Blog
Widziane z pozycji siedzącej
Adam Pietrasiewicz
Adam Pietrasiewicz Jakoś sobie radzę
48 obserwujących 759 notek 493993 odsłony
Adam Pietrasiewicz, 26 stycznia 2018 r.

Dziwne rzeczy się dzieją.

1332 27 0 A A A

image

Dziwne i tajemnicze rzeczy dzieją się na światowych rynkach finansowych. Wszyscy zapewne zauważyli, że dolar leci w dół na łeb, na szyję, coraz taniej można go kupić w kantorach. Wydaje się, że jest to chwilowo bardzo na rękę Amerykanom, którzy mogą łatwiej eksportować, tyle, że nie ma właściwie żadnego dobrego wytłumaczenia zjawiska spadku wartości amerykańskiej waluty.

image

FED (amerykański bank centralny) ogłosił, że znacząco ogranicza (w zasadzie zatrzymuje) dodruk dolarów, czyli słynny Quantitative Easing. Oznacza to, że TEORETYCZNIE w obiegu (we WSZYSTKICH obiegach, których jest kilka równoległych) dolarów powinno być mniej.

Jeśli czegoś jest mniej, to wartość tego powinna wzrastać, a nie spadać.

Jednocześnie oprocentowanie amerykańskich bonów skarbowych wzrasta i jest wielokrotnie wyższe od oprocentowania takich samych bonów niemieckich (amerykańskie 2,8%, niemieckie 0,6%). Logicznie rzecz biorąc powinniśmy być świadkami dość gwałtownych przepływów finansowych między Europą, a USA obserwując ucieczkę od euro i masowy skup dolarów i bonów skarbowych USA.

Niczego takiego nie obserwujemy.

Równolegle widzimy ostatnio dość gwałtowny wzrost ceny złota. Wzrost ceny złota może oznaczać, że ludzie próbują ratować wartość swoich oszczędności...

image

Jednocześnie Wall Street, czyli amerykańskie giełdy kwitną i rosną (tak jak od lat) w zastraszającym tempie. Problem w tym, że giełdy tak rosną, to KTO kupuje te wszystkie akcje i SKĄD ma na to pieniądze, skoro FED zaprzestał dodruku? Wiadomo, że nie mogą to być inwestorzy spoza USA, bo wówczas musieliby skupować dolary, co spowodowałoby nieunikniony wzrost ich wartości...

image

Dzieją się rzeczy niezwykłe na rynkach finansowych. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie CO się dzieje, ale widać, że COŚ się dzieje. Nie wydaje się by ta sytuacja powodowała jakieś nerwowe ruchy amerykańskiej administracji, trudno też znaleźć w wypowiedziach specjalistów jednoznaczne wyjaśnienie obecnego stanu.

Zazwyczaj gdy w światowych finansach dzieją się rzeczy dziwne i niezrozumiałe, to nie zapowiada to niczego dobrego.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image

Powroty - książka (e-book) historical fiction o tym, co by było, gdyby Polska nie powiedziała NIE Hitlerowi

Z pustego, to i Salomon na krzywe drzewo skacze.
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie moje najważniejsze teksty
I żeby nie było, że nie mówiłem - moje wpisy w blogu w Salonie24 MOŻNA kopiować, powielać i cytować, ale tylko podając źródło (link) i moje dane, jako autora. Wszystkiego o mnie można się dowiedzieć wpisując w Googlach po prostu "adam pietrasiewicz" (http://tiny.pl/1957).

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • "Zabiegać o poprawę bytu" a urządzać histeryczne okupacje Sejmu to zupełnie różne sprawy....
  • Ale na szczęście Polska też potrafi być piekłem dla idiotów wypisujących takie brednie jak...
  • Ogromna część paryskiego metra równie nieogarnięta.

Tematy w dziale Gospodarka