Blog
Radek Oryszczyszyn
Radek Oryszczyszyn
Radek Oryszczyszyn "Obviously something is wrong with the entire argument of "obviousness" Paul Lazarsfeld
0 obserwujących 124 notki 87950 odsłon
Radek Oryszczyszyn, 30 września 2009 r.

Kurianka jak Teremiski

Po drugim pobycie w Kuriance koło Lipska, gdzie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych i Gospodarczych z Augustowa otwiera ośrodek rehabilitacyjny, mam coraz większą pewność, że działania tamtejszych liderów zmierzają ku realizacji czegoś naprawdę ciekawego i innowacyjnego. Stowarzyszeniem dowodzi były poseł AWS Krzysztof Anuszkiewicz, który teraz łączy z powodzeniem rolę lokalnego lidera o niewiarygodnej wręcz charyzmie i posłuchu z rolą światowca, który do małej wsi w okolicach Lipska jest w stanie ściągnąć kilka naprawdę ciekawych osób, aby w zapadłej do tej pory Kuriance stworzyć coś naprawdę nowego.

Do Kurianki przyjeżdżam jako zewnętrzny ewaluator, aby przyglądać się organizowanym tam imprezom i przysłuchiwać się zebraniom zespołu ekspertów powołanego w celu stworzenia trwałych struktur funkcjonowania ośrodka. Ogólnie, celem stowarzyszenia jest stworzenie w Kuriance warunków do rehabilitacji zdrowotnej, psychicznej, społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych psychicznie. Rozmach, z jakim Anuszkiewicz i jego koledzy zabierają się do realizacji tych celów jest godny podziwu. Wielu na jego miejscu zrobiłoby salę do rehabilitacji, zatrudniło psychologa, doradcę zawodowego i cześć.

http://www.ors.sisg.org.pl/index.php?s=6&f=28_09_2009Pomysły Stowarzyszenia przełamują szereg stereotypów związanych z organizacjami takimi jak SISiG. Po pierwsze, organizacja, która żyje z funduszy unijnych nie musi być zbiurokratyzowana, technokratyczna i odczłowieczona. Po drugie, pomimo iż ludzie związani ze Stowarzyszeniem reprezentują prawicowe i katolickie wartości światopoglądowe, w stylu działania, w swojej otwartości i nowoczesności nie przypominają wielu innych organizacji tego typu w Polsce. Po trzecie natomiast, organizacja ta, działająca w bardzo lokalnym kontekście ma odwagę robić rzeczy wykraczające poza ten kontekst.

Poza działaniami typowo rehabilitacyjnymi, jak warsztaty zawodowe, wycieczki, doradztwo zawodowe, organizowana jest tak zwana Akademia Rozwoju Lokalnego (nota bene świetna nazwa), polegająca na otwartych dla lokalnej społeczności wykładach i dyskusjach. Zasięg tematyczny tych wykładów jest szeroki: od lokalnych (bł. Marianna Biernacka) po globalnych świętych (Ojciec Pio), przez ziołolecznictwo, zagadnienia Puszczy Augustowskiej oraz lokalnych tradycji muzycznych, po kulturę kształtowania krajobrazu. Wszystkiemu przysłuchują się zarówno uczestnicy warsztatów, jak i okoliczni mieszkańcy.

Podczas ostatniego spotkania pomyślałem, że - pomimo ogromu różnic - bardzo wiele łączy działania w Kuriance z tym, co dzieje się kilkadziesiąt kilometrów na południe w linii prostej. W Teremiskach, samym środku Puszczy Białowieskiej, działa Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego, prowadzony przez małżeństwo Winiarskich. Stworzenie szkoły dla dzieci z patologicznych i ubogich rodzin było niespełnionym marzeniem Jacka Kuronia. Te trudne do zneutralizowania konotacje ideologiczne, w które uwikłane są Teremiski, powodują, że znajdują się przeciwnicy i krytycy nawet tak pięknej idei. Ważne, że w Teremiskach robią swoje, a najwiekszym problemem, o którym mówili, gdy ostatnio tanm byłem, nie są pieniądze, lecz brak chętnej młodzieży do bezpłatnej, dwuletniej nauki i słuchania otwartych wykładów takich sław, jak Zygmunt Bauman czy Jacek Żakowski (mój krytyczny stosunek do jednego i drugiego nie zmienia faktu, że z przyjemnością bym ich wysłuchał "na żywo").

Przykład Kurianki i jej podobieństwa do inicjatywy teremiszczańskej są dowodem, że nie trzeba być "postępowym", aby robić coś nowoczesnego, otwartego i obywatelskiego. Wręcz przeciwnie, inicjatywa SISiG świoadczy o poszerzaniu się społeczeństwa obywatelskiego i zdrowej modernizacji na obszary, które do tej pory traktowały te wartości po macoszemu. Organizacje pozarządowe, jak się okazuje, mogą być równocześniei nowoczesne i katolickie,  i obywatelskie i - konserwatywne.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @Lewastronamocy Nie uczę młodzieży o polityce. Nie znam się na niej. A Żiżka studiowałem...
  • @wojciech2 Nie interesuję się Lotosem.
  • @1980 Kwaśniewski nigdy nie był i nie jest moim idolem, wręcz przeciwnie. Proszę czytać ze...

Tematy w dziale