Po Lotosie PKN ORLEN chce kupić spółkę Energa

Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. Warszawa, 5 grudnia 2019 r. Fot. PKN ORLEN
Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. Warszawa, 5 grudnia 2019 r. Fot. PKN ORLEN

PKN ORLEN chce przejąć spółkę Energa. – Budujemy koncern multienergetyczny – mówi prezes płockiego giganta Daniel Obajtek.

PKN ORLEN ogłosił 5 grudnia 2019 r. wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez Energa S.A. z siedzibą w Gdańsku.

- Konsekwentnie realizujemy cel, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Dywersyfikacja źródeł przychodów wpisuje się w naszą strategię i światowe trendy. Ważnym elementem strategii Grupy Orlen są inwestycje rozwojowe we wszystkich obszarach naszej działalności oraz akwizycje podmiotów, dzięki którym możemy uzyskać maksymalny efekt synergii. W te działania wpisuje się zarówno przejęcie kapitałowe Lotosu, jak i decyzja dotycząca wezwania na akcje Energi – mówi prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

- Chcemy sprzedawać nie tylko paliwa, ale też energię elektryczną – mówił Obajtek na briefingu dla dziennikarzy. Zakup Energi będzie dla grupy Orlen korzystny. Gdańska spółka jest czwartym co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce. Po przejęciu Energi udział w segmencie energetycznym zwiększyłby się z obecnych prawie 15 proc. zysku operacyjnego EBITDA do prawie 30 proc.

Jak mówił, na koncern energetyczny „trzeba patrzeć z perspektywy 30, 40, a nawet 50 lat”. - Dlatego musimy bardzo inwestować, aby być na rynku europejskim. Nie można się oprzeć na jednym filarze, jednym dochodzie. Trzeba dywersyfikować, zwiększać źródła. Dlatego podjęliśmy taką decyzję, jeśli chodzi o grupę Energa – mówił prezes.

Kupno Energi to kolejna duża inwestycja PKN ORLEN. Trwa proces przejmowania innej spółki – Lotosu (Polecamy: Fuzja PKN ORLEN i Grupy Lotos - powstanie silna polska firma paliwowa). Toczą się negocjacje z Komisją Europejską, która musi wyrazić zgodę na połączenie. Komisja musi też się zgodzić na kupno Energi. Jak poinformowała Iwona Waksmundzka, dyrektor wykonawczy ds. strategii i relacji inwestorskich w PKN ORLEN, koncern złożył już taki wniosek.

Zakup Energi jest dla PKN ORLEN korzystny także z innego powodu. Koncern zamierza wybudować farmy wiatrowe na Bałtyku. Gdańska spółka działa w Polsce centralnej i północnej; ma 46 elektrowni wodnych, pięć farm wiatrowych, dwie farmy fotowoltaiczne, jedną elektrownię konwencjonalną (w Ostrołęce), cztery elektrociepłownie i dwie ciepłownie. Energa ma obecnie największy w Polsce udział w produkcji energii z OZE (ok. 30 proc.).

PKN ORLEN to największy koncern energetyczny w Europie Środkowej i Wschodniej. Zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Grupa Energa jest trzecim największym dostawcą i sprzedawcą energii elektrycznej w Polsce.


BG

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka