0 obserwujących
7 notek
5345 odsłon
188 odsłon

Do Polski trafiła skażona wieprzowina z… Barbadosu

Wykop Skomentuj

Półtusze świń, które zostały skażone środkiem przeciw robakom i tasiemcom, trafiły do Polski z Barbadosu przez Belgię, skąd trafiły do kilkunastu krajów. W Polsce mięso dotarło do dwóch województw: kujawsko-pomorskiego i łódzkiego, poinformowała Wirtualna Polska. 

Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło informację, że 38 sztuk świń ubitych na Barbadosie trafiło do firmy z woj. kujawsko-pomorskiego, a 24 świnie pojechały do woj. łódzkiego. 9,9 ton mrożonych serc trafiło do przetwórni niedaleko Łodzi. 

Informację o skażonym mięsie zamieścił RASFF – unijny system ostrzegania przed niebezpieczną żywnością. W powiadomieniu znalazła się informacja o przekroczeniu najwyższego dopuszczalnego stężenia pozostałości lewamizolu w tuszach wieprzowych. Lewamizol stosowany jest w leczeniu zwierząt i ludzi, może mieć jednak silne działania niepożądane, m.in. ból głowy, zaburzenia nastroju, drgawki, zaburzenia smaku i węchu, bóle mięśni i stawów.  

Inspekcja Weterynaryjna podjęła natychmiast działania, część zakwestionowanej partii mięsa zatrzymano na terenie jednego z zakładów i przekazano do utylizacji. 

Stowarzyszenie Barbadoskich Hodowców Świń stwierdziło, że dzięki ASF w naszej części Europy nadarza się okazja do eksportu mięsa. 

Z nieoficjalnych informacji weterynarzy wynika, że kontrole to iluzja. W drugim półroczu 2018 roku do Polski miało trafić 65 tys. partii żywności. Z tego przebadano jedynie 297. Z 29 dostaw mięsa, 9 nie spełniało norm. 

Komentarz: Przypadek ten pokazuje, że postulat KOPRiHZ powołania Państwowej Inspekcji Kontroli Jakości Żywności, która zajmie się zwłaszcza monitorowaniem produktów żywnościowych, sprowadzanych do kraju – jest jak najbardziej zasadny i staje się coraz bardziej pilny. 

PNP 24   

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka