Rząd zmieni kodeks pracy, by zwiększyć dzietność. Tym razem ma się udać

WARSZAWA PREZENTACJA STRATEGII DEMOGRAFICZNEJ 2040, PAP/Rafał Guz
WARSZAWA PREZENTACJA STRATEGII DEMOGRAFICZNEJ 2040, PAP/Rafał Guz
Strategia Demograficzna 2040 to nowy plan rządu, by zwiększyć dzietność w Polsce. W związku z nim pojawią się zmiany w kodeksie pracy. Rodzice mają być m.in. chronieni przed utratą zatrudnienia.

Kodeks pracy do poprawki

Dziś podczas konferencji zaprezentowano założenia Strategii Demograficznej. Zgodnie z planem rządu, szykują się zmiany w kodeksie pracy, które mają zachęcić Polaków do prokreacji.

– Nasza strategia ma wzmocnić Polskę, tak trzeba po prostu powiedzieć – rozpoczął konferencję Mateusz Morawiecki. – Rodzina to taki mikrokosmos. Dlatego właśnie chcemy je wspierać. Jako Prawo i Sprawiedliwość wsparcie rodziny mamy w kodzie genetycznym – dodał.

Premier zaznaczył, że wciąż pozostało wiele do zrobienia w kwestiach związanych ze wspieraniem polskich rodzin, dlatego właśnie przygotowano projekt Strategii Demograficznej.

Nowy pomysł rządu zakłada przede wszystkim zmiany na rynku pracy jako jednym z czterech kluczowych obszarów. Wiceszefowa MRiPS Barbara Socha podkreśliła, że dwoma ważnymi elementami w tym obszarze to stabilność zatrudnienia i elastyczność.

– Proponujemy dzisiaj - i to jest nowa propozycja - pakiet zmian w kodeksie pracy: Elastyczna i Stabilna Praca – powiedziała.

– Chcemy wprowadzić gwarancję elastycznej pracy, rozumianej w bardzo szeroki sposób, dla rodziców dzieci do lat 4. Również gwarancję możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin i możliwość połączenia tych wszystkich elementów, różnych form elastyczności pracy w niepełnym wymiarze godzin dla rodziców – podkreśliła wiceminister.

Zobacz także:

Rząd zmniejszy możliwość zawierania umów na czas określony

Kolejną zmianą, która ma przyczynić się do zwiększenia stabilności na rynku pracy, rząd chce zmniejszyć możliwość zawierania umów na czas określony, szczególnie z młodymi osobami - w wieku do 40 lat - do dwóch umów maksymalnie na łącznie 15 miesięcy.

– Dzisiaj to są cztery umowy na 36 miesięcy – przypomina Socha.

– Patrząc na dane statystyczne, kobiety w wieku o najintensywniejszej prokreacji, czyli między 25. a 30. rokiem życia w Polsce w jednej trzeciej pracują na czas określony. To jest bariera, która powoduje brak poczucia bezpieczeństwa, tej stabilności pracy, ale też problemy związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego – zauważa.

Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem

Rząd planuje również chronić oboje rodziców przed zwolnieniem z pracy. 

– Dzisiaj z tej ochrony korzysta kobieta w czasie ciąży, w czasie 1. roku życia dziecka i jeżeli wraca do pracy na zmniejszony etat – przypomina wiceminister. – Chcemy to rozszerzyć, by niezależnie od tego, na jakim etacie, w jakim wymiarze pracy kobiety chcą pracować, były chronione. Absolutną nowością jest wprowadzenie ochrony dla ojców. Chcemy, by w 1. roku życia dzieci ojcowie również byli chronieni przed zwolnieniem z pracy, a w przypadku małżeństw, by ta ochrona dotyczyła ojców już w czasie ciąży żony – dodaje.

Oprócz powyższych zmian, pracodawcy będą mieli obowiązek poinformować pracownika w momencie podpisywania umowy o pracę o wszystkich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj54 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo