Pharsu Pharsu
121
BLOG

WikiLeaks - story

Pharsu Pharsu Polityka Obserwuj notkę 4

WikiLeaks

Assange on ‘US Empire,’ Assad govt overthrow plans & new book ‘The WikiLeaks Files’

Witryna WikiLeaks opublikowała depesze Departamentu Stanu USA z 2006 roku ujawniające plany obalenia syryjskiego rządu poprzez podżeganie do zamieszek. Zleceniodawcą był Tel Awiw. Przecieki potwierdzają również wspólne porozumienie Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej, Turcji, Kataru i Egiptu w sprawie wykorzystania sekciarskiego, szyicko-sunnickiego podziału Syrii do destabilizacji kraju. Z upublicznionych dokumentów wynika, że Izrael zamierzał posłużyć się kryzysem, aby rozszerzyć swoją okupację Wzgórz Golan, co pozwoliłoby na dodatkowe wydobycie ropy naftowej. Z kolejnych rewelacji WikiLeaks dowiadujemy się, iż w marcu 2011 CIA była już bezpośrednio zaangażowana w organizowanie syryjskich demonstracji. Po upływie kilku miesięcy protesty składały się z setek uzbrojonych, powiązanych z CIA demonstrantów. Grupy zagranicznych rebeliantów wdarły się na terytorium Syrii. Ta zewnętrzna ingerencja spotęgowała brutalne represje rządu. Stało się oczywiste, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Katar, Arabia Saudyjska i Turcja skorzystają z okazji, aby zorganizować, zaopatrzyć w broń i sfinansować ‚importowanych’ bojowników. Utworzono Wolną Armię Syrii zgodnie z wytycznymi Departamentu Stanu USA. Materiały wywiadowcze Saudyjczyków przechwycone przez WikiLeaks są dowodem na to, iż od 2012 roku Turcja, Katar i Arabia Saudyjska wspólnie zbroiły i finansowały rebeliantów celem obalenia syryjskiego rządu.


BEN NORTON

Zniszczenie Państwa Islamskiego byłoby strategicznym błędem

Grupa doradcza rządu Izraela i NATO: Zniszczenie Państwa Islamskiego byłoby strategicznym błędem [Salon, 23.08.2016]

Według ekspertów, którzy realizują zlecenia NATO i władz Izraela, Zachód nie powinien niszczyć ISIS, faszystowskich ekstremistów, którzy odpowiadają za ludobójstwo i czystki etniczne na terenie Syrii i Iraku. Dlaczego? Państwo Islamskie „może być użytecznym narzędziem podkopującym” Iran, Hezbollah, Syrię i Rosję, stwierdził dyrektor organizacji. „Dalsze istnienie ISIS służy celowi strategicznemu,” napisał Efraim Inbar w opublikowanym 2 sierpnia 2016 dokumencie pt. „Zniszczenie Państwa Islamskiego jest strategicznym błędem.” Współpracując z Rosją, Stany Zjednoczone demonstrują „strategiczną bezmyślność”, która „wzmacnia oś Moskwa-Teheran-Damaszek”, napisał autor. „Zachód powinien dążyć do osłabienia ISIS, ale nie do jego unicestwienia. Choć przeczy to intuicji, słabe Państwo Islamskie jest lepsze od zniszczonego.”

Inbar, wpływowy izraelski uczony, jest dyrektorem Centrum Studiów Strategicznych Begin-Sadat (BESA), think tanku, który deklaruje, iż jego misją jest rozwijanie „realnej, konserwatywnej i syjonistycznej agendy z myślą o pokoju i bezpieczeństwie Izraela”. Centrum BESA, związane z izraelskim Uniwersytetem Bar Ilan, popierane jest przez rząd Izraela, Inicjatywę Śródziemnomorską NATO (NATO Mediterranean Initiative), ambasadę USA w Izraelu i Radę Etyki w Sprawach Międzynarodowych (Carnegie Council for Ethics in International Affairs). Zespół informuje również, że „prowadzi specjalistyczne badania na zlecenie izraelskiego establishmentu spraw zagranicznych i obrony, a także NATO”.

BESA za dobry pomysł uważa przedłużenie wojny w Syrii, która zniszczyła kraj, pochłonęła setki tysięcy ofiar i przesiedliła ponad połowę ludności. Na argument mówiący o tym, że pokonanie ISIS uczyniłoby Bliski Wschód bardziej stabilnym, Inbar odpowiedział: „Stabilność nie stanowi wartości samej w sobie. Pożądana jest wyłącznie wtedy, gdy służy naszym interesom. Niestabilność i kryzysy czasem zawierają zapowiedź pozytywnych zmian.” Analityk podkreślił, iż „głównym wrogiem” Zachodu nie jest samozwańcze Państwo Islamskie, tylko Iran. „Pozwolenie na to, by nikczemnicy zabijali nikczemników brzmi bardzo cynicznie, ale takie posunięcie jest użyteczne, a nawet moralne, gdy dzięki niemu nikczemnicy są zbyt zajęci, by wyrządzić krzywdę dobrym ludziom,” wyjaśnił Inbar.

→ Przykładowo w lutym 2016 lotnictwo Rosji przeprowadzało codziennie od 70 do 120 ataków na pozycje dżihadystów, natomiast koalicja USA od 2 do 5.

Pharsu
O mnie Pharsu

Zwierzątko samiczka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka