1 obserwujący
173 notki
193k odsłony
468 odsłon

Jedlina-Zdrój w nowej odsłonie

Wykop Skomentuj

Jedlina-Zdrój to niewielki kurort (około 5 tys. mieszkańców) położony na południowy-wschód od Wałbrzycha, przy drodze nr 381 z Wałbrzycha do Nowej Rudy. Z trzech stron miejscowość osłonięta jest przez góry (od zachodu, północy i wschodu), co sprawia, że ma łagodniejszy klimat i większe nasłonecznienie niż okoliczne miejscowości. Pod koniec marca br. zakończył się w Jedlinie III etap (zarazem ostatni) rewitalizacji Uzdrowiskowego Szlaku Turystyczno-Rekreacyjnego.

Trzeba przyznać, że dzięki przeprowadzonym pracom miejscowość bardzo się zmieniła. Odzyskała swój dawny charakter - prawdziwego uzdrowiska.

Jedlinę zapamiętam jeszcze z jednego powodu - Oberży PRL. Restauracji, do której z początku podeszłam z wielką rezerwą. Bowiem w dziedzinie gastronomii PRL nie kojarzy mi się zbyt dobrze.

tu czekała mnie miła niespodzianka. Bo nazwa oberży to tylko chwyt reklamowy i oryginalny wystrój wnętrz. Zaś jedzenie pierwsza klasa – dużo i smacznie.Takich posiłków  w latach PRL w restauracjach nie podawano.    

Z historii

Początki kształtowania się układu miejscowości, która jeszcze w pierwszej ćwierci XVIII w. była określana jako kolonia Jedlinka, sięgają końca XVII w. Pierwsze, wznoszone na przełomie XVII i XVIII w. budynki lokalizowano wokół źródła leczniczego. Dały one początek zabudowie późniejszego placu Zdrojowego. Jedlina już jako miasteczko, zaznaczona na mapie z około połowy XVIII w. nazwana Charlottenbrunn, leżała w granicach Księstwa Świdnickiego. Zasięg siedliska w XVIII w. ograniczał się do nieregularnie rozłożonej, niewielkiej grupy budynków, zlokalizowanej wzdłuż placu Zdrojowego. Przez środek placu płynął skanalizowany potok, nad którym przerzucono mosty. Wzdłuż kanału wytyczono aleje, prowadzące w kierunku centralnie założonego pawilonu głównego źródła Charlottenquelle.

Zabudowę placu ok. poł. XVIII w. tworzyły budynki o charakterze reprezentacyjnym: Grosse Haus zwany również Fürsten Haus, dwór tzw. Schlössel, który zbudowano dla założycieli uzdrowiska Hansa Christopha barona von Seher-Thoss i jego żony Charlotty, Dom Zdrojowy, kasyno zwane Grosse Saal, pawilon gry w bilard, traktiernia.

Rozwój przestrzenny miejscowości nastąpił dopiero w 2 ćwierci XIX w., gdy Jedlina stała się bardziej znanym w regionie uzdrowiskiem. Wówczas to powstała główna zabudowa uzdrowiskowa.

Po 1945 r. stan historycznego układu dróg i ukształtowania przestrzennego miasteczka nie uległ większym zmianom. Część budynków o pierwszorzędnym dla układu przestrzennego znaczeniu, po kapitalnych remontach utraciła całkowicie lub częściowo wystrój elewacji i wnętrz. Doprowadziło to do częściowej degradacji krajobrazu architektonicznego uzdrowiska, zwłaszcza jego centrum.

Funkcję centralnej części układu komunikacyjnego zachował plac Zdrojowy. Na nim, między nowoczesną pijalnią wód a Domem Zdrojowym znajduje się rzeźba – ławeczka, na której siedzi założycielka uzdrowiska Charlotta "Pani z Pałacu". 

Współczesność

W Jedlinie-Zdroju leczona jest dychawica oskrzelowa, przewlekłe nieżyty dróg oddechowych, przewlekłe zapalenia zatok, pylica płuc, choroby stawów i stany wyczerpania. W zakładzie przyrodoleczniczym wyposażonym w aparaturę zabiegową prowadzi się kąpiele mineralne i inhalacje dróg oddechowych. Reprezentacyjnym budynkiem uzdrowiska jest Pałac Jedlinka. Przy nim funkcjonuje Hotel Jedlinka oraz restauracja.

Podczas wojny (w latach 1944-1945) w pałacu  mieściło się biuro projektowe nazistowskiej Organizacji Todt. W listopadzie zeszłego roku nakręcono tu kilka odcinków "Sensacji XX-wieku" (w dniach 13 i 27 kwietnia br. o godzinie 20.25 w I programie TVP będzie można je zobaczyć).  

Jedlina-Zdrój ma także propozycje dla aktywnych turystów: trasy piesze i rowerowe, trasy narciarskie czy całoroczny tor saneczkowy.

Miejscowość znana jest również z pétanque. W Jedlinie w boules grano już pod koniec II wojny światowej, kiedy to do Polski powrócili repatrianci z Francji. Część z nich osiedliła się w okolicach Wałbrzycha, przywożąc ze sobą nieznaną dotąd w Polsce grę – pétanque. Swoje pierwsze puenty stawiali oni na mało uczęszczanych w tamtym okresie i jeszcze niewyasfaltowanych ulicach miasta.

Pierwszy turniej zorganizowano w 1998 roku.

Ciekawostka

W dniu 20 marca 2015 roku  gminę odwiedzili przedstawiciele tzw. Igrzysk Sportów Nieolimpijskich – międzynarodowej imprezy organizowanej przez International World Games Association pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Jedną z dyscyplin rozgrywanych na World Games jest gra w bule – pétanque.

Przedstawiciele igrzysk dokonali przeglądu terenów sportowych na kompleksie sportowo-rekreacyjnym przy ul. Kłodzkiej pod kątem ewentualnego zorganizowania tutaj zawodów pétanque. W tej sprawie będą jeszcze prowadzone rozmowy, ale być może finał okaże się korzystny dla Jedliny.

Zobacz galerię zdjęć:

+5 zdjęć +6 zdjęć
Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości