Resort klimatu i środowiska dofinansuje utylizację folii rolniczej

Do owijania balotów słomy stosuje się m. in. siatkę z tworzywa sztucznego.
Do owijania balotów słomy stosuje się m. in. siatkę z tworzywa sztucznego.
Latem gminy będą mogły znów składać wnioski o dofinansowanie utylizacji tworzyw sztucznych pochodzących z rolnictwa.

Odpady kwalifikujące się do programu to folie rolnicze, siatki i sznurek do owijania balotów, opakowania po nawozach oraz typu big bag. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansuje usunięcie odpadów, które nagromadzono w gospodarstwach rolniczych. Dotacja wyniesie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 500 zł za 1Mg odpadów.

Nabór ruszy 28 czerwca i potrwa do 15 września 2021 r., wnioski mogą składać gminy i związki międzygminne. Budżet nowej edycji programu wynosi 25 mln złotych. Umowy będą podpisywane do końca marca 2022 r., natomiast środki będą mogły być wydawane do listopada 2022 r. Wsparcie z programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” jest kwalifikowane także jako pomoc de minimis w rolnictwie.

Stosowanie tworzyw sztucznych w produkcji rolniczej ma wiele zalet, jednak materiał ten nie jest wolny od wad. Największym problemem jest krótki okres przydatności w procesie produkcji oraz brak możliwości ich wtórnego wykorzystania – ponieważ folie w praktyce uznawane są za materiały jednorazowego użytku.

– Polska wieś i rolnictwo mają i będą miały w obszarze ochrony klimatu centralne miejsce. Z jednej strony rolnicy są bezpośrednio dotykani gwałtownymi zmianami, które obserwujemy w przyrodzie, takimi jak okresy suszy czy nawalne deszcze. Z drugiej mierzą się z szeregiem wyzwań, które pojawiają się wtedy, gdy trzeba wybierać między ekonomią, ściśle powiązaną z efektem skali produkcji rolnej a ekologią. Jednym z takich wyzwań jest znalezienie odbiorców dla odpadu, jakim jest masowo używana w produkcji rolnej folia. Nie ma dla niej w tej chwili dobrej alternatywy, dlatego jako administracja centralna musimy umiejętnie pomóc polskim gospodarzom oraz samorządom skutecznie poradzić sobie z tym kłopotliwym produktem. Ma temu służyć kolejna odsłona programu NFOŚiGW” – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Utylizacja tworzyw sztucznych z działalności rolniczej to niejedyny program pomocowy dla polskich rolników. – Zależy nam na tym, aby oprócz informacji o programach antysmogowych do rolników dotarła również oferta związana z programami dedykowanymi dla obszarów wiejskich - tych dotyczących wapnowania gleb, usuwania azbestu, czy też nowoczesnych metod wytwarzania energii – mówi prof. Maciej Chorowski, prezes NFOŚiGW.

Wiceprezes Funduszu Dominik Bąk przypomniał, że program pilotażowy w 2019 r. i pierwszy nabór w programie dotacji na utylizację tworzyw sztucznych w rolnictwie cieszyły się dużym zainteresowaniem. W pilotażu podpisano umowy na ponad pół miliona złotych, a w pierwszym naborze ponad 42 mln złotych.dotacje dla rolnictwa


Szczegóły dotyczące składania wniosków w programie „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” znajdziecie Państwo na stronie: http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/usuwanie-folii-rolniczych/nabor-2021/.


Artykuł powstał we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka