Biden - Putin. Relacje USA - Rosja na dnie. Gorzej być nie może, czy będzie dużo lepiej?

Joe Biden i Władimir Putin w środę spotkają się po raz pierwszy odkąd ten pierwszy jest prezydentem. Fot PAP/EPA
Joe Biden i Władimir Putin w środę spotkają się po raz pierwszy odkąd ten pierwszy jest prezydentem. Fot PAP/EPA
Joe Biden i Władimir Putin w środę spotkali się po raz pierwszy odkąd ten pierwszy jest prezydentem. Przywódcy USA i Rosji chcą ustabilizować relacje między krajami, które - jak sami przyznają - są na historycznie niskim poziomie. Biden i Putin mają rozmawiać o pandemii, ochronie klimatu czy sytuacji na Białorusi.

Joe Biden i Władimir Putin spotkali się około godziny 13 w willi La Grange nad Jeziorem Genewskim. Ku zaskoczeniu obserwatorów, prezydent Rosji - znany ze spóźniania się na spotkania z innymi politykami - przybył na czas.

Szczyt Biden - Putin. Prezydent Rosji wyjątkowo się nie spóźnił

Putin - według lokalnych mediów - odmówił protokolarnego spotkania z przedstawicielami władz Szwajcarii zaraz po przylocie, argumentując, że nie przybył z wizytą do tego kraju, ale wyłącznie na szczyt. Rosyjski prezydent przybył do willi La Grange prosto z lotniska limuzyną Aurus, która w drodze na miejsce przejechała przez most udekorowany amerykańskimi i rosyjskimi flagami. 

Biden i Putin przywódcy uścisnęli sobie dłonie i przed rozmową wymienili przyjazne miny uchwycone przez fotoreporterów. Obaj przywódcy i Putin się na rozmowy do biblioteki, gdzie usiedli razem z szefami dyplomacji obu krajów, Antonym Blinkenem i Siergiejem Ławrowem.

Joe Biden: Władimir Putin to zabójca. Teraz obaj łagodzą ton

Biden i Putin znają się osobiście z czasów prezydentury Baracka Obamy. Już po swojej inauguracji nazywał go nawet „zabójcą”. Przed przyjazdem do Genewy złagodził ton, mówiąc że Putin jest „inteligentny, twardy” i że jest „godnym przeciwnikiem”. Zapytany przez NBC o słowo „zabójca”, prezydent Rosji stwierdził, że rozumie je jako synonim "hollywoodzkiego macho".

Komentatorzy są zdania, że spotkanie nie przyniesie przełomu, choć wskazują, że możliwe jest wzajemne przywrócenie ambasadorów. Biden podkreśla, że przystąpi do rozmów z Putinem mając, pełne poparcie partnerów z G7 i NATO. Prezydent USA podkreślił, że nie chce konfliktu z Rosją, tylko ustalenia, w jakich sferach możliwa jest współpraca.

Czytaj też:

Joe Biden - Władimir Putin. Agenda spotkania

Biden w rozmowie z Putinem chce poruszyć kwestię rosyjskich cyberataków na amerykańskie przedsiębiorstwa, a także poprzednie wybory prezydenckie. Moskwa te zarzuty stanowczo odrzuca.

Kreml podobnie odcina się od oskarżeń o próbę otrucia Aleksieja Nawalnego. Administracja USA i kraje Zachodu domagają się natychmiastowego uwolnienia opozycjonisty z kolonii karnej. Moskwa ostro odpowiada, że nie pozwoli ingerować w swoją politykę wewnętrzną. W Genewie powstał mural z podobizną Nawalnego, opatrzony napisem „bohater naszych czasów”.

Biden i Putin maja też rozmawiać o aneksji Krymu w 2014 roku i wspieraniu przez Kreml reżimu Łukaszenki na Białorusi.

Szczyt Biden - Putin. Możliwa rozmowa o wymianie więźniów

Wśród możliwych tematów rozmów wymienia się też kwestię wymiany więźniów. W Rosji przetrzymywany jest były żołnierz piechoty morskiej Paul Whelan, oskarżony o szpiegostwo. Pod zarzutem napaści na milicjanta więziony jest też inny były amerykański żołnierz Trevor Reed. Prezydent Rosji nie wyklucza wymiany więźniów. W USA na 20 lat więzienia skazany został za współudział w przemycie kokainy pilot Konstantin Jaroszenko czy słynny handlarz bronią Wiktor But.

Obaj od lat są na czele listy Kremla; nie brakuje zresztą podejrzeń, że Whelan i Reed trafili za kratki, by służyć za "okup" za przemytników, którzy dla USA byli cennym łupem i w obydwu przypadkach ich schwytanie nastąpiło po długich staraniach.

MD

Polecamy:

W Sejmie przerwa do 12. Trwają przygotowania do niejawnej narady

Wyjazdowe spotkanie PiS. „Musimy być czystsi niż żona Cezara”

MON o pochówku Ciastonia na Powązkach: Tu decydują władze Warszawy

Lidia Staroń została powołana przez Sejm na RPO

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka