Pod Rzeszowem powstanie Dolina Wodorowa

W podkarpackiej dolinie wodorowej będą produkowane autobusy na wodór. Zdj. ilustracyjne, źródło: Shutterstock
W podkarpackiej dolinie wodorowej będą produkowane autobusy na wodór. Zdj. ilustracyjne, źródło: Shutterstock
Wodór jako nośnik energii będzie ważnym filarem polskiej gospodarki. Na Podkarpaciu powstanie pierwsza polska dolina wodorowa.

Polska jest jednym z liderów produkcji wodoru na świecie: trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie. Rząd chce wykorzystać nasze kompetencje na tym polu dla rozwoju gospodarki. 18 maja 2021 r. w Jasionce pod Rzeszowem podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia pierwszej polskiej doliny wodorowej. Będą w niej produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę.

– Nadrzędnym celem rządu jest budowa i rozwój polskiej gospodarki opartej o wodór. Pozwoli to osiągnąć neutralność klimatyczną, utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki, a przy tym wykorzystać naszą obecną, wiodącą rolę producenta wodoru. Stojąca przed nami transformacja energetyczna niesie szanse rozwoju dla całych regionów – powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki.


– Inwestycje w wodór dają szansę na rozwój krajowego przemysłu, pozyskanie wyspecjalizowanych kompetencji przez pracowników, nowe miejsca pracy, generowanie wartości dodanej dla krajowej gospodarki oraz wzmocnienie lokalnego potencjału gospodarczego – powiedział podczas uroczystości minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

– Rosnąca rola wodoru i jego potencjał w dekarbonizacji gospodarki jest szansą na stworzenie nowoczesnego ekosystemu łączącego w sobie produkcję, transport, magazynowanie i końcowe zastosowanie wodoru w przemyśle. Tym samym budowa systemu pozwoli na integrację poszczególnych sektorów gospodarki oraz optymalizację procesów i kosztów. Takim ekosystemem będzie Podkarpacka Dolina Wodorowa – powiedział pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodorowej Krzysztof Kubów.

Podkarpacka Dolina Wodorowa będzie pierwszą w Polsce, ma być klastrem łączącym lokalny biznes i potencjał naukowy uczelni. W Polsce w ciągu najbliższej dekady ma powstać skoordynowana i współpracująca ze sobą sieć takich dolin. Środki na inwestycje będą pochodzić z UE. W Krajowym Planie Odbudowy na rozwój technologii wodorowych zarezerwowano 800 mln euro.


Na ukończeniu są prace nad projektem polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r. Jej cele to:

  • osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów
  • rozpoczęcie eksploatacji 800-1000 nowych autobusów wodorowych, w tym wyprodukowanych w Polsce
  • powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru
  • powstanie co najmniej pięciu dolin wodorowych, które będą centrami doskonałości w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury

Powstanie pierwszej polskiej doliny wodorowej na Podkarpaciu to duża szansa dla regionu. Dzięki inwestycjom powstaną nowe miejsca pracy, a pracownicy pozyskają nowe kompetencje. O tej perspektywie mówił podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego premier Mateusz Morawiecki:Artykuł powstał we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.


Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka