11 obserwujących
304 notki
486k odsłon
1084 odsłony

Przejęcie Ruchu przez PKN ORLEN coraz bliżej. Wpłynął wniosek do UOKiK

Przejęcie Ruchu przez PKN ORLEN coraz bliżej. fot. Facebook/Ruch
Przejęcie Ruchu przez PKN ORLEN coraz bliżej. fot. Facebook/Ruch
Wykop Skomentuj25

Do UOKiK wpłynął wniosek PKN ORLEN o przejęcie Ruchu. - Fuzje robi się na złe lata, nie na dobre - mówi prezes spółki Daniel Obajtek. 

PKN ORLEN nie zamierza z powodu kryzysu wywołanego koronawirusem wstrzymywać akwizycji - planuje przejąć Energę, połączyć się z Lotosem i kupić Ruch. Grupa, która powstanie z połączenia tych spółek, ma wesprzeć transformację energetyczną.  

Do UOKiK wpłynął wniosek PKN Orlen o przejęcie Ruchu

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek PKN Orlen w sprawie przejęcia spółki Ruch.

Ruch jest organizatorem sieci saloników prasowych i kiosków w Polsce, jak również prowadzi działalność w zakresie dystrybucji prasy i książek, a także usług kurierskich. Ruch kontroluje również spółki prowadzące działalność w zakresie m.in. zarządzania nieruchomościami, usług wsparcia biznesowego, prenumeraty oraz marketingu.

W kwietniu ubiegłego roku Alior Bank, PKN ORLEN i PZU zawarły porozumienie w sprawie warunków transakcji, dotyczącej przejęcia spółki Ruch. Porozumienie zakładało, że bank przejmie 100 proc. akcji Ruchu, a następnie odsprzeda je PKN ORLEN. 

Kiosk Ruchu w 1973 roku na jednej z katowickich ulic.
Kiosk Ruchu w 1973 roku na jednej z katowickich ulic.

KE przesłała zastrzeżenie dotyczące fuzji z Lotosem 

PKN Orlen otrzymał od KE możliwość zapoznania się z wynikami analiz w ramach drugiej fazy postępowania związanego z przejęciem Lotosu. Zgodnie z praktyką tej fazy postępowania, zastosowana została procedura zastrzeżeń, „Statement of Objections”.

Koncern przyznał, iż spodziewa się pozytywnej decyzji dotyczącej przejęcia Grupy Lotos w zakładanym wcześniej terminie - do końca pierwszej połowy tego roku.

- Wydane przez Komisję Europejską zastrzeżenia nie są dla nas zaskoczeniem. To naturalny etap w bardziej skomplikowanych postępowaniach, a takim jest właśnie fuzja z Grupą Lotos. Komisja przedstawia swoje uwagi pierwszy raz w tak pełnej formie na piśmie. Z pewnością dokładnie je przeanalizujemy i odniesiemy się do nich, składając jednocześnie formalną propozycję środków zaradczych. Wierzymy, że rozwieją one wątpliwości Komisji – podkreślił Obajtek.

Wkrótce przejęcie Energi

Zapowiadany w grudniu termin zamknięcia transakcji związanej z przejęciem Energi przez PKN ORLEN w kwietniu pozostaje aktualny? - Takie procesy nie mogą trwać bez końca. Realizuje się je możliwie jak najszybciej, bo wszyscy mają swoje cele i bieżące wyzwania do zrealizowania. Energa jest firmą, która musi mieć wyznaczone kierunki działania. Ze swojej strony wykonaliśmy ciężką pracę i jeśli przekonamy właścicieli do stawienia się na wezwanie, to zamkniemy proces w zapowiedzianym terminie - powiedział Obajtek w rozmowie z Business Insider Polska.

KJ


Wykop Skomentuj25
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka