Paweł Pomianek Paweł Pomianek
364
BLOG

Brzydota komplementem, czyli 1. bajka autorstwa Juleczki

Paweł Pomianek Paweł Pomianek Kultura Obserwuj notkę 1

 

Od kiedy tylko się dało, dużo czytamy Juleczce, także sporo klasycznych bajek. W „historyjce”, którą opowiada sobie ostatnio, widać naleciałości.
Dawno temu żyła sobie mama Ania brzydka z brzydkimi dzieciami. I żyła sobie pięęękna baba-jaga.
To mniej więcej całość pierwszej Julkowej bajeczki. Zwięzłość niewątpliwie budzi szacunek. Natomiast zastanawia przede wszystkim twórcza i zaskakująca zamiana znaczeń. Mama i dzieci stały się w jej bajce brzydkie, a paskudna baba-jaga została nazwana piękną. Zresztą, generalnie ostatnio słowo brzydka nabiera ciekawego znaczenia – taki dodatek do wypowiedzi. Ostatnio, gdy jechaliśmy do naszych znajomych, do których trzeba przebyć spory kawałek, i Julce się już nudziło, nasza Córa zapytała moją Żonę:
– Mamusiu, no gdzie jest ta ciocia Aga brzydka?
– Jaka ciocia Aga? – zapytała skonsternowana Ania.
– No ta ciocia Aga, wujek Piotrek, co mają takie dzieci… – tutaj Jula bezbłędnie wymieniła imiona swoich małych koleżanek.
Cóż… widocznie określenie „brzydka” było zupełnie naturalne. I z pewnością nie negatywne. Tak więc – puentując – apeluję do naszych znajomych: jeśli Julia podkreśli kiedyś Waszą brzydotę, możecie być pewni, że zamierzała powiedzieć Wam komplement.

Jestem świeckim magistrem teologii katolickiej sympatyzującym z odradzającym się w Kościele ruchem tradycjonalistycznym. Tematy najbliższe mi na polu teologii, związane w dużej mierze z moją duchowością, to: liturgia (w tym historia liturgii), mariologia i pobożność maryjna, tradycyjna eklezjologia oraz szeroko pojęta tematyka cierpienia w odniesieniu do Ofiary krzyżowej Jezusa Chrystusa. Przez lata zajmowałem się także relacją przesądów do wiary katolickiej. W życiu zawodowym zajmuję się redakcją i korektą tekstów (jestem również filologiem polskim) oraz pisaniem. Zapraszam na stronę z poradami językowymi, którą wraz ze współpracownikami prowadzę pod adresem JęzykoweDylematy.pl. Ponadto pracuję w serwisie DziennikParafialny.pl. Moje publikacje można odnaleźć w licznych portalach internetowych oraz czasopismach.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura