Piotr Huzarewicz Piotr Huzarewicz
158
BLOG

Wieści z Żorskiego Samorządu

Piotr Huzarewicz Piotr Huzarewicz Polityka Obserwuj notkę 0

Listopadowy „tydzień sesyjny” za nami, czas na krótkie podsumowanie. W poniedziałek i środę uczestniczyłem w posiedzeniach komisji stałych Rady Miasta. Oprócz omówienia projektów uchwał na czwartkową sesję zajmowaliśmy się także analizą raportu z wykonania „Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Żory na lata 2011-2014 z perspektywą na lata 2015-2018”. Wszystkie założone w programie działania są realizowane zgodnie z planem. Na komisji budżetowej zapoznaliśmy się z wykonaniem budżetu za III kwartały 2015 r. Budżet jest realizowany „proporcjonalnie”, za wyjątkiem dochodów własnych ze sprzedaży majątku. Sytuacja taka utrzymuje się od kilku lat, co spowodowane jest sytuacją makroekonomiczną. Najważniejszy wniosek jest taki, iż realizacja budżetu w roku bieżącym nie jest zagrożona, z pewnym wyjątkiem, ale o tym nieco dalej.

Podczas sesji procedowaliśmy nad aż 24 projektami uchwał. Najważniejsze kwestie:

 - zmiany w budżecie miasta na 2015 r. – zwiększenie dochodów ze sprzedaży działki dla ZTK z równoczesnym wniesieniem wkładu finansowego do ZTK na zakup tejże działki. Działanie to ma na celu przeniesienie prawa własności na ZTK działek przeznaczonym pod budowę mieszkaniową, w ramach opracowywanego „programu mieszkaniowego”. Niestety istnieje konieczność zaciągnięcia kredytu długoterminowego (bo „przechodzi” na rok 2016, lecz zaraz na początku przyszłego roku będzie spłacony) na wypłatę wynagrodzeń i pochodnych dla pracowników oświaty. Subwencja oświatowa pokryje zwiększone wydatki związane m. in. z przyjęciem sześciolatków do szkół dopiero od stycznia 2016 r.

- w Wieloletniej Prognozie Finansowej „zdejmujemy” wniesienie wkładu finansowego do MZOZ na modernizację szpitala miejskiego. Nie rezygnujemy z tego zadania, lecz zmienimy koncepcję jego finansowania. MZOZ wyemituje obligacje, których wykup gwarantować będzie miasto. Obligacje wyemitowane będą na okres 10 lat przy jednoczesnym zwiększeniu kwoty do ok. 10 mln zł. Zwiększamy zakres modernizacji szpitala, którą objęte będą budynki oraz wyposażenie.

- obniżyliśmy podatki od nieruchomości, chyba pierwszy raz od 1990 roku. Podatek od środków transportowych oraz opłata targowa praktycznie pozostają bez istotnych zmian.

- wyraziliśmy zgodę na zbycie ww. działek dla ZTK bez przetargu i jednocześnie na podniesienie kapitału zakładowego spółki – program mieszkaniowy.

- nieznacznie podniesiono stawki opłat za usunięcie porzuconych pojazdów.

- udzieliliśmy zgody na nabycie kolejnych akcji Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości S.A. od JSW S.A.

- przyjęliśmy programy przeciwdziałania problemom alkoholowym oraz narkomanii – programy takie należy przyjmować na każdy rok.

- podjęliśmy uchwałę w sprawie przyjęcia do Żor kolejnych 10-ciu rodzin Polaków w ramach programu repatriacji. Na potrzeby mieszkań dla nich wyremontowane będą piętra budynku, w którym mieści się bar „Krówka”. Uważam, że jesteśmy naszym rodakom to winni.

- ustaliliśmy zasady odpłatności za pobyt w Dziennym Domu „Senior-WIGOR”. Wysokość opłat jest w zasadzie „symboliczna”, dostosowana do możliwości finansowych emerytów.

- podczas omawiania zasad naboru do klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjów kwestionowaliśmy wraz z radnymi Domańskim i Miketą punktację przyjętą w kryteriach naboru. Naszym zdaniem zbyt nisko punktowano aktywność społeczną uczniów, w tym w ramach wolontariatu. Ostatecznie RM przegłosowała zwrócenie uchwały do prezydenta.

- nadaliśmy nowe nazwy ulicom: Dożynkowa, Gliniana, Pawła Lokaja, Adlerowiec, Józefa Elsnera, Lubuska i Zgodna.

- ponownie powróciła kolejny już raz skarga jednej z mieszkanek Żor na działania prezydenta. Sprawa ciągnie się już trzecią kadencję. Poprzednio komisja nie dopatrzyła się nieprawidłowości w działaniach prezydenta. Pani cały czas ponawia skargę, lecz w związku z tym iż nie przedstawia nowych okoliczności sprawy, komisja i Rada Miasta podtrzymuje swoje poprzednie stanowisko. Zatem kolejny raz uznaliśmy skargę za bezzasadną.

- ostatnią sprawą była zmiana składu Komisji Rewizyjnej. Radny Łukasiewicz zrezygnował z prac w komisji, nie potrafiąc konkretnie uzasadnić powodów tej decyzji. Po chwili Klub Żorska Samorządność zgłosiła do tej komisji radnego Kałużę … i wszystko stało się jasne. No cóż, polityka …

Wszystkie procedowane uchwały poparłem, głosując „za”.

Złożyłem dwie interpelacje. Pierwsza w imieniu  Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w sprawie wprowadzenia ulg przy rozliczaniu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Druga interpelacja wspólnie z radną  Anną Gaszką​ w sprawie uruchomienia dodatkowych kursów komunikacji miejskiej w weekendy.

 

Od dzisiaj zaczynamy prace nad budżetem na 2016 rok. Szerzej opiszę je w kolejnym odcinku Wieści z Żorskiego Samorządu.

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, członek Komisji Gospodarki Komunalnej, przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka