Fot.  Roberto Maldeno CC BY-NC-ND 2.0
Fot. Roberto Maldeno CC BY-NC-ND 2.0
MaciejPiotrowski MaciejPiotrowski
1109
BLOG

Ludowe republiki Donbasu bliższe legitymizacji w wyniku nowych decyzji z Mińska

MaciejPiotrowski MaciejPiotrowski Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 46

Rosyjskie struktury kolaboracyjne DNR i ŁNR stworzą z Ukrainą nową Radę Konsultacyjną - ustalono 13 marca na spotkaniu Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku.

Zadaniem Rady mają być prace nad wdrażaniem porozumień mińskich z 2014 r., przede wszystkim punktów dotyczących przeprowadzenia wyborów na niekontrolowanych przez Ukrainę terytoriach, które mogą odbyć się jesienią 2020 roku.

W skład Rady wejdzie 10 przedstawicieli Ukrainy i 10 "niektórych okręgów donieckiego i ługańskiego obwodu". W Radzie zasiądą również przedstawiciele OBWE, Rosji, Niemiec i Francji z głosem doradczym. Decyzje Rady będą podejmowane 3/4 głosów i mają mieć charakter rekomendacji. 

Przedstawiciele tzw. DNR i ŁNR zasiadali już wprawdzie w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w Mińsku, ale stworzenie nowej Rady niebezpiecznie podnosi ich legitymizację. Trójstronna Grupa Kontaktowa składała się dotąd z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE tworzących ją na równych zasadach oraz dodatkowo pełnomocników tzw. ŁNR i DNR - osób pełniących funkcję ministrów spraw zagranicznych nieuznawanych republik. W nowej Radzie, Rosja staje na pozycjach pośrednika i gwaranta decyzji (zamiast uczestnika odpowiedzialnego za proces), a tzw. ŁNR i DNR funkcjonują jako podmiot równy Ukrainie.

Decyzja ta wykracza poza ustalenia liderów państw formatu normandzkiego z grudnia z Paryża, gdzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdzał, że oczekiwałby poszerzenia reprezentacji Donbasu w mińskiej Trójstronnej Grupie Kontaktowej, tak by tych terenów nie reprezentowali tylko przedstawiciele tzw. ŁNR i DNR, ale także np. przesiedleńcy. W tym celu stworzono Narodową Platformę Porozumienia i Jedności, za którą odpowiada doradca sekretarza Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Serhija Sywochо (kreatywny producent w kabarecie Kwartał-95 Wołodymyra Zełenskiego, aktor i showman). Prezentowano ją 12 marca w Kijowie - przy protestach środowisk nacjonalistycznych. Najprawdopodobniej jej przedstawiciele nie poszerzą reprezentacji Donbasu w Trójstronnej Grupie, a być może będą stanowić skład nowej Rady Konsultacyjnej. Taki format będzie można odebrać za sygnał akceptacji rosyjskiej wizji konfliktu - wewnętrznej sprawy Ukrainy, omawianej i rozwiązywanej samodzielnie przez mieszkańców Donbasu.

Jak zauważyła publicystka Tetiana Sylina z “Dzerkała Tyżnia” w dokumencie wspomina się konieczności politycznego uregulowania konfliktu, nie nawiązując do konieczności realizacji kroków dot. bezpieczeństwa i np. zawieszenia broni i wyprowadzenia rosyjskich wojsk z Donbasu. To również pozycja zbliżona do rosyjskiej wizji rozwiązania konfliktu i nie gwarantuje realizacji podstawowych interesów Ukrainy (kontrola nad granicą, możliwość przeprowadzenia wyborów zgodnie z ukraińskim prawem).

Stworzenie Rady jest wynikiem rozmów nowych przedstawicieli Rosji i Ukrainy w procesie negocjacji: zastępcy kierownika Administracji Prezydenta Rosji Dmitrija Kozaka i szefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka. Podjęcie tej decyzji jest symptomatyczne dla sposobu pracy tego drugiego - używania nieformalnych kanałów i dążenia do osiągnięcia rezultatu, którym mają być lokalne wybory przeprowadzone jesienią na Donbasie. Powołanie Rady je uprawdopodabnia, mimo ukraińskiego postulatu o konieczności uprzedniego przekazania Ukrainie kontroli nad granicą z Rosją.

Ekspert Instytutu Wolności ds. Ukrainy. Główne obszary zainteresowania: polityka wewnętrzna i życie polityczne Ukrainy, kultura i społeczeństwo nad Dnieprem. Publikował m.in. w czasopismach “Polska w Praktyce”, „Nowa Europa Wschodnia”, „Dzerkało Tyżnia”, „Almanach Ukraiński” i “Port Europa”, "Ukrainian Prism".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka