Dziś rozpoczyna się proces masowego mordercy Andreasa Breivika. Jest więc okazja poniekąd, by przypomnieć sylwetki największych współczesnych masowych morderców. Lista oczywiście nie jest pełna, bo brak na niej chociażby zamachowców na WTC, czy też zamachowców z metra w Hiszpanii i Anglii.
Tym niemniej warto zapoznać się z motywami niektórych masowych morderców.
Abbas al-Baqer Abbas ( 8.12.2000)- otworzył ogień z kałasznikowa do muzułmańskich wiernych w Sudanie, którzy wykonywali swoje modlitwy nocne, zabijając 20 i raniąc dziesiątki zanim został zastrzelony przez policję. Zidentyfikowany jako członek islamskiej grupy bojowej Takfir Wal Hijra – mord na terenie meczet w miejscowości Garaffa.
Bracia Saber i Muhamoud Farahat Abu El-Ulla (18.09.1997) – zamach na autokar w Kairze. Zginęło 9 turystów niemieckich i kierowca autobusu. Udowodniono im także zabójstwo dwóch Francuzów w 1993 roku. Obaj to fanatycy islamscy. Skazani na śmierć w październiku 1997 roku.
Gameel Al-Batouti (30.10.1999) – pilot Egypt Air. Podczas lotu nr 990 włączył autopilot w kabinie, ustawił samolot do “nurkowania”. Zginął wraz ze 215 osobami na pokładzie samolotu. Podejrzewa się, że motywem było wymuszenie odszkodowania dla najbliższej rodziny. Batouri był tuż przed emeryturą.
Siavosh Rahmani-Aqdam (28.11.1998) – dezerter z Armii Irańskiej. Ukradł ciężarówkę i zabił 14 osób. Zginął w strzelaninie z policją.
Shoko Asahara ( 20.03.1995) – przywódca sekty religijnej w Japonii odpowiedzialny za rozpylenie gazu sarin w tokijskim metrze. Zginęło 12 osób. Skazany na śmierć w 2004 roku.
Ahmed Ibragimow (8 .10.1999) – czeczeński kierowca autobusu. Zastrzelił 34 osoby w miejscowości Mikenskaya . Islamski fundamentalista zlinczowany tego samego dnia przez okoliczną ludność.
David Burke (7.12.1987) – były pracownik linii lotniczych South West Pacific. Obwiniał o zwolnienie swojego przełożonego. Wykupił bilet na lot w którym leciał obwiniany przełozony. Doprowadził do strzelaniny na pokładzie. W wyniku katastrofy śmierć oprócz niego poniosły 42 osoby.
Seung-Hui Cho , określany jako zabójca z Virginia-Tech ( 16.04.2007) - na terenie kampusu Virginia Polytechnic Institute i State University zastrzelił 32 osoby, a następnie popełnił samobójstwo. Uznano go za niepoczytalnego i chorego psychicznie.
Kim Dae-han ( 17.02.2003) – podłożył ogień w pociągu metra w Daegu (Korea Pd), który rozprzestrzenił się na drugi pociąg. Zginęło 198 osób. Był bezrobotnym taksówkarzem, który uległ w trakcie wypadku uszkodzeniu głowy, co było przyczyną jego frustracji. Skazany na dożywocie zmarł w wiezieniu.
Thomas G. Doty (22.05.1962) - Continental Airlines Flight 11, Boeing 707. Doty był pasażerem i zdetonował bombę na pokładzie samolotu. Motywem było wymuszenie wypłaty polis ubezpieczeniowych dla jego rodziny. Zginęło wraz z nim 44 ludzi. Z podobnych powodów zginęło 33 ludzi w katastrofie samolotowej, której sprawcą był Julian Frank ( 6.01.1960). Samolot eksplodował nad Boliwią.
Julio Gonzalez ( 25.03.1990) – podpalenie dyskoteki w Nowym Yorku, w której pracowała jego dziewczyna. Podpalenie było aktem zemsty na kobiecie z którą się pokłócił. Zginęło 87 osób. Skazany na 4 tys. lat więzienia.
Thomas Hamilton ( 13.03.1996) – Dunblane (Szkocja), szkoła podstawowa. Zastrzelił 15 dzieci i nauczyciela. Pedofil zwolniony z pracy z dziećmi dokonał zbrodni na skutek frustracji. Popełnił samobójstwo.
George Hennard ( 16.10.1991) – mord poprzedzający ten w Virginia Tech. Szaleniec zabił w kafeterii w Killen (Teksas) 23 osoby, a 20 ranił. Popełnił samobójstwo.
Sadamichi Hirasawa (26.01.1948) – ten przypadek nie ma precedensu. Hirasawa dokonał zabójstwa 11 osób w trakcie napadu na bank w Japonii. Podał się za lekarza, który ma dokonać szczepień personelu banku. Wstrzyknął pracownikom truciznę na bazie cyjanku. Zrabował równowartość ówczesnych 700 dolarów. Skazany w 1950 roku na śmierć.
James Jones (18.11.78) – przywódca sekty Świątynia Ludu, który zmusił do zażycia trucizny ponad 900 swoich wyznawców na farmie w Jonestown w Gujanie. Sam prawdopodobnie się zastrzelił.
Józef Kibweteere ( marzec 2000) – przywódca ugandyjskiej sekty Ruch na rzecz Przywrócenia Dziesięciu Przykazań Bożych. Mało wiadomo na jego temat. Jest jednak odpowiedzialny za śmierć ponad tysiąca wiernych na przestrzeni niespełna tygodnia. Sam popełnił prawdopodobnie samobójstwo.
Tim Kretschmer (11.03.2009) był 17-letnim absolwent em Albertville Realschule w Winnenden w Niemczech, który dokonał masowego morderstwa 15 osób, a ranił dziewięć innych , w tym dwóch policjantów w strzelaninie. Kretschmer popełnił samobójstwo. Tim był znany w Internecie pod ksywką JawsPredator1. Był fanatykiem „strzelanek” w sieci.
Gamil Rodrigue Gharbi ( 6.12.1989) – w ataku szału zastrzelił 14 kobiet na Uniwersytecie w Montrealu po czym poełnił samobójstwo.
Timothy James McVeigh – Morderca z Oklahoma Center ( 19.04.1995). Do czasu zamachu na WTC dokonał największego aktu terroru na terenie USA. W zamachu spowodowanym detonacją ciężarówki wypełnionej po brzegi materiałem wybuchowym zginęło 186 osób. Przykład skrajnego nieprzystosowania społecznego. Oskarżany o rasizm, antysemityzm i wiele innych rzeczy. Ostatecznie trzeba stwierdzić, że całe jego życie było wielką indywidualną próbą poszukiwania swojego miejsca w społeczeństwie. Skazany na śmierć. Wyrok wykonano.
Tian Mingjian ( 20.09.1994) – oficer armii chińskiej. Zastrzelił w sumie 23 mężczyzn, kobiet i dzieci w przypływie depresji po tym, jak zmuszono jego żonę do dokonania aborcji, po której zmarła. Zastrzelony przez snajpera.
Zhang Pilin ( 7.05.2002) – (Chiny) Northern Airlines Flight 6136. Katastrofa samolotowa w której zginęło 111 osób. Był na pokładzie samolotu wywołując pożar w części pasażerskiej przy pomocy benzyny. Motywem była chęć wymuszenia wypłaty odszkodowania rodzinie z polisy ubezpieczeniowej.
Jin Ruchao ( 16.03.2001) - seria wybuchów bombowych, które wstrząsnęły miastem Shijiazhuang w Chinach Zginęło 108 osób. Irracjonalna zemsta za rozwód ze swoją żoną. Skazany na śmierć. Wyrok wykonano.
Michael Robert Ryan ( 19.08.1987) – masakra mieszkańców miasteczka Hungerford w Anglii. Przez kilka godzin Ryan chodził po ulicach i strzelał do każdego, kogo zobaczył. Jak pierwszą zabił swoją matkę, oraz… psa, który był jego największym przyjacielem. Zabarykadował się w lokalnej szkole, gdzie popełnił samobójstwo. Zbrodnia podobna do tej Breivika. Nie ustalono motywów. 16 zabitych.
Matti Juhani Saari ( 23.09.2008) – kolejny masowy morderca z północy Europy. Tym razem z Finlandii. "Nienawidzę ludzkiej rasy". "Rozwiązaniem jest Walther 22". Kauhajoki, Finlandia Zachodnia -, miejscowa szkoła. Zastrzelił 10 osób, po czym popełnił samobójstwo.
Basudev Thapa ( 14.12.2005) – sierżant armii nepalskiej. Zastrzelił 11 osób w świątyni w Kali Devi . Masowa egzekucja ludności była spowodowana zatargiem mordercy z lokalną społecznością. Zastrzelony przez żołnierzy tego samego dnia.
William Unek ( 1954/1957) – był masowym mordercą, policjantem z Kongo , który dokonał masowych mordów siekierą dwukrotnie na przestrzeni trzech lat. Zabił 57 ludzi. Zginął w pożarze w trakcie policyjnej obławy.
Zainteresowanym polecam moje poprzednie notki.




Komentarze
Pokaż komentarze (2)