Komisja Europejska zgadza się na fuzję PKN ORLEN i Energi

Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek podczas inauguracji wezwania na 100 proc. akcji Grupy ENERGA, fot. PKN ORLEN
Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek podczas inauguracji wezwania na 100 proc. akcji Grupy ENERGA, fot. PKN ORLEN

Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie spółki Energa przez PKN ORLEN. Zdaniem szefa PKN ORLEN Daniela Obajtka sfinalizowanie transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm.

"Komisja doszła do wniosku, że transakcja nie budzi obaw o konkurencję, biorąc pod uwagę ograniczone pokrywanie się działalności przedsiębiorstw" - podała KE w komunikacie. Zgoda Komisji jest "bezwarunkowa".


Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. 

- Jesteśmy krok dalej w realizacji strategicznego celu, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Jest to szczególnie ważne w tak trudnej sytuacji, w której znajdujemy się teraz z powodu epidemii koronawirusa - oświadczył prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. 

Jego zdaniem, połączenie PKN ORLEN z Energą to szansa na wzmocnienie obu firm, jak również polskiej gospodarki. - Zdywersyfikowanie źródeł przychodów zwiększy stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Konsolidacja branży energetycznej i paliwowo-naftowej stała się dźwignią rozwoju oraz konkurencyjności narodowych firm w Europie i na świecie – dodał. 

Energa posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30 proc. produkowanego przez Energę wolumenu energii elektrycznej pochodzi z OZE. Dla PKN ORLEN ma to też istotne znaczenie w kontekście planowanych inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

Płocki koncern poinformował, że w związku z decyzją KE spełnił się warunek prawny, pod którym koncern ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji Energi. W grudniu zeszłego roku PKN ORLEN wezwał do sprzedaży wszystkich 414.067.114 akcji Energi, po 7 zł za sztukę. Zapisy w wezwaniu PKN ORLEN na akcje Energi trwają od 31 stycznia. We wtorek 31 marca na zamknięciu GPW akcje Energi notowane były po 6,90 zł.

W ubiegłym tygodniu zarząd PKN ORLEN podjął decyzję o wydłużeniu do 22 kwietnia br. terminu przyjmowania zapisów w wezwaniu powołując się na „uzasadnione okoliczności”.

ja

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka