Reuters informuje, że po raz drugi w ciągu ostatniego roku polskie władze odrzuciły wniosek Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie udzielenia informacji na temat rzekomego istnienia tajnych więzień CIA na terenie Polski. Trybunał próbuje ustalić, jak bardzo Polska była zaangażowana w tajną operację CIA przeciwko islamskim bojownikom. W Polsce, jako jedynym kraju, prowadzone jest śledztwo w sprawie tajnych więzień. Jeśli zostanie udowodnione, że polscy urzędnicy wyrazili zgodę na stworzenie tych więzień, to zgodnie z prawem polskim, jak i międzynarodowym, zostanie to uznane za przestępstwo.
Obrońcy praw człowieka oskarżają polskie władze o to, że starają się ukryć swoją bezczynność za pomocą zasłony dymnej, jaką jest krajowe śledztwo, które trwa już pięć lat i do tej pory nie przyniosło żadnych efektów. Trybunał ze Strasbourga poprosił Polskę o informacje na temat urodzonego w Arabii Saudyjskiej Abu Zubaydah, który uważa, że około dziesięć lat temu był przetrzymywany w więzieniu CIA na północy Polski, gdzie był poddawany torturom. Również inny Saudyjczyk Abd al- Rahim al- Nashiri przyznał, że przebywał w więzieniu w Polsce na terenie ośrodka szkoleniowego wywiadu w Kiejkutach. Obaj mężczyźni są obecnie przetrzymywani w amerykańskim więzieniu wojskowym w Guantanamo na Kubie.
Polscy urzędnicy odpowiedzieli, że nie mogą udzielić informacji Europejskiemu Trybunałowi, gdyż mogłoby to zaszkodzić polskiemu śledztwu. Jednocześnie władze poinformowały, że krajowe dochodzenie jest w toku, prawnik Zabuydah ma dostęp do akt sprawy, a także, że Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka zostaną przedstawione akta, które nie są objęte klauzulą tajności.
Polskie władze zaprzeczają, jakoby na terenie Polski istniały tajne więzienia CIA, jednakże przyznają, że w latach 2002-2003 na północy Polski lądowały samoloty wykorzystywane przez CIA. Stany Zjednoczone przyznały, że miały na całym świecie dostęp do miejsc, gdzie przetrzymywali podejrzanych członków Al-Kaidy. Przetrzymywanie domniemanych terrorystów poza USA oznaczało, że więźniom nie przysługiwała ochrona na podstawie prawa amerykańskiego.
Więcej wiadomości na temat tego, jak Polskę i Polaków opisują zagraniczne media znajdziecie na portalu www.onionas.pl.
Polecamy także:
Inne tematy w dziale Polityka