12 tys. zł na dziecko, czyli nowy program rządowy. Kto je dostanie?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z kolejnym programem dla rodzin. Fot.: Adam Guz/KPRM
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z kolejnym programem dla rodzin. Fot.: Adam Guz/KPRM
Rząd zapowiedział dodatkowy zastrzyk gotówki dla rodzin z dziećmi. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej powoła Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Resort rodziny i polityki społecznej przygotował projekt ustawy, w ramach którego powstać ma Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Dzięki programowi, świadczenie w wysokości 12 tys. zł trafi do rodzin, które posiadają drugie i kolejne dziecko od 12. do 36. miesiąca życia.

– Dzieci są przyszłością narodu i niezależnie od przynależności politycznej każdy się z tym zgodzi. Dlatego zapowiedzieliśmy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko, żeby pomóc polskim rodzinom. Polityka rodzinna jest znakiem firmowym naszego rządu – powiedział podczas środowego pikniku rodzinnego w Kaliszu premier Mateusz Morawiecki.

– Dotrzymujemy słowa. Polskie rodziny mogą mieć pewność, że deklaracja zawarta w „Polskim Ładzie” zostanie zrealizowana. Niedługo projekt ustawy trafi do konsultacji społecznych – oznajmiła także w Kaliszu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.


Program w ramach „Polskiego Ładu”


Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma być częścią ustaw związanych z zaprezentowanym przez rząd Zjednoczonej Prawicy w maju tego roku „Polskim Ładem”. Jak zapowiedziała minister Maląg, odbywać się będą jeszcze konsultacje społeczne, ale pieniądze na konta rodziców dzieci mogą wpłynąć już na początku 2022 r.

– To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę – wytłumaczyła szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Świadczenie nie będzie zależne od dochodów. Wypłacaniem pieniędzy ma się zajmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rząd szacuje, że w pierwszym roku pomoc finansowa dotrze do ok. 410 tys. dzieci.

DS

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości