Znamy szczegóły dotyczące Polskiego Ładu. Skorzystają przede wszystkim emeryci

Pixabay/Bru-nO
Pixabay/Bru-nO
Dzisiaj odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono główne założenia Polskiego Ładu. Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiedział, że na nowym programie skorzysta prawie 90 proc. emerytów i 45 proc. przedsiębiorców.

Polski Ład ma być opłacalny dla 90 proc. emerytów

Na dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister finansów Jan Sarnacki zapowiedział, że na Polskim Ładzie skorzysta skorzysta prawie 90 proc. emerytów i 45 proc. przedsiębiorców. Wiceszef resortu przekonywał też, że dzięki nowej propozycji Zjednoczonej Prawicy w kieszeniach pracowników, emerytów i firm zostanie 8 mld zł.

"Kto zna osobę zarabiającą 13,5 tys. emerytury"?

Sarnowski zapowiedział również, że na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku najwięcej skorzystają ci emeryci, którzy otrzymują emerytury ok. 2 tys. zł – będzie to 170 zł miesięcznie. 

"Osoby z emeryturą do prawie 5 tys. zł zyskają na zmianach, z kolei osoby z emeryturą do 13,6 tys. brutto dopłacą mniej niż 200 zł miesięcznie" - mówił Sarnowski i zapytał, kto zna osobę, która otrzymuje emeryturę w wysokości 13,5 tys. zł, następnie odpowiedział sobie, że sam nie zna takiej osoby. 

Pytanie wynikało z tego, że te osoby, które mają emerytury wyższe niż 13,6 tys. zł miesięcznie, będą miały w portfelach co miesiąc ok. 200 zł mniej.

"Na proponowanych przez nas zmianach zyska prawie 90 proc. emerytów. W stosunku do 4 proc. emerytów nie będzie zmian. Ok 6 proc. dopłaci, ale mniej niż 200 zł, a 0,3 proc. dopłaci więcej niż 200 zł miesięcznie" - podsumował Sarnowski.

Zobacz także:

"Trudno oszacować" jak na Polskim Ładzie wyjdą przedsiębiorcy

Sarnowski poruszył również temat przedsiębiorców. Wiceminister zaznaczył, że inaczej niż w przypadku emerytów, plan jest trudny do oszacowania w przypadku właścicieli biznesów, ponieważ przedsiębiorcy mogą zmieniać formę opodatkowania. "Pewne jest to, że gdyby podatnicy rozliczali się tak jak w 2019 r., czyli w ostatnim roku, kiedy MF ma już zagregowane dane, to na zmianach podatkowych skorzystałoby aż 45 proc. przedsiębiorców. To ponad pół miliona firm" - stwierdził Sarnowski. Dodał, że wyliczenia nie dotyczą dodatkowych ulg, które będą zaproponowane.

Według wiceszefa resortu reforma będzie stanowić istotny zastrzyk finansowy, ponieważ na nowych rozwiązaniach pracownicy, emeryci i firmy zyskają w sumie 8 mld zł

"To jest ogromny impuls popytowy. Osoby, których w kieszeniach zostaną te środki, przeznaczą je w dużej mierze na konsumpcję. Przedsiębiorcy będą mieli więc więcej klientów. Zmniejszą się też koszty pracy, dzięki czemu przedsiębiorcom będzie łatwiej zdobyć pracowników" - wymieniał wiceminister.

Sarnowski wspomniał też, że w ramach Polskiego Ładu z estońskiego CITu będzie mogło skorzystać więcej firm.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka