za zagwarantowaniem konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?"

Jestem za obecnymi progami emerytalnymi, ale pytanie przeciw pytaniu. Nie da się uchwalić wiecznej szczęśliwości. Konstytucja powinna być poważna.

7. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczpospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?"

A jak wszyscy z niej wyjdą, to my będziemy tam sami. Należy to pytanie skreślić.

Pytanie 8. - "Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej i wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?".

Zdecydowanie tak i to w obecnej sytuacji jest sprawa pilniejsza niż zmiana konstytucji. Pytanie OK.

Pytanie 9. - "Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO - w Sojuszu Atlantyckim?".

A iluż to żołnierzy NATO zginęło za wolność Polski? Nic nikomu nie jesteśmy winni i nie ma żadnej potrzeby bicia czołem przed NATO, które jest nam dziś potrzebne. Niepotrzebne pytanie.

Pytanie 10. - "Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?".

Konstytucja to nie koncert życzeń. Mam bardzo dobre zdanie o naszych rolnikach, ale im potrzebna jest skuteczna ochrona przed nieuczciwą konkurencją, a nie zapisy konstytucyjne. Wykreślić pytanie.

Pytanie 11. - "Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem obok macierzyństwa również ojcostwa?".

Kolejne zbędne pytanie. To co jest potrzebne, to ochrona prawna małżeństwa. Ale wtedy pytanie powinno być sformułowane wprost: Czy jest Pan/Pani za utrzymaniem małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.

Pytanie 12. - "Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?".

Znów pobożne życzenia nie zbudują dobrobytu. To pytanie obniża rangę referendum i powinno być skreślone.

Pytanie 13. - "Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?".

Ja jestem za. To pytanie ustrojowe i dlatego warto je zadać.

Pytanie 14. - "Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?".

Jest za szczególnymi gwarancjami dla tych grup, ale do tego wystarczy ustawa.

Pytanie 15. - "Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?"

Jestem przeciw pochopnym zmianom administracyjnym, ale to pytanie zdecydowanie należy wykreślić. 

Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka