PKP Cargo będzie produkować wagony. Odkupi starą fabrykę

PKP Cargo odkupuje byłą fabrykę wagonów towarowych. fot. PKP CARGO
PKP Cargo odkupuje byłą fabrykę wagonów towarowych. fot. PKP CARGO
PKP Cargo odkupuje byłą fabrykę wagonów towarowych, gdzie chce wznowić produkcję.

PKP Cargo liczy, że w najbliższym czasie podpisze umowę ze spółką Forespo odkupując od niej nieruchomości i ruchomości po byłej Fabryce Wagonów Gniewczyna, gdzie planuje wznowić produkcję wagonów towarowych - poinformowała spółka w komunikacie.Rada nadzorcza PKP Cargo zgodziła się na zawarcie umów z Forespo Poland dotyczących kupna nieruchomości i ruchomości po byłej fabryce Gniewczyna.

“Łączna ostateczna cena sprzedaży nieruchomości i ruchomości objętych umową wynosi prawie 7,4 mln euro brutto” - czytamy w komunikacie.


Fabryka wraca w polskie ręce

Forespo Poland to spółka zależna firmy Forespo ze Słowacji, która jest właścicielem majątku po dawnej fabryce wagonów towarowych w Gniewczynie Łańcuckiej koło Przeworska (Podkarpacie).

Obecnie nie jest tu prowadzona produkcja taboru, ale Forespo Poland ma w swoim ręku nieruchomości z halami produkcyjnymi, magazynami i obiektami biurowymi oraz bocznicą kolejową.

“Zgoda rady nadzorczej była niezbędna do podpisania umowy z Forespo, co mamy nadzieję nastąpi w najbliższym czasie. Chcemy potem jak najszybciej przystąpić do prac przygotowawczych przed ponownym uruchomieniem produkcji wagonów” - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz.


Jest zapotrzebowanie na rynku

Prezes zaznacza jednocześnie, że decyzja o wznowieniu działalności fabryki w Gniewczynie jest podyktowana potrzebami rynku kolejowego.

“W Polsce i Europie zaczyna być odczuwalny brak wagonów towarowych. Widać to było choćby przy okazji przetargów na zakup taboru z unijnym dofinansowaniem. Część przewoźników miała bowiem problemy z zapewnieniem sobie terminowych dostaw wagonów, były też przypadki, że z braku możliwości technicznych wykonania zamówienia nie dochodziło do podpisania umów z producentami” - wyjaśnia Warsewicz.


Czytaj też:

KJ

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka