W podkarpackiej dolinie wodorowej będą produkowane autobusy na wodór. Zdj. ilustracyjne, źródło: Shutterstock
W podkarpackiej dolinie wodorowej będą produkowane autobusy na wodór. Zdj. ilustracyjne, źródło: Shutterstock

Pod Rzeszowem powstanie Dolina Wodorowa

Redakcja Redakcja OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Wodór jako nośnik energii będzie ważnym filarem polskiej gospodarki. Na Podkarpaciu powstanie pierwsza polska dolina wodorowa.

Polska jest jednym z liderów produkcji wodoru na świecie: trzecim w Unii Europejskiej i piątym na świecie. Rząd chce wykorzystać nasze kompetencje na tym polu dla rozwoju gospodarki. 18 maja 2021 r. w Jasionce pod Rzeszowem podpisano list intencyjny na rzecz utworzenia pierwszej polskiej doliny wodorowej. Będą w niej produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę.

– Nadrzędnym celem rządu jest budowa i rozwój polskiej gospodarki opartej o wodór. Pozwoli to osiągnąć neutralność klimatyczną, utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki, a przy tym wykorzystać naszą obecną, wiodącą rolę producenta wodoru. Stojąca przed nami transformacja energetyczna niesie szanse rozwoju dla całych regionów – powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki.


– Inwestycje w wodór dają szansę na rozwój krajowego przemysłu, pozyskanie wyspecjalizowanych kompetencji przez pracowników, nowe miejsca pracy, generowanie wartości dodanej dla krajowej gospodarki oraz wzmocnienie lokalnego potencjału gospodarczego – powiedział podczas uroczystości minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

– Rosnąca rola wodoru i jego potencjał w dekarbonizacji gospodarki jest szansą na stworzenie nowoczesnego ekosystemu łączącego w sobie produkcję, transport, magazynowanie i końcowe zastosowanie wodoru w przemyśle. Tym samym budowa systemu pozwoli na integrację poszczególnych sektorów gospodarki oraz optymalizację procesów i kosztów. Takim ekosystemem będzie Podkarpacka Dolina Wodorowa – powiedział pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodorowej Krzysztof Kubów.

Podkarpacka Dolina Wodorowa będzie pierwszą w Polsce, ma być klastrem łączącym lokalny biznes i potencjał naukowy uczelni. W Polsce w ciągu najbliższej dekady ma powstać skoordynowana i współpracująca ze sobą sieć takich dolin. Środki na inwestycje będą pochodzić z UE. W Krajowym Planie Odbudowy na rozwój technologii wodorowych zarezerwowano 800 mln euro.


Na ukończeniu są prace nad projektem polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r. Jej cele to:

  • osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów
  • rozpoczęcie eksploatacji 800-1000 nowych autobusów wodorowych, w tym wyprodukowanych w Polsce
  • powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru
  • powstanie co najmniej pięciu dolin wodorowych, które będą centrami doskonałości w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury

Powstanie pierwszej polskiej doliny wodorowej na Podkarpaciu to duża szansa dla regionu. Dzięki inwestycjom powstaną nowe miejsca pracy, a pracownicy pozyskają nowe kompetencje. O tej perspektywie mówił podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego premier Mateusz Morawiecki:



Artykuł powstał we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka