Dorota Wprost
Najnowsze wiadomości, najświeższe informacje.
0 obserwujących
1 notka
158 odsłon
  144   0

Mukhtar Ablyazov ryzykuje utracić prawo do azylu we Francji

Opozycjonista z Kazachstanu, przebywający na uchodźstwie we Francji od 2013 r., uzyskał status uchodźcy politycznego w 2020 r. Jednak Rada Państwa uchyliła decyzję na podstawie, że w przeszłości popełnił przestępstwo finansowe, kradzież pieniędzy banku BTA.

Od czasu wybuchu zamieszek, które zaczęły się od 2022 roku, Mukhtar Ablyazov opowiada nam swoje analizy polityczne we francuskich mediach. "Rewolucja się jeszcze nie skończyła. Przeciwnie, to dopiero początek", twierdzi na stronie France Info, dodając, że mogę "zostać premierem rządu tymczasowego, bez prezydenta" (https://www.francetvinfo.fr/monde/asie/kazakhstan/ kazakhstan_ ce-n-est-que-le-debut-de-la-revolution-espere-un-opposant-historique-au-regime 4909107.html).

Kłopoty w tym, że były minister nie może wrócić do kraju z powodu okazać się za kratkami. Rzeczywiście, został skazany w 2017r. za kradzież funduszy w ramach sprawy, która wciąż jest rozpatrywana w kilku jurysdykcjach. Krótko mówiąc, Mukhtar Ablyazov był szefem pierwszego kazachskiego banku komercyjnego, BTA, kiedy państwo wykryło, że 6,4 miliardy euro wyparowało.

W Wielkiej Brytanii wymiar sprawiedliwości wydał decyzje na rzecz banku pod koniec 2012 r. i nakazał biznesmenowi wypłacenie odszkodowania w wysokości 4,6 mld dolarów USD. Jego aktywa są zamrożone i zostaje skazany na 22 miesiące więzienia za brak szacunku dla sądu. Wtedy ucieka do Francji, gdzie był zatrzymany w 2013 roku. Od tego czasu walczy o uzyskanie statusu uchodźcy. Ale przynajmniej można powiedzieć, że nie ma jednomyślności w jego sprawie.

W 2018 r. francuski urząd ochrony uchodźców (OFPRA) po raz pierwszy odmawiał jego wniosek o azyl, ponieważ jego skazanie za oszustwo było przestępstwem na mocy międzynarodowego prawa zwyczajowego, zgodnie z artykułem F Konwencji Genewskiej o statusie uchodźców (https://www.unhcr.org/fr/4b14f4a62). Ale dwa lata później sąd krajowy, prawa azylowego, wydał przeciwny wyrok, dać mu status uchodźcy "ze względu na ryzyko prześladowania wynikające z powrotu do domu z jego pozycji politycznej".

Przestępstwo zgodnie z prawem zwyczajowym

OFPRA następnie prosi o opinii Rady Państwowej, która w konkluzji z 8 grudnia 2021 r. uważa, że " defraudacje finansowe, które popełnił Mukhtar Ablyazov, zostały pozbawione jakichkolwiek politycznych motywów ". Dlatego jego skazanie w Wielkiej Brytanii jest przestępstwem zgodnie z prawem zwyczajowym, uniemożliwiając mu uzyskać status uchodźcy.

W swoich konkluzjach (https://www.conseil- etat.fr/fr/arianeweb/CRP/ conclusion/2021-12- 08/447044?Pobierz pdf), sprawozdawca Arno Skszierbak podsumowuje: "z naszej strony wydaje się, że nie ma niezgodności z pozycją OFPRA, z jednej strony w odniesieniu do ryzyka prześladowania politycznego Mukhtara Ablyazova, a z drugiej strony w odniesieniu do obecności poważnych powodów, że popełnił pan poważne przestępstwo zgodnie z prawem zwyczajowym. Osoba może być prześladowana politycznie za przestępstwa, która naprawdę popełniła". I dodaje: "Sąd najwyraźniej uznał, że polityczny motyw sądowego prześladowania przeciwko niemu budzi wątpliwości (...)". Jeśli chodzi o kradzież funduszy, należy ją uznać za poważne przestępstwo, ponieważ niewyobrażalnie duże kwoty.

Jednocześnie Kazachstan nadal nalega na oskarżenie go przez Francję, ponieważ Rada Państwa odmówiła jego ekstradycji w 2016 roku. Jak informował Le Monde, w październiku 2020 r., że mężczyzna ten został oskarżony (https://www.lemonde.fr/international /article/2016/12/09/le-conseil-d-etat-annule-l-extradition-de-l-opposant-kazakh-moukhtar-abliazov_5046666_3210.html). Rosja i Ukraina również go ścigają. BTA również złożył skargę do Sądu Federalnego Nowego Jorku, który nałożył sankcje (https://www.eureporter.co/kazakhstan-2/2021/10/20/new-york-federal-court-rejects-all-objections-of-mukhtar-ablyazov-and-ilyas-khrapunov-and-imposes-sanctions-on-them/) na byłego ministra Kazachstanu i przeciwko jego wspólnika Iiyasowi Khrapunovowi, który też został oskarżonym.

Kilku prawników, którzy w przeszłości bronili Mukhtara Ablyazova, oświadczyli Gotham, że nie reprezentują już interesów pana. Dlatego Gotham City nie mógł skontaktować się z jego doradcami prawnymi.

Link związany z tym artykułem:

Rada Państwa, Wspólne posiedzenie 10. i 9. Izby, 8 grudnia 2021 r., 447044

(https://gothamcity.ch/document/conseil-detat-10eme-9eme-chambres-reunies-8-decembre-2021-447044/)

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka