63 obserwujących
598 notek
372k odsłony
671 odsłon

Erwira czyli postrach szpaków w stanie spoczynku

Wykop Skomentuj21

Jak by tak sobie przysiąść - z jakim takim archiwalnym kalendarzykiem małżeńskim w ręku - i policzyć, to wychodzi, że cała nasza familiada prokreuje w Sylwestra, bośmy wszyscy wrześniowi. Stefan oczywiście ściemnia, że on "lwu", a nie panna zodiakalna, bo niby z 23 sierpnia, przyznał się jednakowoż, że to właściwie nie wiadomo, bo było chyba 28-go, ale w urzędzie brzuszki z ósemki się wytarły i jest dwudziesty trzeci.

To zresztą odrębna sprawa całe jego ściemnianie, Binio jakiś czas temu brał papiery z IPN i tam jakiś uprzejmy gość dekady temu scharakteryzował całą naszą rodzinę w odrębnych notkach, że elementy i w ogóle i znalazło się też, że Stefan jakoś w latach 50-tych odbył w Policach pod Szczecinem kurs kominiarza! - To Ty byłeś kominiarzem??? - pytam, a on, że "nie twoja sprawa, może byłem, a może nie byłem, hyhyhy...".

Znalazło się zatem po dziesięcioleciach rozwiązanie zagadki co pcha Ojca do łażenia po dachach, śliwkach i drabinach, ten jego atawistyczny pęd do odrywania się od ziemi, oczywiście czym drabina starsza i bardziej spróchniała tym lepiej, wiadomo. A jak się łamie, to można przybić deseczkę zardzewiałym gwoździem, drutem obwiązać i jest cacy.

Siedziałem więc z kalendarzem, patrzyłem w septembra, kasy na fanaberie za bardzo nie miałem, ale w końcu wrzesień jest wrzesień, jakieś tam zaskórniaki wynalazłem, bilet kupiłem i bryknąłem do Polski.

Na miejscu wszystko jak w książce: pogoda jak carski rubel, Kropek zapchlony, Erwira wylegująca się na pieńku pod winogronem, trawę trzeba by skosić, oczywiście Stefan już wyciąga kosiarkę zbudowaną z silnika od pralki Frania, za krótka rączka Tatuś, plecy bolą, jak za krótka, to pokoś pokoś, a potem się odpocznij, a ja będę obserwował. Ot - rada. Poszedł gotować jakieś swoje grochówki, siadam na ławce pod śliwką dla odpoczynku, browara piję, Erwira się przyfatygowała, siedzi obok, ogon pod przednie łapki podwija, grację koty mają wrodzoną.

Oczywiście o śliwkę oparta jest drabina, a jak spojrzeć na tę drabinę, to od samego wzroku ona wstydliwie trzeszczy w poczuciu własnej samooceny. I nawet nie to, że specjalnie chciałem ją złamać, testowo wszedłem na czwarty szczebel, jebut, rozleciała się w kawałki, bardzo dobrze, nawet się za bardzo nie potłukłem. Zaraz z chochlą przylatuje szanowny Właściciel Drabiny, aleś narobił, aleś narobił, tyle lat drabina była dobra, a jaka wytrzymała, jaka najlepsza na ulicy, Dziadek Mikulski jeszcze po niej chodził, ile razy pan Barstecki pożyczał, a tu teraz połamałeś...

- A może byś spytał czy nic mi się nie stało jak zleciałem?

- A stało ci się coś?

- Nic.

- No to co mam pytać?! Taka drabina, taka dobra drabina..., ale nic, czekej czekej, tu się da przybić łatę z boku, ten szczebel to rzeczywiście był do wymiany, się naprawi... Zresztą ta drabina to już nie była dla ludzi, ona tu była w innym celu, nic nie rozumiesz...

Siedzimy na ławce pod śliwką, jaram ćmika, pac pac pac, trzy jabłka spadły z jabłonki obok. Patrzę na śliwkę, przy pniu kabel wisi, przerzucony gdzieś tam na górze przez konar, na jednym końcu ma plastikową doniczkę, a na drugim odważnik półkilogramowy, zardzewiały, starodawny, wiadomo - najlepszy, nie to co dzisiejsze.

 - A to co za wynalazek?

- Eee, nieważne - mówi Stefan, ale widzę, że trochę mu jakby głupio, w oczy nie patrzy, niby to Kropka czochra.

- Hallo, chwila, co to jest?!

- Z Biniem wymyśliliśmy kiedyś, ale się nie sprawdziło.

- Coście wymyślili?

- A bo szpaki objadały śliwki...

- No i...?

- No i Binio założył kabelek, a do doniczki wkładaliśmy żarcie dla Erwiry i windowaliśmy na górę.

- Po co?

- Żeby tam siedziała i szpaki straszyła przy okazji.

- Żartujesz chyba?

- Nic nie żartuje, ale jej się nie chciało wchodzić na drzewo, to wymyśliliśmy, że ona nie umie chodzić po drzewach i za to podstawiłem tę drabinę, żeby miała lżej...

- Kotu drabinę podstawiłeś przy drzewie?!

- Podstawiłem, ale właśnie połamałeś. Z czego się śmiejesz?

- Nic nic, Tatuś, idę kosić, heheheehehe...,

- A ja idę gotować grochówkę, zjesz?

- Zjem, zjem...

Wykop Skomentuj21
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale