13 obserwujących
358 notek
539k odsłon
  835   0

Lepsze warunki kredytowe dla MŚP. Sprawdź, jak uzyskać pomoc

Nowe, korzystniejsze dla przedsiębiorców gwarancje de minimis mają pomóc w kryzysie wywołanym przez epidemię koronawirusa.
Nowe, korzystniejsze dla przedsiębiorców gwarancje de minimis mają pomóc w kryzysie wywołanym przez epidemię koronawirusa.

Zwiększenie wysokości maksymalnego zabezpieczenia kredytu, wydłużenie okresu zabezpieczenia oraz zniesienie prowizji za pierwszy rok – to nowa propozycja Banku Gospodarstwa Krajowego dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.

Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z resortami rozwoju i finansów oraz sektorem bankowym przygotował nowe, korzystniejsze warunki udzielania gwarancji de minimis. Mają one pomóc zachować płynność finansową przedsiębiorców z sektora MŚP w czasie kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa. Pomoc jest oferowana wszystkim firmom - niezależnie od branży.

Gwarancja de minimis to zabezpieczenie kredytu na wypadek, gdyby przedsiębiorca nie spłacił go w terminie. Dzięki tej gwarancji bank udzielający kredytu ma pewność, że zobowiązanie w części zabezpieczonej przez BGK zostanie spłacone.

Koronawirus uderzył w biznes i poważnie zachwiał kondycją firm na całym świecie. Polskie mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które przez pandemię są już teraz lub będą w trudnej sytuacji, mogą liczyć na wsparcie.

Nowe, korzystniejsze warunki programu de minimis polegają na zwiększeniu maksymalnego zabezpieczenia z 60 do 80 proc. kwoty kredytu (wartość gwarancji to maksymalnie 3,5 mln zł). BGK zrezygnował z pobierania prowizji za udzielenie za pierwszy rok, która wcześniej wynosiła 0,5 proc., a okres zabezpieczenia spłaty kredytu obrotowego wydłużył z 27 do 39 miesięcy. Dzięki tym zmianom możliwe będzie wygenerowanie 20 mld zł dodatkowej akcji kredytowej.

- Bank Gospodarstwa Krajowego odgrywa dużą rolę w rozwiązaniach tzw. tarczy antykryzysowej. Gwarancje de minimis zabezpieczają kredyty zaciągane przez mikro-, małe i średnie firmy, czyli te, które zostały najbardziej dotknięte przez koronawirusa i mają najbardziej ograniczone możliwości prowadzenia swojej działalności – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Nowe zasady gwarancji de minimis:

  • wzrost maksymalnego zabezpieczenia z 60 do 80 proc. kwoty kredytu
  • brak prowizji pobieranej przez BGK za udzielenie gwarancji za pierwszy rok gwarancji (wcześniej wynosiła 0,5 proc. kwoty gwarancji w skali roku)
  • dłuższy okres kredytu obrotowego objętego gwarancją: z 27 do 39 miesięcy 

Program gwarancji de minimis jest na rynku od 2013 r. Ułatwia on firmom dostęp do finansowania. Jest realizowany z rządowego programu „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego”. Dla firm, które nie mają długiej historii kredytowej lub wystarczającego majątku na zabezpieczenie spłaty kredytu, gwarancje BGK są często jedyną drogą do jego uzyskania. Dodatkowo gwarancje BGK pozwalają firmie uzyskać korzystniejsze warunki kredytowania, np. dłuższy okres finansowania, niższą marżę lub prowizję. Do tej pory skorzystało z niego ponad 160 tysięcy polskich firm.

Jak skorzystać z gwarancji de minimis?

Pakiet pomocowy jest dostępny dla przedsiębiorców w bankach współpracujących z BGK. Ich aktualna lista znajduje się na stronie www.bgk.pl.

Krok 1:

Sprawdź w banku (najlepiej w tym, w którym masz rachunek) szczegółowe warunki, na jakich możesz uzyskać kredyt z gwarancją de minimis.

Krok 2:

Złóż wniosek o kredyt wraz z wnioskiem o zabezpieczenie go gwarancją BGK.

Krok 3:

Zapoznaj się z warunkami udzielenia i zabezpieczenia kredytu, które przedstawi Ci bank kredytujący i podpisz umowę. Wraz z podpisaniem umowy wystawiasz na rzecz BGK weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową.

Krok 4:

Bank kredytujący wyda Ci zaświadczenie o wysokości otrzymanej pomocy de minimis w dniu udzielenia gwarancji. Od gwarancji udzielonych do 31 grudnia2020 r. bank kredytujący nie będzie pobierał opłaty prowizyjnej na rzecz BGK za pierwszy rok gwarancji.


BG


Artykuł powstał we współpracy z BGK.Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka