11 obserwujących
304 notki
486k odsłon
2899 odsłon

Płyn do dezynfekcji rąk na stacjach PKN ORLEN w 1- i 5-litrowych opakowaniach

Płyn do dezynfekcji rąk dostępny na stacjach beznyznowych PKN ORLEN.
Płyn do dezynfekcji rąk dostępny na stacjach beznyznowych PKN ORLEN.
Wykop Skomentuj69

Ze względu na duże zapotrzebowanie PKN ORLEN uruchomił drugą linię produkcyjną płynu do dezynfekcji rąk. Będzie dostępne mniejsze opakowanie, niższa jest też cena.

Od soboty na stacjach benzynowych Orlenu dostępne są 5-litrowe baniaki płynu do dezynfekcji rąk, a pod koniec tego tygodnia pojawią się także mniejsze opakowania – informuje koncern. Litrowe butelki będą kosztować 15 złotych za sztukę. Płyn powstaje w zakładzie ORLEN OIL w Jedliczu.

- W krótkim czasie uruchomiliśmy dwie linie do produkcji płynu dezynfekującego do rąk. Będziemy mogli w jeszcze większym stopniu zaspokoić potrzeby rynku i klientów w walce z epidemią koronawirusa – mówi prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Po pojawieniu się na stacjach 5-litrowych opakowań w cenie 95 zł za sztukę w mediach społecznościowych pojawiły się głosy krytyczne, że cena jest za wysoka. Spółka tłumaczyła ją wysokimi cenami produktów potrzebnych do wytworzenia płynu.

„Do produkcji płynu użyty został certyfikowany etanol o wysokiej jakości, dopuszczony do użycia w produktach biobójczych. Ze względu na ogromny popyt na światowych rynkach, obserwujemy znaczący wzrost cen surowców do produkcji płynu, w tym certyfikowanego etanolu i alkoholu izopropylowego” – informowała rzeczniczka PKN ORLEN Joanna Zakrzewska.


Cena za jednolitrowe opakowanie (15 zł) będzie niższa niż 1 litr płynu z dużego opakowania, gdzie litr płynu kosztował 19 zł. Prezes PKN ORLEN wyjaśnia, że zwiększenie produkcji pozwoliło firmie zoptymalizować koszty.

Do produkcji płynu do dezynfekcji rąk wykorzystywany jest etanol (70 proc. składu), woda i alkohol izopropylowy, gliceryna i substancje zapachowe. Płyn jest wpisany do Wykazu Produktów Biobójczych.

Jak informuje spółka, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) zezwolił ORLEN OIL na użycie do produkcji płynu do dezynfekcji rąk etanolu o jakości farmakopalnej, tj. nieposiadającego certyfikatu Europejskiej Agencji Chemikaliów ECHA. Spełnia on wymogi najwyższej jakości farmaceutyczno-kosmetycznej. W obecnej sytuacji rynkowej etanol o jakości farmakopalnej w ostatnich dniach był tańszy i szerzej dostępny niż etanol certyfikowany przez ECHA – informuje spółka.

ORLEN OIL w Jedliczu na co dzień produkuje płyn do spryskiwaczy samochodów, płyny chłodnicze, smary i oleje przemysłowe. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce przestawiono linię produkcyjną tak, aby spółka mogła rozpocząć wytwarzanie płynu do dezynfekcji rąk. Produkcja ruszyła 12 marca, a w sobotę 14 marca uruchomiono drugą linię produkcyjną.

BG


Wykop Skomentuj69
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości