PIOTR PANASIUK
Sóbrii estóte, et vigiláte: quia adversárius vester diábolus, tamquam leo rúgiens círcuit, quaerens quem dévoret
7 obserwujących
32 notki
75k odsłon
  1186   0

Diaboliczne rządy PISMotto
Tyran Koryntu Periander jakoby wysłał raz herolda do Trazybula z zapytaniem, jak ma najbezpieczniej urządzić swe panowanie i najlepiej miastem zawiadować. Trazybul wyprowadził przybyłego od Periandra posła za miasto, wszedł w uprawne pole i, krocząc przez zasiew, pytał ciągle od początku herolda o powód jego przybycia z Koryntu, a przy tym wyrywał raz po raz każdy wystający kłos, jaki zobaczył, i odrzucał go, aż w ten sposób najpiękniejszą i najbujniejszą część zasiewu zniweczył. Tak doszedł do końca pola, a potem odprawił herolda, nie udzieliwszy mu ani słowa rady. Po powrocie herolda do Koryntu Periander był ciekawy posłyszeć radę Trazybula. Ale ten oświadczył, że Trazybul żadnej mu nie udzielił; dziwi się też Periandrowi, że posłał go do takiego męża, bo jest to szaleniec, który niszczy własne mienie i opowiedział, co w jego oczach Trazybul zrobił. Periander jednak, który zrozumiał jego czyn i pojął, że Trazybul radził mu pozbawić życia wybitnych obywateli, dopuszczał się odtąd jawnie wszelakiej niegodziwości względem swoich współziomków. (Herodot Dzieje V,92 tłum. Seweryn Hammer)”


Herodot – pierwszy historyk opowiedział tę historie zdradzającą  jeden z tajników  utrzymania władzy w społeczeństwie małego miasta państwa  - metody polegającej na stałym  pozbywaniu się elit, które mogą zagrozić władzy tyrana. Rozwój społeczny i powstanie  złożonych organizmów państwowych wymusił modernizację tej metody i rozwój innych.


Rzymianie zajmując kolejne prowincje  wymyślili znaną wszystkim zasadę, która nazwali „divide et impera” a która to polegała na wzniecaniu wewnętrznych konfliktów na podbitych terenach i występowaniu, jako rozjemca zwaśnionych stron.


Wiele nowych technik służących zachowaniu władzy a  będących rozwinięciem poprzednich dołożył wielki Nicolo Machiavelli, który zwrócił między innymi uwagę na społeczny aspekt podstawy władzy i konieczność zjednania ludności przez władcę. Pisał on:
Najlepsza forteca to - nie być w nienawiści u ludu; temu bowiem, kogo lud znienawidzi, fortecę nie pomogą, gdyż zawsze znajdzie się ktoś z nieprzyjaciół, który przyjdzie ludowi z pomocą, gdy tenże chwyci za broń przeciw swemu władcy. „Książę”


Gwałtowny rozwój nauk społecznych a szczególnie socjologii i psychologii w końcu XIX wieku  spowodował wypracowanie tzw.  socjotechnik i psychotechnik służących zapewnieniu jeszcze większej kontroli władzy nad społeczeństwem. Włoscy i  niemieccy faszyści hojnie z nich korzystali organizując państwa totalitarne.

W społeczeństwach współczesnych rzymska zasada:  „dziel i rządź” wykorzystywana jest przez  rządzące klany  z grubsza na napuszczaniu na siebie nawzajem rożnych grup społecznych lub przeciwników politycznych tak, by kłócili się o nic nieznaczące kwestie, zapominając o istocie problemu. Jednocześni rozwija się techniki zjednywania społeczeństwa  najczęściej poprzez realizacje wielkich czynów o charakterze infrastrukturalnym, wojskowym, bądź kulturalnym oraz rozgłaszanie tego poprzez rozbudowany aparat propagandy.


Rozwinięte socjotechniki dzierżone w rękach aparatu medialnego zarządzanego prze władzę mają na celu ogłupienie społeczeństwa i odwrócenie jego uwagi  od rzeczy najważniejszych – tych, które można policzyć, zmierzyć, porównać z innymi etc.


W czasie zaborów Polska wielokrotnie doświadczyła różnych technik mających na celu utrwalenie władzy zaborców nad Polakami, Stosowano podziały narodowościowe i społeczne, podsycanie i faworyzowanie mniejszości narodowych oraz cały arsenał pomniejszych technik takich jak germanizacja, rusyfikacja, a także brutalne proste metody eksterminacji  takie jak: morderstwa,  kradzieże dóbr narodowych i  prywatnych, zsyłki inteligencji na Sybir etc.


W czasie Drugiej Wojny Światowej Heinrich Himmler w swoim ściśle tajnym memorandum pt. Traktowanie Obcych rasowo na wschodzie, z 25 maja 1940 roku opisał niemiecką taktykę w Polsce: „Musimy podzielić Polskę na tak wiele różnych grup etnicznych, na wiele części i podzielonych grup jak to jest tylko możliwe”  Wielka machina nazizmu gwałtownie przyspieszyła rozbijanie etniczne, społeczne Polski, stosowano także brutalne nieznany wcześniej przemysłowy terror i eliminacje całych grup społecznych i czystki etniczne na tysiącach kilometrów kwadratowych.


System komunistyczny- to kolejna dawka technik podziału i socjotechniki stosowanej na  narodzie - zastosowanych do utrwalenia władzy. Zlikwidowano podstawy prywatnego przemysłu i handlu, kradnąc ziemie i prywatne mienie. Większość  społeczeństwa ogłupiono prymitywna propagandą i terrorem wojskowym i  w związku z tym totalnym uzależnieniem obywateli od państwa., Brak własności  i kapitału spauperyzował ogół Polaków na niespotykana wcześniej skalę. Atakowano ostatnią niezależną instytucje - Kościół katolicki próbując oddzielić go od społeczeństwa i ośmieszyć.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka