Ceny w Polsce rosną najszybciej w całej Unii. Inflacja szybuje w górę

Ceny w Polsce rosną najszybciej w całej Unii.
Ceny w Polsce rosną najszybciej w całej Unii.

Kolejny miesiąc z rzędu najwyższy wzrost cen w UE odnotowano w Polsce - wynika z najnowszych danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat. Na kolejnych miejscach znalazły się Węgry i Rumunia.

Ceny w Polsce w lutym wzrosły o 3,6 procent rok do roku, w styczniu również wynosił 3,6 procent.


Z danych Eurostatu wynika, że ceny konsumpcyjne w lutym w strefie euro wzrosły o 0,9 procent rok do roku - tyle samo co w lutym.
W przypadku całej Unii Europejskiej inflacja wyniosła 1,3 procent w lutym, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 1,2 procent

Eurostat podał, że największy spadek cen zanotowano w Grecji (-1,9 proc.), Słowenii (-1,1 proc.) i na Cyprze (0,9 proc.). Z drugiej strony największy wzrost odnotowano w Polsce (3,6 proc.), na Węgrzech (3,3 proc.) i w Rumunii (2,5 proc.)

Z danych Eurostatu wynika, że w porównaniu z grudniem ceny obniżyły się w 7 krajach członkowskich, a wzrosły w 20.

Na terenie strefy euro największy skok wskaźnika inflacyjnego odnotowano w przypadku usług (+0,55 punktu procentowego), jedzenia, alkoholu i tytoniu (+0,29 punktu procentowego), nieenergetycznych dóbr przemysłowych (+0,26 punktu procentowego), oraz energii (-0,15 punktu procentowego).


Inne dane, ze względu na odmienną metodologię, podał niedawno Główny Urząd Statystyczny. Zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP) obliczane są przez kraje członkowskie według ujednoliconej metodologii Unii Europejskiej. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI - podawanej przez GUS - tylko z wydatków budżetów domowych.

W połowie marca GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2021 roku wzrosły o 2,4 proc. rdr i 0,5 proc. mdm.

KJ

Lubię to! Skomentuj191 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka