0 obserwujących
102 notki
275k odsłon
  1690   0

Pośredniaki do prywatyzacji

Walka z bezrobociem wśród młodzieży. Może czas zacząć od urzędów pracy? Czy rząd na dzisiejszym posiedzeniu podejmie decyzję o ich częściowej prywatyzacji albo przynajmniej uzależnieniu budżetu od skuteczności działania?

Tak, zacznijmy od tych, którzy odpowiadają za walkę z bezrobociem. Niech dochodowość urzędu pracy zależy od efektywności w jej znajdowaniu a nie przybijaniu pieczątek i przewalaniu papierków z kupki na kupkę. Urzędy pracy w obecnej formie są nieskuteczne. Konieczna jest prywatyzacja urzędów pracy. Miliardy wydawane na szkolenia dla przyszłych florystek czy barmanów to pieniądze wyrzucone w błoto.

Prywatna firma nie może sobie na to pozwolić, bo jest rozliczana z efektywności. Urząd nie musi być efektywny, bo i tak będzie działał. Prywatny pośrednik pracy, nawet częściowo finansowany z budżetu, musi działać skutecznie, bo inaczej upadnie. Nie może sobie pozwolić na sytuację, w której nie umieści ogłoszeń wysyłanych przez pracodawców, jak miało to miejsce w znanym eksperymencie naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Wysłali oni fikcyjne ogłoszenie o pracę do 416 urzędów, spośród których informację umieściło…9. Jest to nie do pomyślenia w istniejących już prywatnych „pośredniakach”. Część zadań urzędów pracy wzięły na siebie agencje zatrudnienia w Australii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. I świat się nie zawalił. Bezrobocie w Australii w 2012 roku wynosiła 5,5 proc., w Niemczech 6,5 proc., a w Polsce 12,6 proc.

Środki zaoszczędzone na finansowaniu Powiatowych Urzędów Pracy będzie można przeznaczyć na wsparcie młodych przedsiębiorców. Ich pierwszy krok w tworzeniu własnego biznesu powinien być możliwy jeszcze w trakcie studiów, bo to najlepszy czas na pierwsze aktywności gospodarcze. Absolwent nie potrzebuje wiele – kilka tysięcy złotych na start dla osób, które mają swój pomysł na biznes po zakończeniu studiów. Taki pakiet nie obciąży budżetu bardziej niż utrzymanie urzędów.

Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale