75 obserwujących
425 notek
721k odsłon
860 odsłon

Informacja – instrukcja – projekt – biologia

Wykop Skomentuj28

Tekst opublikowany przeze mnie 26 marca 2017 na http://naszsalon24.org/2017/03/26/ewolucja-cz-iii/ z lekkimi zmianami.


Nauka działa na wielu polach, ale trzy z nich są specjalnym wyzwaniem: badanie zjawisk w mikroskali atomowej, na drugim końcu jest makroskala czyli Kosmos z jego zagadkami, na trzecim biologia na poziomie molekularnym.
Kosmos to pole działania fizyków teoretyków uzbrojonych w matematykę i różne bajkowe teorie, atomowcy – jądrowcy to jakby Ptolomeusze XXI w. ze swoimi teoriami na kształt „epicykli”. Natomiast biolodzy molekularni działający na materiale komórkowym to naukowcy, którzy odkrywają faktycznie „nowe światy” i występujące tam zależności i mechanizmy.


Poniższe rozważania będą dotyczyły tego trzeciego pola tzn. biologii, a dokładniej ewolucji organizmów żywych, czyli jak to się stało, że życie jest tak różnorodne i bogate.
Organizmy żywe nazwałbym szczytowym osiągnięciem natury, co nie oznacza, że jesteśmy do czegokolwiek Wszechświatowi potrzebni. Na pewno bez nas będzie nadal istniał, tylko pewnie ogarnie go smutek, że już nikt go nie zgłębia.


I te organizmy żywe (np. Newton, Planck, Einstein i inni) w wyniku obserwacji, badań, rozumowania doszły do wniosku, że Wszechświatem żądzą prawa, które da się opisać odpowiednimi równaniami, a w tych równaniach są pewne stałe fizyczne jak G, h, c, e/m, … i gdyby miały inne wartości to Wszechświat byłby zupełnie inny i nas by w nim nie było. Dzięki harmonii Wszechświata istniejemy.


Z tego wynikają poważne konsekwencje w postaci zasady antropicznej (mocnej), która głosi – Wszechświat musi mieć takie własności, aby wewnątrz niego, w pewnych okresach jego historii, mogło rozwijać się życie.

Jedną z konsekwencji takiej koncepcji filozoficznej jest przyjęcie, że ludzie przyjmują wyróżnione miejsce we Wszechświecie. Jest też parę innych ale zostawmy je na potem.
Jeden z powszechnie przyjętych modeli ewolucji Wszechświata zakłada, że jego początek miał miejsce ok. 13,5 miliardów lat temu. Życie jakie znamy miało szansę zaistnieć dopiero jakieś 0,5 miliarda lat wstecz (niektórzy spekulują że 2-3 mld). Wszechświat miał (według niektórych) jakieś 13 miliardów lat na wyprodukowanie niezbędnych pierwiastków do stworzenia organizmów żywych no i miejsca dla nich.

Pierwiastki-cegiełki z których jesteśmy zbudowani to:
tlen 65, węgiel 18, wodór 10, azot 3, wapń, fosfor, siarka, potas, sód, chlor, magnez, żelazo, cynk, rubid, stront i inne (% masy). Jeśli idzie o budulec jesteśmy dziećmi gwiazd II i III generacji.
Wiadomo, że budulec to nie wszystko – kupa żelaza, aluminium, plastiku, gumy nie jest np. samochodem (proponuję pójść na szrot albo złomowisko). Samochód poza tym „żelastwem” to odpowiednia forma oraz system działających podzespołów, elementów powiązanych logicznym i przemyślanym planem. Wszystkie jego części muszą ze sobą dobrze współpracować, żeby poprawnie działał.

Tak samo organizm żywy musi realizować jeszcze więcej skomplikowanych relacji aby mógł samodzielnie funkcjonować, samopowielać się i dostosowywać do zewnętrznych warunków. Organizmy żywe zawierają informację jak działać i mają urządzenia do przetwarzania tych informacji.


Tyle tytułem wstępu. Tematy  biologiczne poruszałem wielokrotnie począwszy od S24
1.    http://piko.salon24.pl/707301,indoktrynacja-na-poziomie-nauk-biologicznych-ewolucjonizm-v-kreacjonizm-cz-i
2.    http://piko.salon24.pl/716974,inteligentny-projekt-a-ewolucja-cz-2


kończąc na naszym salonie
1.    http://naszsalon24.org/2017/02/10/wprowadzenie-do-nowego-tekstu-o-ewolucji/
2.    http://naszsalon24.org/2017/02/25/informacja-instrukcja-projekt-biologia-i/
3.    http://naszsalon24.org/2017/02/26/informacja-instrukcja-projekt-biologia-i-2/


a teraz spróbuję podsumować te wszystkie rozważania w jednej notce – może się uda. Plan jest następujący:


1 – na początek ustalę co rozumiem pod zasadniczymi pojęciami, żeby było wiadomo że ślimak to nie ryba a marchewka to nie owoc,
2 – krótko o metodach datowania,
3 – przypomnę podstawowe twierdzenia ewolucjonistów,
4 – przedstawię niektóre Ikony Ewolucji,
5 – a na koniec zabiorę się do „obalania” TE  
(komentarze w stylu – „człowieku – obal se flaszkę”, albo „przed napisaniem tego tekstu pewnie obaliłeś flaszkę” – przyjmuję z dobrodziejstwem inwentarza).


1. Definicje niektórych pojęć używanych w tekście

Ewolucja
jest terminem wieloznacznym. Mamy ewolucję Wszechświata, ewolucję chemikaliów, komplikację istot żywych, powstawanie nowych odmian, ras, gatunków zarówno roślin i zwierząt.
Tu przez ewolucję  będę rozumiał powstanie nowej jakości w przyrodzie ożywionej, np. nowego organu, nowej funkcji. Efektem ewolucji jest wejście organizmu na wyższym poziom komplikacji, uzyskanie bogatszego genomu –  ewolucja to proces zapewniający wzrost informacji genetycznej.


Adaptacja (mikroewolucja),
inaczej dostosowanie, zmiana: wyglądu, zachowań, określonych procesów biochemicznych w celu ochrony pewnych funkcji lub lepszego dostosowania do zmian środowiska.

Wykop Skomentuj28
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie