13 obserwujących
358 notek
539k odsłon
  1228   0

Na pandemię - korzystne zmiany w kredycie na innowacje technologiczne

Kredyt na Innowacje Technolgiczne oferowany przez BGK jest adresowany do MŚP. Fot. Shutterstock
Kredyt na Innowacje Technolgiczne oferowany przez BGK jest adresowany do MŚP. Fot. Shutterstock

Przedsiębiorcy, którzy mają pomysł na nowe produkty lub usługi, nie powinni z nich rezygnować. W okresie trudności gospodarczych pomoże im premia technologiczna dostępna na nowych, korzystnych zasadach.

Utrzymać się na rynku, zachować miejsca pracy i pozostać konkurencyjnym - to obecnie główne cele większości przedsiębiorców. Najodważniejsi stawiają teraz na innowacje, które mogą zapewnić im przewagę konkurencyjną. Pod hasłem optymalizacji kosztów wiele podmiotów zamroziło swoje plany ekspansji i projekty modernizacyjne. To asekuracyjne podejście w dobie pandemii byłoby nawet zrozumiałe, gdyby firmy nie mogły liczyć na dofinansowanie swych tyleż śmiałych, co kosztownych przedsięwzięć. 

Jedną z form pomocy jest „Kredyt na Innowacje Technologiczne”. To program wsparcia realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), a współfinansowany z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Jest adresowany do przedsiębiorstw mikro, małych i średnich, które mimo kryzysu mają ambicję się rozwijać, a przy tym utrzymywać produkcję i zatrudnienie. W obecnym konkursie do wydania pozostaje 350 mln zł. 

- Podtrzymać płynność finansową polskich firm to już dużo, ale nam zależy na czymś więcej: chcemy podnieść aktywność inwestycyjną przedsiębiorstw, bo to najskuteczniejsza droga do nowych miejsc pracy – komentuje Tomasz Burczyński, dyrektor Biura Kredytu Technologicznego w BGK. 

Kredyt na Innowacje Technologiczne

Zmiany, nowości, ułatwienia

Z kredytu technologicznego sektor MŚP korzysta od lat. To wsparcie finansowe uchodzi za dotacyjny hit, a dodatkowo ostatnia zmiana warunków przyznawania pomocy znacząco podnoszą atrakcyjność oferowanego przez BGK wsparcia.  

O jakie ułatwienia chodzi?

Po pierwsze, dotychczas stawką w konkursie była tzw. premia technologiczna nieprzekraczająca 6 mln zł. Górny limit dofinansowania projektu został jednak zniesiony. Teraz firma może liczyć na pokrycie do 70 proc. wydatków kwalifikowanych przedsięwzięcia. Po drugie, znikł wymóg innowacyjności inwestycji w skali kraju. Wystarczy udowodnić, że oferowane produkty lub usługi są nowe lub znacząco ulepszone na poziomie firmy i zostały wytworzone dzięki wdrożeniu innowacyjnej technologii. 

- Zniesienie wymogu innowacyjności inwestycji w skali kraju to ogromne ułatwienie w dostępie do premii technologicznej dla mniejszych podmiotów. To one są najbardziej narażone na negatywne skutki pandemii. Dlatego wprowadzone zmiany ułatwią dostęp do bezzwrotnego finansowania działalności przedsiębiorstwa z programu Inteligentny Rozwój – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. 

Tomasz Burczyński wyjaśnia, kiedy w świetle nowych regulacji będzie spełniony wymóg innowacyjności projektu. - Beneficjentem może być przedsiębiorca, który wcześniej produkował maszyny budowlane, a teraz będzie robił to dla przemysłu odzieżowego lub medycznego. Inny przykład: producent zajmuje się wytwarzaniem odzieży, ale chce rozszerzyć produkcję o specjalistyczne maseczki lub kombinezony robocze. Generalnie chcemy przyjść w sukurs każdemu, kto ma pomysł na zmianę obszaru działalności i wejście na rynki z nowymi produktami. Podstawą projektu musi być niezmiennie innowacyjna technologia – opracowana przez przedsiębiorcę lub nabyta od zewnętrznego podmiotu – wskazuje ekspert BGK. 

Przedsiębiorcę ucieszy fakt zniesienia konieczności posiadania wkładu własnego. 

- Dobrą wiadomością jest możliwość finansowania kredytem technologicznym do 100 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. W poprzednich naborach przedsiębiorca musiał mieć wkład własny na pokrycie co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikowanych. O wysokości kredytu konkretnego przedsiębiorcy decyduje ocena zdolności kredytowej dokonywana przez bank kredytujący – podkreśla dyrektor Burczyński.

Nowe zasady dotyczą także rozszerzenia katalogu wydatków kwalifikowanych. Wspomnijmy chociażby o możliwości pokrycia z premii technologicznej wydatków przebudowy i adaptacji budynków. W poprzednich naborach nie było to możliwe. Obecnie zakres wsparcia jest dużo szerszy. 

- Wsparcie sfinansuje zarówno zakup i montaż środków trwałych, jak i koszty ich transportu. W grę wchodzą również koszty ekspertyz i projektów technicznych zleconych zewnętrznym doradcom, niezbędnych do realizacji inwestycji. Premia technologiczna pokryje również wydatki związane z uzyskaniem, walidacją i obroną patentów i innych wartości niematerialnych lub prawnych związanych z inwestycją technologiczną – podkreśla Tomasz Burczyński. 

Nabór z poddziałania 3.2.2 POIR na nowych zasadach wystartował 1 czerwca 2020 r. Dokumentacja konkursowa już jest dostępna na stronie bgk.pl

Aby złożyć wniosek o przyznanie wspomnianej premii, przedsiębiorca musi uzyskać promesę kredytu technologicznego lub warunkową umowę kredytu technologicznego w jednym z dziewiętnastu banków współpracujących z BGK.

Działanie, które robi różnicę

Ułatwienia są częścią rządowego pakietu antykryzysowego. Czy zadziałają? Przemawia za tym wieloletnie doświadczenie BGK we wdrażaniu programów unijnych. Ten państwowy bank nie od dziś inicjuje z sukcesami rozwiązania systemowe, czyli takie, które jednocześnie służą przedsiębiorcom i oddziałują na sektor finansowy. Dzięki kredytowi technologicznemu do gospodarki trafi więcej pieniędzy niż dotychczas zakładano. Dostępność finansowania sprawi, że w nacechowanym niepewnością czasie pandemii wielu przedsiębiorcom łatwiej będzie podejmować decyzje inwestycyjne, utrzymać produkcję i miejsca pracy.

MK 

Artykuł powstał we współpracy z BGK - Bankiem Gospodarstwa Krajowego.


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka