0 obserwujących
102 notki
275k odsłon
  803   0

Oświadczenie w sprawie wydarzeń na Ukrainie

Potępiamy użycie przemocy przez oddziały milicji oraz protestujących. Wyrażamy solidarność z ofiarami zajść oraz ich bliskich. Obecnie kluczową sprawą jest uspokojenie nastrojów po obu stronach.

Wzywamy strony konfliktu do poszukiwania pokojowego sposobu jego szybkiego zażegnania, a władze do zaprzestania stosowania przemocy.

Polska powinna jak najszybciej zainicjować powstanie w ramach Unii Europejskiej dyplomatycznego zespołu zadaniowego, który zająłby się opracowaniem doraźnego planu działań wobec Ukrainy. W ramach Biura Bezpieczeństwa Narodowego powinien powstać dokument określający dokładnie, w jaki sposób powinna zachować się Polska w przypadku eskalacji konfliktu. Powinien on być przedmiotem konsultacji z przedstawicielami sił politycznych reprezentowanych w parlamencie.

W piątek do Kijowa udaje się unijny komisarz Stefan Fule. To będzie swoisty egzamin poprawkowy dla unijnej dyplomacji. Jego misję należy wyposażyć w nadzwyczajne pełnomocnictwa w imieniu Unii Europejskiej. Polska powinna udzielić Fulemu silnego wsparcia i przekazać mu swoje rekomendacje oraz zainicjować zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych. Jeżeli chcemy wpływać na sytuację w naszym najbliższym sąsiedztwie, musimy wykorzystywać wszystkie dostępne kanały, zarówno w relacjach dwustronnych jak i w ramach polityki zagranicznej Unii Europejskiej. Konieczne jest jasne opowiedzenie się Polski i Unii za zniesieniem wiz dla obywateli Ukrainy. Jeżeli źle się dzieje u sąsiada, odpowiedzią powinno być otwarcie drzwi.

Jarosław Gowin – Prezes PRJG
Paweł Kowal – Szef Rady Krajowej PRJG

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale