- A co tam u X.? - zapytałem i się dowiedziałem, że X. ma się świetnie, mieszka i pracuje w Warszawie i na dodatek posłał swoje dziecko do prywatnego, żydowskiego gimnazjum. - Wiesz, żeby dziecko w tych normalnych polskich szkołach nie musiało się z głupotami męczyć – rzekł mi ten, co mi to mówił.
Ten, co mi to mówił, był święcie przekonany o słuszności ruchu edukacyjnego naszego wspólnego kolegi X. Ten, co to mi powiedział uznawał, że to znakomity pomysł, by uchronić dziecko przed indoktrynacją religijną, powszechną podobno w normalnych, polskich szkołach. Obruszył się też na moje: - Posłał do żydowskiej szkoły, bo sam pewnie Żyd.
Ten, co mi to mówił naskoczył od razu na mnie, że co za żyd, co za Żyd, wcale nie Żyd, a tylko nie chciał do katolskiej szkoły. I że on to rozumie, bo dziecko będzie wychowywane bez niepotrzebnych balastów, bo za takie, zapytany, uznał w trakcie dalszej rozmowy – organizowane w szkołach jasełka, choinki i inne kościelne bzdury! A tak w ogóle, to on się wstydzi nawet tu, w Irlandii, tych wszystkich babć na Krakowskim Przedmieściu.
Ja tego nie wymyślam. Taka rozmowa się odbyła i dodam od razu, że zupełnie para ze mnie zeszła, że nie zdobyłem się na żaden werbalny fechtunek, choć przecież łatwo byłoby przywołać żydowskie święta, które przecież w jakiejś formie w tej szkole objawiać się muszą.
Tacy ludzie chodzą między nami po ulicach. Podobno jest ich większość. Co do samego X. i jego dzieci, to nie mam niczego przeciwko, by chodziły do takiej szkoły jaką X. im wybierze.
Mieszkańcy Bulandy, jednakowoż, wciąż z niej uciekają. Tak się tam przyzwyczajono do bycia wiecznie dymanym, że zaczęli dymać siebie nawzajem. Opresja przeszła w self-service, jesteśmy pierwszym samouciskowym narodem świata. P. Czerwiński, Przebiegum życiae
A chłopaki jak chłopaki. Generalnie nie różnimy się. Ja, emigrant ze swoim odrzuceniem roli emigranta (odrzucam ją od pierwszego dnia tutaj), poruszam się po świecie jak piłkarz, któremu pękła gumka w spodenkach, ale jest dobre podanie, więc zapierdziela się w jej stronę trzymając gacie jedną ręką. Może gola się strzeli jakiego, a gacie się przecież wymieni. Oni w Polsce, w swoich rolach i zawodach, bez obciążenia emigranckiego, w kraju swoim, z językiem swoim i przyjaznym państwem – podobnie. Wolność, pomysły, projekty, działania... - ale też z jedną cały czas, od 20 lat, ręką trzymający galoty projektów, spłacanych kredytów, bezpiecznych i niebezpiecznych związków. Nie ma radości w tej grze, nie ma fascynacji tym sportem jakim jest życie. Nie jesteśmy chyba dziś narodem czerpiącym radość. Nie ma jej na ulicy, w rozmowie, przy grillu czy na zakupach. Żeby radość zresztą czerpać trzeba mieć źródło jakieś.
Sign by Danasoft - For Backgrounds and Layouts
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka