Paweł Pomianek Paweł Pomianek
107
BLOG

Contra VATum. Wreszcie pikieta właściwie ukierunkowana

Paweł Pomianek Paweł Pomianek Polityka Obserwuj notkę 1
Dziś o godzinie 18.00 pod Pałacem Prezydenckim odbędzie się protest przeciwko podwyżce podatku VAT. Jednym z organizatorów akcji jest Stowarzyszenie KoLiber.
Jako że nie mieszkam w Warszawie, niestety nie będę mógł wziąć udziału w proteście. Ale całym sercem go popieram (także na Facebooku). Jest to nareszcie protest ukierunkowany we właściwymi kierunku, bo podwyżka VAT-u przechodzi rządowi wyjątkowo bezboleśnie. Udało się znaleźć świetny temat zastępczy, jakim jest sprawa krzyża smoleńskiego.
Liczę, że ten protest nieco zwróci uwagę ludzi na problem podwyżki VAT, bo jest to rzecz, która realnie uderza we wszystkich. Wszyscy kupujemy, wszyscy jesteśmy klientami – to z jednej strony. Ale też niezależnie od tego, gdzie pracujemy, wszyscy jesteśmy również w jakiś sposób sprzedawcami czy usługodawcami. Nawet jeśli ktoś jest sekretarką czy sprzątającym w prywatnej firmie, to dostaje pensję, która jest zależna od tego, jak firmie się powodzi. Mniejsze przychody firm wygenerują zwolnienia i/lub obniżki płac. Obniżki płac spowodują z kolei mniejszy popyt na towary, a to spowoduje dalsze straty firm, a więc i ich pracowników. Koniec końców na podwyżce VAT-u stracimy wszyscy – a nie tylko przedsiębiorcy, jak niektórzy naiwnie sądzą. Warto sobie uświadomić, że podwyżka podatków jest czymś bardzo niekorzystnym dla społeczeństwa.
Zresztą generalnie pozornie „liberalny” rząd idzie w fatalnym kierunku, jeśli chodzi o finanse publiczne, skoro straszy rezygnacją z OFE i przejęciem ich pieniędzy przez ZUS. Pieniądze gromadzone w OFE, to jedyne bezpiecznie ulokowane pieniądze z tych, które co miesiąc siłą zabiera nam państwo. Reszta rzecz jasna w ogóle nie jest ulokowana, tylko jest przekazywana obecnym emerytom. Jeśli rząd położy łapę na OFE, to nasze pokolenie może się pożegnać z jakimikolwiek marzeniami o emeryturach ze składek złożonych w ZUS.
Poniżej umieszczam plakat pikiety i zaproszenie Filipa Szareckiego, a wszystkich, którzy są na miejscu i mają możliwość, zachęcam do udziału.


Jestem świeckim magistrem teologii katolickiej sympatyzującym z odradzającym się w Kościele ruchem tradycjonalistycznym. Tematy najbliższe mi na polu teologii, związane w dużej mierze z moją duchowością, to: liturgia (w tym historia liturgii), mariologia i pobożność maryjna, tradycyjna eklezjologia oraz szeroko pojęta tematyka cierpienia w odniesieniu do Ofiary krzyżowej Jezusa Chrystusa. Przez lata zajmowałem się także relacją przesądów do wiary katolickiej. W życiu zawodowym zajmuję się redakcją i korektą tekstów (jestem również filologiem polskim) oraz pisaniem. Zapraszam na stronę z poradami językowymi, którą wraz ze współpracownikami prowadzę pod adresem JęzykoweDylematy.pl. Ponadto pracuję w serwisie DziennikParafialny.pl. Moje publikacje można odnaleźć w licznych portalach internetowych oraz czasopismach.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka