1 obserwujący
173 notki
192k odsłony
400 odsłon

I Rawa Mazowiecka ma swój zamek. I Tatar w dodatku

Wykop Skomentuj

Kiedy prawie 30 lat temu przypadkiem zawitałam do Rawy Mazowieckiej (woj. łódzkie), nic nie zapowiadało, że miasto tak korzystnie się zmieni. Dzisiejsza Rawa bowiem w niczym nie przypomina tamtej sprzed lat. Jest również miejscem, gdzie aktywnie można wypocząć. A gdyby tego było mało, można zobaczyć ruiny Zamku Książąt Mazowieckich. Choć nie są to ruiny całkowite, gdyż w latach 1954-1958 zrekonstruowano ośmioboczną basztę, fragment murów kurtynowych oraz odsłonięto zarys fundamentów. W mieście można też nieźle zjeść – jest kilka dobrych lokali.

 Podatek kwarciany

Zamek wzniesiony został w II połowie XIV wieku jako najbardziej wysunięta na południowy-zachód warownia Mazowsza. Usytuowany w bagnistych widłach rzek Rawki i Rylki, na ważnym szlaku handlowym z Pomorza na Ruś. Pełnił rolę drugiej obok Płocka, a okresowo również samodzielnej rezydencji książąt mazowieckich. Po wcieleniu Mazowsza do Korony stał się siedzibą starosty królewskiego i ośrodkiem administracji lokalnej.

Zniszczony w czasie pożaru w 1507 roku, został odbudowany w I ćwierci XVI wieku, przy czym dodano wówczas nowe elementy wystroju. W obliczu rozwoju sztuki wojennej zamek utracił znaczenie warowni trudnej do zdobycia i stał się miejscem "odosobnienia" dla co znamienitszych więźniów, tak jak np. Krzysztofa Meklemburskiego - koadiutora Arcybiskupa Rygi, Karola Gyllenhiema - syna króla Szwecji czy Jakuba Pontusa de la Gardie - wodza szwedzkiego.

Za sprawą króla Zygmunta Augusta od 1563 roku na zamku był składany i przechowywany podatek kwarciany, odbierany ze starostw i królewszczyzn, a przeznaczony na wojsko konne. Od XVII wieku zamek chylił się ku ruinie. Zniszczenie zapoczątkowały wojska szwedzkie. Częściowa odbudowa w latach 1766-1789 przez starostę rawskiego Franciszka Lanckorońskiego nie powstrzymała procesu upadku. Celowe jego zniszczenie, zapoczątkowane w 1794 roku w czasie wojny polsko-rosyjskiej, kontynuowali Prusacy, władający miastem w latach 1795-1806. Po drugiej wojnie światowej rozpoczęto prace konserwatorskie.  

Na planie

Rawski zamek jest przykładem typu regularnego z wieżą narożną. Niemal kwadratowe założenie (64m x 64m) składało sie z obwodu warownego, dziedzińca i nieobronnych zabudowań mieszkalnych. Wielka ośmioboczna wieża została włączona w obwód obronny. Wysunięta częściowo poza obręb murów, oprócz wjazdu służyła za mieszkanie i więzienie. Wejście do niej prowadziło bezpośrednio z korony murów obwodowych dochodzących do wysokości 10 metrów. Bramę chroniło przybramie - wysunięty z korony czworoboczny budynek bramy oraz most zwodzony. Przeciwległą wjazdowi stronę zajmował długi i okazały plac mieszkalno-reprezentacyjny, wzorowany na budynkach warowni zakonnych i biskupich państwa krzyżackiego.

Z Zamkiem Książąt Mazowieckich wiąże się ciekawa legenda przekazywana od pokoleń o księżniczce Ludmile, która za rzekomą zdradę została z rozkazu męża zamurowana w zamku. Podobno jej duch błąka się do dnia dzisiejszego po ruinach. Motyw ten wykorzystał sam William Szekspir w jednym ze swych pomnikowych dzieł „Zimowej Opowieści”.

Na sportowo

W Rawie bez problemu można spędzić aktywnie czas. Jednym z ważniejszych obiektów jest utworzony na rzece Rawce (rzeka – rezerwat przyrody) ponad 50-hektarowy zalew Tatar wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Strzeżona plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz ścieżka pieszo-rowerowa, która ciągnie się wokół całego zalewu - to atuty tego miejsca. 

Na terenie OSiR-u znajdują się korty tenisowe, boisko do piłki plażowej, hala sportowa z sauną oraz dobrze wyposażona siłownia zewnętrzna. Można również korzystać z krytej pływalni Aquarium Centrum Fit Rawa.

Corocznie pod koniec wakacji organizowany jest Rodzinny Rajd Rowerowy, w którym uczestniczy ponad 1500 osób! Trasa Rajdu liczy zazwyczaj około 30 km i przebiega przez malownicze okolice zalewu. Proszę mi wierzyć, przejazd tak dużej liczby rowerzystów koroną zalewu wygląda niesamowicie.

W połowie lipca odbywa się w wodach zalewu znany w Polsce Maraton Pływacki im. Pawła Pioruna. W tym roku (18 lipca - sobota) odbędzie już po raz 21.

Nad Rawką (blisko centrum miasta) usytuowany jest zabytkowy, XIX-wieczny park miejski. Za czasów Księstwa Warszawskiego uznawany był za jedno z piękniejszych założeń w stylu angielskim. W latach 2005-2008 został poddany rewitalizacji i ponownie zachwyca swoją urodą.  

No cóż – pora więc, abyście wpadli do Rawy. A dodam tylko, że w mieście jest kilka niezłych restauracji. Jedna z nich - „Na Przedmieściu” - znajduje się tuż za rogatkami miasta (wylot drogą nr 707 na Skierniewice). Restauracja ta opiera się współczesnym czasom, bowiem jej wygląd to nie jedna, ale chyba ze dwie minione dekady. Ale jakie dobre posiłki serwuje (od prawie 30 lat), to trzeba się po prostu przekonać samemu. Gdyby wygląd miał decydować o jej istnieniu, to zapewne restauracji już by nie było. A jednak wierni klienci jej znakomitej kuchni, wciąż ją odwiedzają.      

W okolicy warto zobaczyć:

Parowozownię w Skierniewicach

Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim

Kolej wąskotorową łączącą Rogów z Rawą Mazowiecką

Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie

Arboretum w Rogowie

Restaurację z "wakeboardingiem w Wólce Magierowej k. Nowego Miasta n. Pilicą

Maraton Pływacki im. Pawła Pioruna – tak było dwa lata temu - film:

https://www.youtube.com/watch?v=lIk3Sjjvk7I&list=PLO87bAYvXSZQzqa_UluEFRA964xnV5pbU

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

+3 zdjęcia +4 zdjęcia
Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości